529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900YVXCGNWAUYZG782020-01-012020-12-31529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31529900YVXCGNWAUYZG782021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900YVXCGNWAUYZG782021-01-01529900YVXCGNWAUYZG782020-01-01529900YVXCGNWAUYZG782020-12-31529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember529900YVXCGNWAUYZG782019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
Click to browse
Årsredovisning
2021
En värld utan cigaretter
Sedan börsnoteringen 1996 har Swedish Match skapat en dynamisk
och växande verksamhet genom betydande anpassningar i vår portfölj
av produkter, varumärken och marknader. Efter att för länge sedan ha
lämnat cigarettverksamheten fortsätter vi att anpassa oss, i linje med
samhällstrender, i vår strävan mot en vision om En värld utan cigaretter.
Våra satsningar på och tillxten av rökfria produkter visar tydligt att denna
väg är i linje med konsumenter som söker attraktiva och mindre skadliga
alternativ till cigaretter. Vi strävar efter att leverera produkter och tjänster
av högsta kvalitet och arbetar aktivt med våra intressenter. Vi är stolta
över vår historia och konsumenternas förtroende för våra varumärken.
Vi bygger vidare på vårt arv och arbetar för att förtjäna det förtroendet
genom vår fortsatta strävan att utvecklas och vara innovativa, att vara en
pionjär på marknaden med nya produkter och tjänster och flexibel i vårt
tillvägagångssätt – i en strävan att vara vårt bästa nu och alltid.
I takt med att samhället
förändras, förändras även vi!
I slutet av 2021 har nikotinportioner, utöver våra kärnmarknader (USA och Skandinavien)
introducerats av Swedish Match i över 20 länder
1)
, främst under varumärket ZYN.
1)
Nikotinportioner är orala produkter som innehåller nikotin men ingen tobak. Det finns vissa marknader, exempelvis Norge, som inte
tillåter nikotinportioner utan tobak. På dessa marknader avser nikotinportioner produkter som innehåller en liten andel tobak.
Vår värld växer
Efter att ha etablerat en marknadsledande
position på marknaden inom den snabbt
växande kategorin nikotinportioner i USA
investerar Swedish Match för framtiden,
inte bara för att stödja tillväxten för ZYN
i USA, utan även inom andra områden.
Dagens portfölj av nikotinportioner inklu-
derar en mängd olika varumärken, for-
mat, styrkor och smaker med snus och
nikotinportioner väl anpassade till konsu-
menter var de än befinner sig. Portföljens
styrka, produktutveckling samt operativa
och marknadsmässiga investeringar ger
oss kapacitet att på bästa sätt tillgodose
konsumenternas behov i olika geografiska
områden.
PORTFÖLJSKIFTE
Från traditionella tobaks-
produkter till diskret
nikotinnjutning
Vuxna konsumenter som uppskattar
nikotin letar efter alternativ, där inte
bara de skadliga effekterna av cigaretter
undviks, utan där alternativen också är
lättillgängliga, smidiga och njutbara –
det är ett pågående skifte. Vårt största
produktsegment, Rökfria produkter,
har varit den viktigaste drivkraften i vår
strävan att främja positiv förändring.
Försäljningen i lokala valutor för Rökfria
produkter har ökat med 20 procent
på årlig basis under de senaste två
kalenderåren, vilket har resulterat i att
produktsegmentet Rökfria produkter
under 2021 i sig uppnådde en försäljning
som var mycket nära den för hela
koncernen så sent som 2018.
ZYN i USA ökade med
52% i volym jämfört med 2020
ZYN nikotinportioner i USA
#1
2
Milstolpar i vår omställning
ZYN  DET STÖRSTA
VARUMÄRKET FÖR
NIKOTINPORTIONER I USA
Swedish Match är stolt över sitt innovations-
arbete och strävar ständigt efter att förse
konsumenterna med produkter av högsta
kvalitet i linje med konsumenttrender, vilket
hjälper oss att komma allt närmare vår vision
om En värld utan cigaretter. ZYN är det mest
sålda varumärket av nikotinportioner i USA.
Under 2021 levererade Swedish Match nästan
198 miljoner dosor nikotinportioner världen
över, främst under varumärket ZYN, vilket gör
Swedish Match till världens största producent
av nikotinportioner.
GOTHIATEK
®
KVALITETSSTANDARD FÖR SNUS
Swedish Match kvalitetsstandard för företagets snusprodukter
bygger på decennier av forskning och utveckling. För snus som
produceras enligt denna standard säkerställs produktens höga
kvalitet med extremt låga nivåer av oönskade ämnen, vilket resul-
terar i en dramatiskt minskad hälsorisk jämfört med rökning.
2014
2021
2016
1999
2000
AVYTTRAR CIGARETTVERKSAMHETEN
Swedish Match tog det djärva steget att avyttra sin cigarettverksamhet.
Avyttringen förstärkte vårt långvariga engagemang för skadereduktion
och var ett viktigt steg i processen att fokusera på tillxtkategorier i linje
med konsumenttrender. Swedish Match ägnade resurser och produkt-
utveckling till andra områden, såsom snus och andra cigarettalternativ.
ZYN NIKOTINPORTIONER FÅR FOTFÄSTE I USA
När Swedish Match började utöka tillgängligheten av ZYN nikotinportioner
iUSA under 2016 var varumärket tillgängligt i cirka 4 000 försäljningsställen
i de västra delstaterna. I slutet av 2021 var ZYN tillgänglig i mer än 120 000
försäljningsställen över hela landet och det klart ledande varumärket för
nikotinportioner i USA – världens största marknad för nikotinportioner.
MRTP STATUS
I USA
Swedish Match blev det första
företaget att erhålla MRTP-status
(Modified Risk Tobacco Product)
frånFDA i USA för åtta snusvarianter
av varumärket General.
Klassificeringen tillåter Swedish
Match att kommunicera med vuxna
konsumenter på ett mer korrekt sätt
kring de relativa hälsoegenskaper
som dessa snusprodukter har jämfört
med cigaretter.
1973
PORTIONSSNUSET
Det första portionsförpackade
snuset lanseras i Sverige.
2019
EN VÄRLD UTAN
CIGARETTER
Swedish Match har en tydlig
och fokuserad vision. Genom att
tillhandahålla produkter som
är erkänt säkrare alternativ till
cigaretter, bidrar vi till betydande
förbättring av folkhälsan.
2010
SCANDINAVIAN
TOBACCO GROUP (STG)
Bildande av nya STG (cigarrer,
piptobak och finskuren tobak)
med en samtidig avyttring av
Swedish Match verksamheter
avseende premiumcigarrer,
europeiska cigarrer och piptobak.
Swedish Match sålde sin andel i
STG 2017.
Swedish Match 2021 3
INNEHÅLL
Förvaltningsberättelsen och den av revisorerna formellt reviderade delen av detta dokument innehåller
följande avsnitt: finansiell strategi på sidan 11, riskhantering på sidorna 31–33, aktieinformation och utdelning
på sidorna 71–72, finansiell översikt och koncernredovisning samt upplysningar, inklusive föreslagen
vinstfördelning och styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare på sidorna
75–126. Definitioner presenteras på sidorna 133–135.
Hållbarhetsinformation finns på sidorna 34–67. Bolagsstyrningsrapporten finns på sidorna 136–148.
Rapporterna om hållbarhet och bolagsstyrning har granskats av revisorerna.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Avsnitten som utgör del av förvaltningsberättelsen
är markerade med ljusblått i innehålls-
förteckningen ovan och på respektive sida.
SIDAN 514
Koncernen
6 Detta är Swedish Match
7 2021 i korthet
8 VD-kommentar
10 Vision och strategi
10 Kommersiell strategi
11 Finansiell strategi
11 Hållbarhetsstrategi
12 Organisation
13 Kärnvärden
14 Introduktion till
Förvaltningsberättelsen
SIDAN 1533
Vår verksamhet
16 Marknad
18 Produktsegment Rökfria produkter
26 Produktsegment Cigarrer
29 Produktsegment Tändprodukter
31 Riskhantering
SIDAN 73135
Finansiella rapporter
74 Innehåll
75 Finansiell översikt
79 Styrelsens förslag till vinstdisposition
80 Koncernens räkenskaper
116 Moderbolagets räkenskaper
127 Revisionsberättelse
130 Femårsöversikt 2017–2021
132 Kvartalsdata 2020–2021
133 Definitioner
SIDAN 136150
Bolagsstyrning
137 Ordföranden har ordet
138 Bolagsstyrningsrapport
144 Internkontroll avseende den
finansiella rapporteringen
145 Styrelse
147 Koncernledning
149 Ersättningsrapport
SIDAN 3467
Hållbarhet
35 Highlights 2021
36 Våra mål
38 Vårt bidrag till FN:s globala mål
41 Hållbarhetsstyrning
42 Väsentlighetsanalys
44 Vår värdekedja
47 Uppförandekoden
48 Våra fokusområden
48 Förbättra folkhälsan
51 Säkerställa hög affärsetik
54 Minska miljöpåverkan
60 Mänskliga rättigheter i vår
leverantörskedja
65 Lika möjligheter
SIDAN 6872
Aktieägar-
information
69 Aktieägarkommunikation
71 Aktien
Swedish Match 2021 4
Koncernen
Hållbarhet
Aktieägar-
information
Finansiella
rapporter
Bolagsstyrning
Vår verksamhet
5
Detta är Swedish Match
Swedish Match utvecklar, tillverkar
och säljer kvalitetsprodukter under
marknadsledande varumärken.
Koncernens produktsegment är Rökfria
produkter, Cigarrer och Tändprodukter.
Med visionen om
En värld utan cigaretter
eftersträvar koncernen att bidra till
förbättrad folkhälsa genom att med sina
rökfria produkter erbjuda attraktiva
alternativ till cigaretter.
Swedish Match tillhandahåller välkända produkter av högsta kvalitet. Några väl-
kända varumärken är ZYN (nikotinportioner), General (snus), Longhorn (moist
snusnuff), Onico (portionsprodukter utan tobak och nikotin), Americas Best Chew –
tidigare Red Man (tuggtobak), n (tuggtobak), Thunder (chew bags), Oliver Twist (tobacco bits),
White Owl (HTL, cigarrer med omblad och täckblad av homogeniserad tobak),
Game (natural leaf, cigarrer med omblad och täckblad av utvalda tobaksblad),
FiatFiat Lux (tändstickor) och Cricket (tändare).
Tillverkning sker i sju länder och försäljningen är störst i USA och Skandinavien.
Koncernens nettoomsättning för 2021 uppgick till 18 489 MSEK och antalet
medarbetare var i genomsnitt 7 523.
Swedish Match AB (publ), organisationsnummer 556015-0756, är ett svensk-
registrerat aktiebolag med huvudkontor i Stockholm, besöksadress Sveavägen 44
och postadress 118 85 Stockholm, Sverige. Swedish Match aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm (SWMA), ISIN Code: SE0015812219.
Produkter och varumärken
1)
Nikotinportioner är orala produkter som innehåller nikotin men ingen tobak. Det finns vissa marknader, exempelvis Norge, som inte tillåter nikotinportioner utan tobak.
På dessa marknader avser nikotinportioner produkter som innehåller en liten andel tobak.
RÖKFRIA PRODUKTER
I USA är Swedish Match den största aktören
inom nikotinportioner med varumärket ZYN
samt den största tillverkaren av tuggtobak.
Företaget är även väl positionerat som den
tredje största aktören inom moist snuff och
har en långvarig närvaro med snusvarumärket
General.
I Skandinavien är Swedish Match
marknadsledande inom snus och är även
den näst största aktören på marknaden
förnikotinportioner
1)
.
I Europa har Swedish Match närvaro med
nikotinportioner i ett antal länder. Företaget
har också en närvaro med tuggtobak inom
nischkategorierna chew bags och tobacco
bits samt inom snus i utvalda länder.
Produktion av nikotinportioner sker i USA,
Sverige och Danmark. Produktion av snus
sker i Sverige och Danmark medan moist snuff produceras
i USA. Portionsprodukter utan tobak och nikotin produceras
i Sverige. Tuggtobak produceras i USA och chew bags samt
tobacco bits produceras i Danmark.
Läs mer på sidan 18
CIGARRER
Swedish Match är den näst största aktören på marknaden
inom massmarknadscigarrer i USA. Swedish Match har
starka positioner inom segmenten för natural leaf-cigarrer
och homogenized tobacco leaf-cigarrer (HTL). Produktion
av cigarrer sker i USA och i Dominikanska republiken.
Läs mer på sidan 26
TÄNDPRODUKTER
Swedish Match har en ledande position med välkända lokala
varumärken för tändstickor på många marknader runt om i
världen. För tändare har koncernen en stark marknadsposition
imånga länder. Tillverkning av tändstickor sker i Sverige och
Brasilien och tändare produceras i Nederländerna, Filippinerna
och Brasilien. I Nederländerna tillverkar Fire-Up, som förvärv-
ades under 2021, vissa produkter för att tända eldstäder, grillar
ochspisar. Swedish Match erbjuder också en portfölj av
kompletterande produkter som tillverkas av externa producenter,
främst på den brasilianska marknaden. Dessa
produkter omfattar exempelvis rakhyvlar,
batterier och lågenergilampor.
Läs mer på sidan 29
Andel av nettoomsättning 7%
Andel av rörelseresultat 4%
Andel av nettoomsättning 26%
Andel av rörelseresultat 23%
HIGHLIGHTS
NETTOOMSÄTTNING, MSEK
18 489
VERKSAMHETSORTER
11
GENOMSNITTLIGT ANTAL ANSTÄLLDA
7 523
Andel av nettoomsättning 67%
Andel av rörelseresultat 74%
Swedish Match 2021 6
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
2021 i korthet
Finansiellt
Rekord för försäljning och rörelseresultat för helåret med två-
siffrig tillväxt i både försäljning och vinst för samtliga produkt-
segment i lokala valutor.
Imponerande utveckling för produktsegmentet Rökfria produkter
med stark tillxt i både USA och Skandinavien. Ökad efterfrågan
på natural leaf-cigarrer drev den starka finansiella utvecklingen
i lokal valuta för segmentet på helårsbasis. Stark underliggande
utveckling för produktsegmentet Tändprodukter.
I lokala valutor ökade nettoomsättningen med 16 procent.
Rapporterad nettoomsättning ökade med 11 procent till
18489MSEK (16 698).
I lokala valutor ökade rörelseresultatet från produktsegment
1)
med 19 procent. Rapporterat rörelseresultat från produktseg-
ment ökade med 14 procent till 8 136 MSEK (7 160).
Rörelseresultatet uppgick till 8 286 MSEK (6 991).
Periodens resultat efter skatt uppgick till 6 218 (4 888). Periodens
resultat efter skatt under föregående år inkluderade en kostnad
om 286 MSEK till följd av en negativ dom i ett skatteärende.
Resultatet per aktie ökade med 31 procent till 3:97 SEK (3:04).
Justerat resultat per aktie ökade med 19 procent till 3:82 SEK
(3:22).
2)
Styrelsen föreslår att öka utdelningen till 1:86 SEK per aktie
uppdelad på två utbetalningar: 0:93 SEK per aktie i maj 2022 och
0:93 SEK per aktie i november 2022.
1)
Exklusive Övrig verksamhet och större engångsposter.
2)
En aktiesplit (10:1) genomfördes i maj 2021. Historiska aktiedata har i denna rapport omräknats
ienlighet med IAS 33.
Hållbarhet
ZYN tillgängligt i mer än 20 länder.
100 procent av våra betydande leverantörer av direkt
material har åtagit sig att följa principerna i Swedish
Match uppförandekod för leverantörer.
94 procent av vår verksamhet i Europa är fossilfri.
Återvinning av avfall har ökat med mer än 30 procent.
US Division har minskat hantering av avfall till deponi
med mer än 80 procent genom att övergå till avfalls-
förbränning för kraftproduktion.
95 procent av våra råtobaksvolymer omfattas av STP
eller Swedish Match due diligence-program.
Fortsatt starkt koncerngemensamt fokus på att säker-
ställa mångfald bland de sökande för att hitta de bästa
kandidaterna.
NYCKELTAL
MSEK 2021 2020 2019
Nettoomsättning
18 489 16 698 14 739
Nettoomsättning från produktsegment
18 145 16 332 14 363
Rörelseresultat från produktsegment
8 136 7 160 5 812
Rörelseresultat, exklusive större engångsposter
7 986 6 991 5 675
Rörelseresultat
8 286 6 991 5 307
Rörelsemarginal från produktsegment, %
44,8 43,8 40,5
Rörelsemarginal, %
1)
43,2 41,9 38,5
EBITDA från produktsegment
8 690 7 684 6 296
EBITDA
8 601 7 580 6 222
Periodens resultat
6 218 4 888 3 896
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK
2)
3:97 3:04 2:32
Resultat per aktie, justerat, före och efter
utspädning, SEK
2)3)
3:82 3:22 2:54
Utdelning per aktie, SEK
2)
1:86
4)
1:50 1:25
1)
Exklusive större engångsposter.
2)
En aktiesplit (1:10) gjordes i maj 2021. Historisk aktiedata i denna rapport har justerats i
enlighet med IAS 33.
3)
Större engångsposter för 2021, 2020 och 2019 uppgick till 238, –286 MSEK respektive –367
MSEK.
4)
Styrelsens förslag.
NYCKELTAL
2021 2020 2019
Totala utsläpp av växthusgaser
(CO
2
e)
1)
209 454 202 387 213 768
Totala utsläpp per MSEK
försäljning
1)2)
11 12 15
Totalt avfall
1)
29 408 26 990 26 164
Totalt avfall per MSEK
försäljning
1)2)
1,6 1,6 1,8
Procentuell användning av
fossilfri energi
45 47 44
1)
Ton.
2)
Nettoomsättning från produktsegment i oförändrade valutakurser.
67%
26%
7%
74%
23%
4%
Rökfria
produkter
Cigarrer
Tändprodukter
PER PRODUKTSEGMENT
NETTOOMSÄTTNING
RÖRELSERESULTAT
Swedish Match 2021 7
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
r omvärlden förändras och samhället anpassar sig till nya
arbets- och levnadssätt anpassar sig Swedish Match i linje med
samhällstrender genom att eektivt förvalta vår portfölj av varu-
märken och produkter. Vi investerar för att utveckla och etablera
plattformar för framtida tillväxt, samtidigt som vi strävar eer
att leverera en hög avkastning till våra aktieägare. Med Swedish
Match vision om En värld utan cigaretter är vi fast beslutna att
bidra till samhället i betydande grad. Cigarettrökare gynnas när
de hittar attraktiva och mindre skadliga alternativ och väljer att
sluta röka, och det gör även samhället.
Genom konsumentinsikt, forskning och utveckling, kapital-
investeringar, kvalitetsarbete och produktförbättringar samt med
en portfölj i ständig utveckling erbjuder vi konsumenter val som
möter nya krav. Vi har valt att fokusera våra ansträngningar på
rökfria produkter och tror att dessa produkter bäst kan uppfylla
konsumenternas förväntningar och behov av kvalitet, tillfreds-
ställelse och skadereducering (harm reduction). Några av våra
varumärken och produkter har funnits i över hundra år och är
fortfarande starka, såsom snusvarumärkena General eller Ettan,
Oliver Twist tobacco bits eller vår tuggtobak i USA som eer att ha
funnits i 135 år nu bytt varumärkesnamn till Americas Best Chew
som en hyllning till dess ikoniska position med ledande smak och
kvalitet samt marknadsledarskap. Snus, och nu nikotinportioner,
erbjuder vuxna tobakskonsumenter tillfredsställande och socialt
accepterade alternativ till cigaretter och konsumenterna har i
allt högre grad vänt sig till dessa produktvarianter. Snus har till
exempel gjort det möjligt för en hel generation vuxna att praktiskt
taget sluta med cigaretter. I Norge och Sverige har andelen män
och kvinnor som röker minskat dramatiskt under det senaste
decenniet. Många har övergått till snus, eller på senare tid till
nikotinportioner. Idag röker långt under 10 procent av den vuxna
befolkningen i Sverige och Norge dagligen cigaretter, vilket är
bland den lägsta rökprevalensen i världen.
Vi strävar eer att vara ett växande och lönsamt företag som
bidrar på ett konkret och meningsfullt sätt genom vårt hållbar-
hetsarbete. Under 2021 levererade vi inte bara ännu ett år med
imponerande tillväxt, vi tog också betydelsefulla steg med utökad
Nya rekord i kombination med
investeringar för framtiden
VDKOMMENTAR
Med Swedish Match vision om
En värld utan cigaretter
är vi fast
beslutna att bidra till samhället i bety-
dande grad. Cigarettrökare gynnas när
de hittar attraktiva och mindre skadliga
alternativ och väljer att sluta röka, och
det gör även samhället.
täckning och breddning av vår portfölj av rökfria produkter
samt ivårt samarbete med forskarsamhället och myndigheter i
ansträngningarna att bidra till förbättrad folkhälsa och en bättre
förståelse för fördelarna med våra rökfria produkter, såsom
nikotinportioner och snus. Vi arbetar inte bara för att förbättra
folkhälsan i linje med vår vision, utan gör också koordinerade
ansträngningar för att minska vår miljöpåverkan och upprätthålla
en stark och sund styrmodell samt etiska normer. Vårt åtagande
med vetenskapligt baserade mål för växthusgaser, i linje med
Parisavtalet, eller i vårt arbete för att se till att vi har en arbetsplats
där alla känner att de har möjligheter att växa och utvecklas, fria
från diskriminering, i en miljö som främjar mångfald och jämn
könsfördelning, är ytterligare exempel på sätt genom vilka vi
kan bidra till positiv förändring. Vi har tagit era viktiga steg för
att förbättra inte bara vårt arbete inom våra fokusområden för
hållbarhet, utan också i hur vi presenterar och kommunicerar vår
hållbarhetsstrategi, våra ambitioner och våra resultat, varav mycket
beskrivs i vår hållbarhets redovisning på sidorna 34–67.
Vår försäljningsutveckling under 2021 var enastående och
vi uppnådde ett nytt ”all-time-high. I lokala valutor ökade
försäljningen med tvåsiriga tal för samtliga produktsegment,
drivet av Rökfria produkter. Våra nikotinportioner bidrog
väsentligt till den rökfria tillväxten i USA och Skandinavien samt
på Övriga marknader. Nikotinportioner uppvisade en spektakulär
volymtillväxt på över 50 procent både i USA och Skandinavien.
Marknads potentialen för nikotinportioner inkluderar cigarett-
rökare, men också konsumenter av rökfria tobaksprodukter,
liksom den växande gruppen konsumenter som för närvarande
använder e-cigaretter men som upptäckt attraktionen med våra
nikotinportioner.
I USA fortsatte vi att utöka antalet försäljningsställen för ZYN
och vi breddade vårt sortiment över hela marknaden i USA. Vi
eersträvar ett långsiktigt engagemang med lojala konsumenter
och kunder och är beredda att göra lämpliga och tillräckliga
investeringar för att uppnå våra mål. Under det gångna året har
vi gjort betydande satsningar för ökad lojalitet och engagemang
hos både kunder och våra konsumenter, till exempel genom våra
Swedish Match 2021 8
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
ZYN-zone program med återförsäljare och konsumentlojalitets-
program på ZYN.com. Trots aggressiv distributionsuppbyggnad
och intensiv priskonkurrens från våra största konkurrenter
inom nikotinportioner i USA, uppvisade ZYN motståndskra
i marknadsandel under större delen av 2021 och prolerade sin
popularitet och sitt högkvalitativa premiumerbjudande.
Vi ser också betydande möjligheter för nikotinportioner utanför
USA, där regelverk och konkurrenssituation är dynamiska och
mångfacetterade. I Skandinavien satsar vi resurser för att stärka
vår position inom nikotinportioner och samtidigt bevara vårt
ledarskap för vår välrenommerade snusportfölj som under 2021
fortsatte att uppvisa tillväxt. Vår volymtillväxt av nikotinportioner
i Skandinavien om 55 procent var imponerande, men ändå något
lägre än marknadstillväxten för nikotinportioner. De ökande snus-
volymerna återspeglade en fortsatt stark konsumenteerfrågan på
traditionella rökfria tobaksprodukter.
Utanför USA och Skandinavien anser vi att nikotinportioner är
speciellt lämpade att möta konsumenternas växande eerfrågan
på produkter med reducerad risk, och med planerade ökningar i
investeringsnivåer i nuvarande och nya geograska områden ser
vibetydande möjligheter till långsiktig tillväxt.
Även under 2021, i samband med att Covid-situationen för-
bättrades eller försämrades och restriktionerna blev hårdare eller
lättare, anpassade vi oss för att tillse att våra produkter fanns på
hyllorna och att våra kapacitetsplaner och vårt utvecklingsarbete
fortlöpte på ett smidigt sätt. I Skandinavien orsakade variationer
i reserestriktioner stora växlingar i konsumenternas inköps-
mönster vilket ledde till logistiska utmaningar, men för helåret
resulterade eekterna från skien mellan försäljningskanaler
och marknadsmix nansiellt sett i en positiv nettoeekt jämfört
med 2020. Vår rökfria verksamhet i Skandinavien uppvisade även
en stark resultatutveckling på underliggande basis, trots ökade
marknadsrelaterade investeringar för att stödja tillväxtmöjligheter
för nikotinportioner.
r tuggtobak och moist snu i USA var volymerna föregående
år ovanligt starka, påverkade av förändringar i konsumtions-
mönster till följd av Covid-pandemin. Under 2021 skedde en
återgång till mer normala konsumtionsmönster, framför allt för
tuggtobak. Trots volymnedgånger för tuggtobak i USA i linje med
normala historiska mönster upprätthölls ett bra rörelseresultat
tack vare eektiv prisstrategi och god eektivitet. Inom moist snu
drog vi nytta av vår position inom lågprissegmentet samt våra
investeringar bakom produkter i portionsformat och volymerna
för vårt varumärke Longhorn växte betydligt snabbare än
kategorin.
Våra verksamheter inom Tändprodukter levererade ytterligare
ett år av försäljningstillväxt för både tändstickor och tändare,
med en försäljningsökning i lokala valutor exklusive förvärv om
16procent. Rörelseresultatet ökade i en ännu snabbare takt, med
stöd av tillgångsavyttringar, kostnadskontroll och betydande pris-
och mixeekter. Våra tändsticks- och tändarportföljer inkluderar
produkter för många ändamål, till exempel ljuständare eller
träbaserade reproducts, som vanligtvis säljs till attraktiva priser,
ger god lönsamhet och drar nytta av växande eerfrågan. Under
året stärkte vi vårt utbud ytterligare inom reproducts genom
förvärvet av Fire-Up med sitt hållbara och högkvalitativa utbud av
tänd kuber för eldstäder och grillar.
r cigarrer ökade våra leveransvolymer för året till ytterligare
en rekordnivå på över 1,9 miljarder cigarrer till följd av att vi upp-
nådde en stark återhämtning i leveranser av natural leaf-cigarrer
som påverkades av Covid-relaterade produktionsbegränsningar i
ol. Tillväxten för natural leaf-cigarrer mer än kompenserade för
årets nedgång för HTL-cigarrer (homogenized tobacco leaf). I ol
drog Swedish Match fördel av att ha två olika fabriker när konkur-
renter påverkades av betydande problem i leverantörskedjan och
produktionen för HTL-cigarrer. Under andra halvåret 2021 påver-
kade begränsad tillgång på råmaterial Swedish Match hårdare än
vissa av våra konkurrenter, vilket resulterade i lägre leveranser
av HTL-cigarrer än vad som skulle ha varit fallet utan dessa
begränsningar i leverantörskedjan. Med fokus i cigarrportföljen
på det attraktiva och växande natural leaf-segmentet, den starka
marknadsandelen inom detta segment och ett brett utbud av hög-
kvalitativa produkter är Swedish Match cigarrverksamhet mycket
väl positionerad för tillväxt. Den tvåsiriga försäljnings- och
resultattillväxten under 2021, trots era utmaningar relaterade till
försörjningskedjan, vittnar om styrkan och anpassningsförmågan
iSwedish Match cigarrverksamhet.
Under september månad tillkännagav vi avsikten att separera
vår amerikanska cigarrverksamhet och började arbeta för en
avknoppning till aktieägarna och en notering av den separerade
verksamheten på en nationell aktiebörs i USA. I mars 2022 fattade
vi beslutet att skjuta upp förberedelserna för en avknoppning tills
vidare. Även om den strategiska avsikten kvarstår att avskilja den
amerikanska cigarrverksamheten från resten av koncernen, ett
steg som vi tror ytterligare skulle förbättra utsikterna för Swedish
Match rökfria verksamhet, liksom för vår cigarrverksamhet, togs
beslutet att avbryta avknoppningsförberedelserna mot bakgrund
av ökad regulatorisk osäkerhet och ansågs ligga i aktieägarnas
intresse.
Vår framgång under det gångna året återspeglar engagemang
tillsammans med och bidrag från alla våra intressenter, präglade
av hängivenhet och kreativt engagemang med insikter från konsu-
menter, reektioner och samtal med våra aktieägare, diskussioner
med våra kunder och leverantörer och viktigast av allt passion och
beslutsamhet från våra medarbetare. Vi ser förändring, vi anpassar
oss till förändring och vi skapar förändring, och på så vis skapar vi
möjligheter till tillväxt, för våra medarbetare, våra aktieägare samt
meningsfulla och betydelsefulla framsteg i riktning mot en vision
om En värld utan cigaretter.
Stockholm i mars 2022
Lars Dahlgren
Verkställande direktör och koncernchef
Swedish Match 2021 9
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Kommersiell strategi
Rökfria verksamheter
r att nå vår vision drar vi nytta av våra unika plattformar för
rökfria produkter genom fokus på produktutveckling, kvalitet
ochkundnöjdhet baserat på ingående konsumentinsikter.
I USA fokuserar vi på kategorier och segment med snabbare
tillväxt såsom nikotinportioner och moist snu i portionsformat.
I Skandinavien leder vi kategoriutvecklingen för rökfria pro-
dukter genom produktinnovation och genom att komplettera
våra traditionella produkter, varumärken och försäljningskana-
ler för att möta ett föränderligt konsumentbehov.
Utanför USA och Skandinavien kommer vi att fortsätta utöka
vår närvaro med innovativa rökfria produkter.
Inom vår tuggtobaksverksamhet i USA upprätthåller vi
lönsam heten genom att motverka volymminskningar med
kostnadsfokus och prisledarskap. Utanför USA kommer vi att
fortsätta att selektivt utnyttja tillväxtmöjligheter.
Övriga verksamheter
r att stödja vår vision och för att maximera långsiktigt värde-
skapande drar vi nytta av våra starka marknadspositioner och
varumärken genom att realisera synergier och eektivitetsvinster.
Inom cigarrverksamheten fokuserar vi på tillväxtsegment med
målet att maximera långsiktig lönsamhet och kassaöden.
Inom verksamheten för tändprodukter fortsätter vi att fokusera
på ”operational excellence” samtidigt som vi selektivt investerar
i lönsamma tillväxtmarknader och produktsegment.
Vision
En värld utan cigaretter
Vi skapar aktieägarvärde genom att erbjuda vuxna konsumenter uppskattade nikotininnehållande
produkter av högsta kvalitet på ett ansvarsfullt sätt. Genom att tillhandahålla produkter som är erkänt
säkrare alternativ till cigaretter, bidrar vi till betydande förbättring av folkhälsan.
Swedish Match 2021 10
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Swedish Match verksamhet kännetecknas av starka kassaflöden. Den finansiella strategin är inriktad
på kapitaleffektivitet med fokus på finansiell flexibilitet och stabilitet.
Nettolåneskuld
Styrelsen har beslutat att koncernen ska sträva eer att bibehålla
en nettolåneskuld som inte överstiger tre gånger EBITA. Nivån
pånettolåneskulden utvärderas med hänsyn tagen till:
Förväntad framtida lönsamhet och kassaöde
Investerings- och expansionsplaner
Förvärvsmöjligheter
Utvecklingen på ränte- och kreditmarknaderna
Styrelsens långsiktiga mål är att optimera koncernens kapi-
talstruktur som i nuläget innebär att bibehålla ett kreditbetyg
motsvarande en Standard & Poors BBB och en Moody’s Baa2
långsiktig rating.
Återföring till aktieägare
Swedish Match har ambitionen att kontinuerligt öka utdelning
per aktie med en utdelningsandel som i normalfallet är inom
intervallet 40–60 procent av resultatet per aktie, med förbehåll
förjusteringar för större engångsposter. Överskottsmedel ska
återföras till aktieägare genom utdelningar och aktieåterköp.
Finansiell strategi
ÖVERFÖRING AV KAPITAL TILL SWEDISH MATCH AKTIEÄGARE
0
2 000
4 000
6 000
8 000
20212020201920182017
MSEK
Vår vision om
En värld utan cigaretter
är central för strategin och för hur vi bidrar till att göra världen
bättre. För att uppnå bästa effekt och transparens bygger vår hållbarhetsstrategi på två grundläggande
principer – fokus och organisatoriskt ägarskap.
Genom denna strategi betonar vi fem fokusområden – Förbättra
folkhälsan, Säkerställa hög aärsetik, Minska miljöpåverkan,
Mänskliga rättigheter i vår leverantörskedja och Lika möjligheter
– områden där vi tror att vi har förmågan att direkt eller indirekt
påverka meningsfulla resultat eller där en negativ utveckling kan
ha en ogynnsam inverkan på våra verksamheter. Swedish Match
har utformat ett antal konkreta åtaganden och mål inom varje
fokusområde. Genom att upprätthålla dessa åtaganden kommer
Swedish Match att bidra till 9 av de 17 globala målen för hållbar
utveckling såsom denierade av FN 2015. Även genom vårt aärs-
och samhällsengagemang i övrigt bidrar vi till 7 av de återstående
8 målen.
Uppförandekoden utgör grunden för vårt hållbarhetsarbete inom
hela koncernen. Den representerar Swedish Match och alla våra
medarbetares engagemang för att bedriva vår aärsverksamhet på
ett ansvarsfullt sätt genom att visa integritet och respekt för våra
intressenter och samhället som helhet.
Detta avsnitt utgör en del av förvaltningsberättelsen.
Hållbarhetsstrategi
Fokusområden
Ordinarie utdelning Återköp av egna aktier Extra utdelning
Förbättra
folkhälsan
Säkerställa hög
affärsetik
Minska
miljöpåverkan
Mänskliga
rättigheter i vår
värdekedja
Lika
möjligheter
Swedish Match 2021 11
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Hur vi bedriver vår verksamhet
US Division
US Division, med huvudkontor i Richmond, Virginia, tillverkar
och marknadsför rökfria produkter såsom nikotinportioner,
moist snu och tuggtobak – samt snus som tillverkas och till-
handahålls av Europe Division. Divisionen säljer även cigarrer,
med produktion i både USA och Dominikanska republiken.
Europe Division
Europe Division, med huvudkontor i Stockholm, tillverkar och
marknadsför snus, nikotinportioner och andra rökfria produkter
avsedda för Skandinavien samt Övriga marknader. Tillverkningen
av dess rökfria produkter sker i Sverige och Danmark.
Lights Division
Lights Division tillverkar och marknadsför tändstickor, tändare
och andra tändrelaterade produkter för marknader över hela
världen. Divisionen säljer även kompletterande produkter, som
produceras av externa tillverkare. Tillverkning sker i Brasilien,
Nederländerna, Filippinerna och Sverige.
Staber och centrala funktioner
De centrala stabsfunktionerna tillhandahåller vissa tjänster åt
moderbolaget men utför även tjänster till Swedish Match divisio-
ner samt SMD Logistics (ett separat helägt distributionsföretag
för skandinaviska marknaden, som också är en del av Staber och
centrala funktioner).
VD OCH KONCERNCHEF
US
DIVISION
LIGHTS
DIVISION
EUROPE
DIVISION
STABER OCH CENTRALA
FUNKTIONER
Organisationen består av tre
divisioner samt staber och centrala
funktioner. Antalet medarbetare
uppgick i genomsnitt till 7 523
under 2021. Swedish Match har
verksamhet i elva länder och våra
produkter säljs över hela världen.
VERKSAMHETSORTER
Norge
Kommersiell verksamhet
49 anställda
Sverige
Koncernens huvudkontor
Europe Division huvud-
kontor
Lights Division huvudkontor
Produktion av rökfria
produkter och tändstickor
SMD Logistics (distribution)
R&D
Kommersiell verksamhet
1 352 anställda
Danmark
Produktion av rökfria
produkter
Kommersiell verksamhet
121 anställda
Turkiet
Kommersiell verksamhet
14 anställda
Belgien
EU representations-
kontor
2 anställda
Nederländerna
Produktion av tändare
och andra tändrelate-
rade produkter
Kommersiell
verksamhet
109 anställda
Schweiz
Treasury-kontor
Kommersiell
verksamhet
12 anställda
USA
US Division
huvudkontor
Produktion av rökfria
produkter och cigarrer
R&D
Kommersiell
verksamhet
1 300 anställda
Dominikanska
republiken
Produktion av cigarrer
3 823 anställda
Brasilien
Produktion av tänd-
stickor och tändare
Kommersiell
verksamhet
476 anställda
Filippinerna
Produktion av tändare
Kommersiell
verksamhet
265 anställda
Antalet anställda avser genomsnittligt antal anställda i angivet land under 2021.
Swedish Match 2021 12
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Våra kärnvärden definierar oss
Swedish Match främjar en kultur där våra medarbetare är aktivt engagerade och verkar utifrån
företagets kärnvärden passion, ägarskap, innovation och kvalitet.
Passion, Ägarskap, Innovation, Kvalitet
Swedish Match grundläggande värderingar är en naturlig del av hur företaget agerar och verkar i relationen med
intressenter, bådeinternt och externt.
Passion
Vi är stolta och engagerade ambassadörer för våra
produkter och vårt företag.
Vi brinner för våra konsumenter och vill alltid över-
träffa deras förväntningar.
Vi har en passion för att vinna, tar verkligen i när det
behövs och hjälper varandra att lyckas.
Ägarskap
Vi tar fullt ägarskap för våra uppgifter, säkerställer
att både tidigare och senare led i kedjan får rätt möj-
lighet att leverera och låter inte saker falla mellan
stolarna.
Vi utvärderar våra prestationer och strävar alltid
efter ännu bättre resultat nästa gång.
Vi jobbar snabbt och kostnadseffektivt, marknaden
och konkurrenterna står aldrig stilla.
Innovation
Vi söker ständigt bättre lösningar och uppmuntrar
nya idéer.
Vi vårdar och vidareutvecklar idéer samt väljer
noggrant ut vilka som ska realiseras.
De idéer vi väljer att realisera genomför vi till
100procent.
Kvalitet
Vi strävar efter kompromisslös kvalitet i allt vi gör,
slutmålet är att ha de nöjdaste konsumenterna.
Vi hjälper varandra att utvecklas och bli bättre
genom rak och konstruktiv feedback.
Vi agerar ansvarsfullt mot kunder, konsumenter
ochomvärld.
Swedish Match 2021 13
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Introduktion till förvaltningsberättelsen
Förvaltningsberättelsen innehåller en redogörelse av Swedish Match strategiska prioriteringar,
finansiella ställning och riskhantering. Rapporten innehåller även styrelsens förslag till ersättning och
utdelning samt information om utnämning av styrelseledamöter, kallelse till årsstämma och Swedish
Match finansiella ställning. Förvaltningsberättelsen är integrerad i årsredovisningen.
Strategiska prioriteringar
Swedish Match strävar eer att skapa värde för sina aktieägare och
andra intressenter som ett snabbrörligt konsumentvaruföretag
som levererar både starka kassaöden och tillväxtmöjligheter.
Drivet av visionen om En värld utan cigaretter, erbjuder Swedish
Match konsumenterna njutbara nikotinhaltiga produkter av
hög kvalitet på ett ansvarsfullt sätt. Genom att tillhandahålla
produkter som är erkända som ett säkrare alternativ till cigaretter,
tror vi också att vår verksamhet kan bidra avsevärt till förbättrad
folkhälsa.
Läs mer på sidorna 10–11.
r att fortsätta att leverera attraktiv avkastning till våra aktie-
ägare är våra viktigaste strategiska prioriteringar följande:
Erbjuda högkvalitativa produkter och bygga starka varumärken
Utveckla nya och förbättrade produkter för att tillgodose
konsumenternas behov
Driva lönsamhet genom eektiv tillverkning och kostnads-
kontroll
Upprätthålla starka kassaöden från verksamheten och tydliga
prioriteringar för användning av likvida medel för tillväxt-
möjligheter
Eerleva lagar, regler och förordningar
Investera i våra medarbetare för att säkerställa en stark och
dynamisk kompetensbas för att möta eller överträa både
kortsiktiga och långsiktiga utmaningar
Finansiell strategi, avkastning till aktieägare
ochfinansiell ställning
Nya rekord i kombination med investeringar för framtiden
r omvärlden förändras och samhället anpassar sig till nya
arbets- och levnadssätt anpassar sig Swedish Match i linje med
samhällstrender genom att eektivt förvalta vår portfölj av
varumärken och produkter. Vi investerar för att utveckla och
etablera plattformar för framtida tillväxt, samtidigt som vi
strävar eer att leverera en hög avkastning till våra aktieägare.
Läs mer under följande avsnitt Finansiell strategi på sidan 11,
Aktien på sidorna 71–72 och Finansiell översikt på sidorna 75–78.
Förslag till vinstdisposition
Se sidan 79.
Riskhantering
En del av verksamheten
Swedish Match strävar eer att enbart ta medvetna risker. För att
kunna fatta rätt beslut måste vi förstå riskerna i vår verksamhet.
Riskerna måste hanteras eektivt för att Swedish Match ska vara
konkurrenskraigt, för att arbetet ska utföras säkert och för att vi
ska vidmakthålla nansiell stabilitet och tillväxt. Betydande risker
som måste hanteras uppkommer bland annat inom områdena
konkurrens, produktion, regleringar, IT-säkerhet samt inom det
nansiella området.
Läs mer på sidorna 31–33.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Se Finansiell översikt sidan 75 och Not 5 Personal sidorna 94–97.
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
rvaltningsberättelsen har reviderats såsom beskrivet i revisionsberättelsen på sidorna 127–129.
I enlighet med årsredovisningslagen 6, §11 och §8 har Swedish Match valt att upprätta en separat hållbarhetsrapport och en separat
bolags styrningsrapport istället för som en del av förvaltningsberättelsen. Hållbarhetsrapporten presenteras på sidorna 34–67 och
bolagsstyrnings rapporten presenteras på sidorna 136–148 i denna publikation. Bolagsstyrningsrapporten innehåller också information
om riskhantering och internkontroll avseende den nansiella rapporteringen, se vidare på sidan 144. Hållbarhetsrapporten och bolags-
styrningsrapporten nns också på bolagets webbplats www.swedishmatch.com. Rapporterna om hållbarhet och bolagsstyrning har
granskats av Swedish Match revisorer.
Swedish Match 2021 14
VD-kommentar Vision och strategi KärnvärdenDetta är Swedish Match 2021 i korthet Intro till förvaltningsberättelsenOrganisation
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Koncernen
Hållbarhet
Aktieägar
information
Finansiella
rapporter
Bolagsstyrning
Vår verksamhet
73
Innehåll
Finansiell översikt ....................................................... 75
Styrelsens förslag till vinstdisposition ................................. 79
Koncernens räkenskaper
Koncernens resultaträkning ............................................. 80
Koncernens rapport över totalresultat ................................. 80
Koncernens balansräkning .............................................. 81
Förändringar i koncernens eget kapital ................................ 82
Koncernens kassaflödesanalys ......................................... 83
Noter för koncernen ...................................................... 84
Not 1 Redovisningsprinciper ..................................... 84
Not 2 Kritiska uppskattningar och bedömningar ............... 91
Not 3 Segmentsinformation ...................................... 92
Not 4 Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader .... 93
Not 5 Personal ..................................................... 94
Not 6 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ............ 97
Not 7 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag ........ 97
Not 8 Finansnetto .................................................. 97
Not 9 Skatter ....................................................... 98
Not 10 Resultat per aktie ........................................... 99
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar ...................... 99
Not 12 Materiella anläggningstillgångar ....................... 101
Not 13 Biologiska tillgångar ..................................... 101
Not 14 Leasingavtal ............................................... 102
Not 15 Andelar i intresseföretag ................................. 103
Not 16 Övriga långfristiga fordringar och övriga fordringar .. 103
Not 17 Varulager .................................................. 103
Not 18 Kundfordringar .............................................104
Not 19 Likvida medel ..............................................104
Not 20 Tillgångar som innehas för försäljning ..................104
Not 21 Eget kapital .................................................104
Not 22 Räntebärande skulder .....................................105
Not 23 Ersättningar till anställda efter avslutad anställning ..105
Not 24 Avsättningar ................................................109
Not 25 Övriga skulder .............................................. 109
Not 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter .........109
Not 27 Finansiella instrument och finansiella risker ...........110
Not 28 Ställda säkerheter .........................................113
Not 29 Åtaganden samt eventualförpliktelser och
eventualtillgångar .........................................113
Not 30 Koncernföretag ............................................114
Not 31 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys ............115
Not 32 Närstående .................................................115
Not 33 Uppgifter om moderbolaget ..............................115
Not 34 Händelser efter räkenskapsårets slut ................... 115
Moderbolagets räkenskaper
Moderbolagets resultaträkning ......................................... 116
Moderbolagets rapport över totalresultat .............................. 116
Moderbolagets balansräkning .......................................... 117
Förändringar i moderbolagets eget kapital ............................ 118
Moderbolagets kassaflödesanalys ...................................... 119
Noter för moderbolaget .................................................. 120
Not 1 Nettoomsättning ........................................... 120
Not 2 Arvode och kostnadsersättning till revisorer ........... 120
Not 3 Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader ... 120
Not 4 Finansiella poster .......................................... 120
Not 5 Bokslutsdispositioner ..................................... 120
Not 6 Skatter ...................................................... 120
Not 7 Materiella anläggningstillgångar ........................ 121
Not 8 Koncernföretag ............................................ 121
Not 9 Övriga långfristiga fordringar ............................ 122
Not 10 Övriga fordringar ........................................... 122
Not 11 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ......... 122
Not 12 Eget kapital ................................................. 122
Not 13 Obeskattade reserver ..................................... 122
Not 14 Övriga avsättningar ........................................ 123
Not 15 Obligationslån .............................................. 123
Not 16 Övriga skulder .............................................. 123
Not 17 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ......... 123
Not 18 Bokfört värde och verkligt värde för
finansiella instrument ..................................... 124
Not 19 Derivat som omfattas av nettingavtal .................... 125
Not 20 Operationella leasingavtal ................................ 125
Not 21 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser ........... 125
Not 22 Vinstdisposition ............................................ 125
Not 23 Närstående ................................................. 125
Not 24 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys ............ 126
Not 25 Ersättningar till anställda efter avslutad anställning .. 126
Not 26 Händelser efter räkenskapsårets slut ................... 126
Revisionsberättelse ...................................................... 127
Swedish Match 2021 74
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Swedish Match utveckling under 2021
visade på en stark tillväxt, med rekord i
både försäljning och rörelseresultat och en
tvåsiffrig tillväxt i lokala valutor från alla
produktsegment.
Anders Larsson
CFO
Finansiell översikt
(Obs: Kommentarer nedan avser jämförelsen mellan helåret 2021 och helåret 2020).
Swedish Match utvecklar, tillverkar och säljer kvalitetsprodukter
under marknadsledande varumärken. Koncernens produktseg-
ment för 2021 var Rökfria produkter, Cigarrer samt Tändprodukter.
Swedish Match utveckling under 2021 visade på en stark tillväxt,
med rekord i både försäljning och rörelseresultat och en tvåsirig
tillväxt i lokala valutor från alla produktsegment. Både koncernens
nettoomsättning och nettoomsättningen från produktsegment
ökade med 11 procent till 18 489 MSEK (16 698) respektive
18145MSEK (16 332). Valutaomräkning påverkade jämförelsen
av nettoomsättningen negativt med 885 MSEK. Ilokala valutor
ökade nettoomsättningen från produktsegment med 17 procent
med tvåsirig tillväxt för samtliga tre produktsegment. Produkt-
segmentet Rökfria produkter stod för den största delen av försälj-
ningsökningen med särskilt stark tillväxt i USA i kombination med
ökad försäljning både i Skandinavien och på Övriga marknader.
Rörelseresultatet från produktsegment uppgick till 8 136 MSEK
(7 160). I lokala valutor ökade rörelseresultatet från produkt-
segment med 19 procent. I likhet med försäljningen bidrog samt-
liga tre produktsegment med tvåsirig tillväxt till rörelseresultatet
i lokala valutor.
Koncernens rörelseresultat, inklusive större engångsposter,
uppgick till 8 286 MSEK (6 991) och inkluderade en förliknings-
intäkt om 300 MSEK hänförlig till en tidigare skiljedomsprocess.
Valutaomräkning har påverkat jämförelsen av rörelseresultatet
negativt med 376 MSEK.
Koncernens resultat för 2021 uppgick till 6 218 MSEK (4 888)
och inkluderade ovannämnda förlikningsintäkt samt för 2020
en skattebetalning om 286 MSEK, inklusive räntekostnad, av
engångskaraktär.
Rörelsemarginalen från produktsegment för året var 44,8pro-
cent (43,8). Rörelsemarginalen för koncernen, exkluderat större
engångsposter, var 43,2 procent (41,9).
Nettoomsättning och rörelseresultat från produktsegment
Nettoomsättningen för Rökfria produkter ökade med 14 procent
till 12 120 MSEK (10 651). I lokala valutor ökade försäljningen
och rörelseresultatet med 18 procent respektive 21 procent.
rsäljningen och rörelseresultatet ökade både i svenska kronor
och i lokala valutor för rökfria produkter i Skandinavien, USA
ochÖvriga marknader.
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT PER PRODUKTSEGMENT
Nettoomsättning Rörelseresultat
MSEK 2021 2020 2021 2020
Rökfria produkter 12 120 10 651 5 998 5 142
Cigarrer 4 688 4 533 1 841 1 796
Tändprodukter 1 338 1 149 297 222
Nettoomsättning och rörelse-
resultat från produktsegment 18 145 16 332 8 136 7 160
Övrig verksamhet 344 366 –150 –169
Förlikningsintäkt 300
Summa 18 489 16 698 8 286 6 991
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
MSEK 2021 2020
Nettoomsättning 18 489 16 698
Rörelseresultat 8 286 6 991
Finansnetto -345 –347
Skatter -1 723 –1 756
Årets resultat 6 218 4 888
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 6 217 4 888
Innehav utan bestämmande inflytande 1 1
Årets resultat 6 218 4 888
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK
1)
3:97 3:04
1)
I maj 2021 genomfördes en aktiesplit (10:1). Historiska aktiedata har omräknats.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
Swedish Match 2021 75
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
I Skandinavien ökade både försäljningen och rörelseresultatet
om11 respektive 13 procent i lokal valuta, gynnat av stark under-
liggande kategoritillväxt, timing-eekter för leveranser samt
rdelaktig pris/mix vilket var ett resultat av prisförändringar,
produktmix-eekter och skien mellan försäljningskanaler.
I USA var den imponerande tillväxten för ZYN nikotin-
portioner den främsta anledningen till försäljningsökningen och
rörelse resultattillväxten i lokal valuta om 24 respektive 28 procent.
Även Övriga marknader bidrog till försäljningstillväxten med
tillväxt för nikotinportioner och snus som kompenserade för
minskad försäljning av tuggtobak, vilket huvudsakligen var en
följd av att leveranser upphört till den tyska marknaden på grund
av regulatoriska förändringar under 2020.
r Cigarrer uppgick årets totala nettomsättning till
4688MSEK (4 533). Försäljning och vinst för produktsegmentet
Cigarrer kommer nästan uteslutande från verksamheten i USA.
I lokal valuta ökade försäljningen för produktsegmentet Cigarrer
med 11procent med likvärdiga bidrag från ökade volymer och
förbättrade priser. Medan framsteg gjordes för att adressera
kapacitetsbegränsningar för natural leaf-cigarrer påverkades
leveransvolymerna för HTL-cigarrer negativt av begränsningar
av vissa insatsmaterial samt produktionsprioritering av det mer
attraktiva natural leaf-segmentet. Trots en högre produktions-
kostnad per cigarr ökade rörelseresultatet procentuellt i linje
medförsäljningen.
r Tändprodukter uppgick årets nettoomsättning till
1338MSEK (1 149). Både rapporterad nettoomsättning och
netto omsättning exklusive valutaomräkningseekter samt
eekten av förvärvet Fire-Up ökade med 16 procent med stark
utveckling för tändstickor och tändare. Rörelseresultatet ökade
med 34 procent till 297 MSEK (222). Rörelseresultatet gynnades
under perioden av intäkter från försäljning av mark och positiva
utfall i skatteärenden om totalt cirka 70 MSEK, medan mot-
svarande period föregående år inkluderade intäkter av liknande
karaktär om 31MSEK. Exkluderat dessa poster och de negativa
eekterna från valutaomräkning ökade rörelseresultatet med mer
än 30 procent till följd av en stark utveckling för tändare.
Effekter från Covid-19
Medan långsiktiga eekter av pandemin är ovissa har de negativa
kommersiella, operativa och nansiella konsekvenserna för
Swedish Match hittills varit begränsade. I likhet med föregående
år har den skandinaviska verksamheten för rökfria produkter
s annolikt gynnats ekonomiskt av eekter från fördelaktig
mix mellan försäljningskanaler som Covid-19-restriktioner
relaterade till resor medfört. För cigarrer har förändrade konsum-
tionsmönster sedan i början av pandemin sannolikt stärkt
konsumenteerfrågan. Även om det är en utmaning att identiera
och kvantiera sådana potentiella eekter har Swedish Match
cigarrverksamhet erfarit produktionsbegränsningar, delvis till följd
av Covid-19-situationen, vilket har lett till att bolaget inte fullt ut
kunnat möta eerfrågan. Swedish Match har, liksom många andra
företag, ha högre kostnader och vissa svårigheter med inköp av
vissa insatsmaterial. Utmaningarna avseende insatsmaterial kan ha
orsakats av, åtminstone i viss utsträckning, direkta eller indirekta
konsekvenser av pandemin.
Inga väsentliga statliga subventioner eller koncessioner relate-
rade till Covid-19 har sökts eller erhållits av Swedish Match.
Swedish Match följer noga den rådande situationen, inklusive
riktlinjer från regeringar och råd från nationella folkhälso-
myndigheter i de länder där vi har verksamhet. Vi fortsätter att
arbeta proaktivt för att vidta de åtgärder vi bedömer är lämpliga
för att dämpa eekterna för våra medarbetare, våra kunder och
för vår verksamhet samt för samhället.
Väsentliga händelser under året
Skatterevision Sverige
Under 2017 genomförde Skatteverket i Sverige en skatterevision på
ett antal av Swedish Match svenska bolag. Eer slutförd granskning
beslutade Skatteverket att avslå vissa avdrag för kostnader i två fall.
Swedish Match överklagade båda fallen men ärendena dömdes till
fördel för Skatteverket av Förvaltningsdomstolen i Stockholm i maj
2019 respektive i januari 2020. Swedish Match överklagade däreer
de båda ärendena till Kammarrätten. I ett av fallen, i augusti 2020,
utföll Kammarrättens dom till fördel för Skatteverket och skatte-
kostnaden om totalt 270 MSEK och relaterade räntekostnader om
16 MSEK har betalats och redovisats under 2020. Swedish Match
ansökte om prövningstillstånd som Högsta Förvaltningsdomstolen
beviljade i juni 2021. Vad avser det andra ärendet beslutade
Kammarrätten i december 2021 till fördel för Swedish Match vilket
resulterade i en positiv nettoskatteeekt om 50 MSEK.
Större engångsposter
Under det första kvartalet 2021 erhölls en förlikningsintäkt om
300 MSEK hänförlig till en tidigare pågående skiljedomsprocess.
Under det tredje kvartalet för 2020, har en skattekostnad om
270 MSEK och relaterad räntekostnad om 16 MSEK redovisats,
hänförlig till det ovan nämnda negativa utfallet i ett skatteärende
i Sverige.
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
MSEK 2021 2020
Anläggningstillgångar 9 123 7 765
Övriga omsättningstillgångar
1)
4 908 3 979
Likvida medel 2 121 3 411
Summa tillgångar 16 152 15 155
Eget kapital –6 669 –7 798
Långfristiga finansiella skulder och avsättningar 3 784 3 680
Långfristiga räntebärande skulder 14 197 13 514
Kortfristiga skulder och avsättningar 3 850 3 909
Kortfristiga räntebärande skulder 990 1 850
Summa eget kapital och skulder 16 152 15 155
1)
Inkluderar tillgångar som innehas för försäljning 2020 om 28 MSEK.
KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG
MSEK 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 336 5 607
Kassaflöde till investeringsverksamheten –1 156 –1 173
Kassaflöde som överförts till aktieägarna –6 171 –5 119
Kassaflöde till/från övrig finansieringsverksamhet –441 2 001
Minskning/ökning av likvida medel –1 431 1 315
Likvida medel vid årets början 3 411 2 370
Valutakursdifferens i likvida medel 141 –274
Likvida medel vid årets slut 2 121 3 411
Swedish Match 2021 76
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
Skatter
Skattekostnaden för helåret uppgick till 1 723 MSEK (1 756)
vilket motsvarar en skattesats för koncernen om 21,7 procent
(26,4). Den höga skattesatsen för koncernen 2020 var en följd av
skattekostnaden om 270 MSEK hänförlig till den negativa domen
i skatteärendet i Sverige. Under 2021, beslutade Kammarrätten
till fördel för Swedish Match i ett annat skatteärende vilket
resulterade i en positiv nettoskatteeekt om 50 MSEK. Justerat
för intresse bolag och skatteposter av engångskaraktär var den
underliggande skattesatsen 23,0 procent (23,1).
Resultat per aktie
Antalet aktier och röster i Swedish Match AB (publ) ökade under
maj månad 2021 till följd av den uppdelning av bolagets aktier
som beslutades om på Swedish Match årsstämma den 13 april
2021, varigenom varje bentlig aktie delades upp i tio aktier.
Följaktligen har aktiedata för 2020 räknats om. Resultat per aktie
för helåret uppgick till 3:97 SEK (3:04). Justerat resultat per aktie
ökade med 19 procent till 3:82 SEK (3:22) för helåret.
Likvida medel
Likvida medel vid årets slut uppgick till 2 121 MSEK jämfört med
3 411 MSEK per den 31 december 2020. Per den 31 december
2021 hade Swedish Match en outnyttjad garanterad kreditfacilitet
(RCF) om 1 500 MSEK.
Kassaflöde och finansiering
Kassaödet från den löpande verksamheten uppgick till
6336MSEK (5 607) för helåret 2021. Det förbättrade kassa ödet
var hänförligt till den starkare utvecklingen för EBITDA,
den ovan nämnda förlikningsintäkten om 300 MSEK samt
lägre skatte betalningar, som delvis motverkades av negativa
förändringar i kassaödet från rörelsekapital, främst till följd
avtiming-eekter.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar ökade till
1172MSEK (1 126) huvudsakligen hänförligt till produktområdet
Rökfria produkter. Kassaödet till investeringsverksamheten
inkluderar förvärvet av Fire-Up, ett mindre europeiskt bolag som
tillverkar ekologiska tändkuber och relaterade produkter.
Finansnettot för året uppgick till –345 MSEK (–347). Exklusive
en räntekostnad under 2020 av engångskaraktär om 16MSEK
hänförlig till en negativ dom i ett skatteärende, försämrades
nansnettot med 15 MSEK till följd av lägre avkastning på
överskotts likviditet samt högre räntekostnader på skulder.
Under 2021 upptogs nya obligationslån om 1 813 MSEK, amor-
teringar av obligationslån uppgick till 1 553 MSEK och förtida
amortering av kortfristiga obligationslån uppgick till 716 MSEK.
Per den 31 december 2021 hade Swedish Match 14 851 MSEK i
räntebärande lån, exklusive förmånsbestämda pensionsförplik-
telser men inklusive leasingskulder om 403MSEK. Koncernens
räntebärande lån per den 31 december 2020 uppgick till
15523MSEK. För ytterligare information om förfalloprolen för
låneportföljen, se Swedish Match webbplats. Förmånsbestämda
pensionsförpliktelser, netto, minskade till 1305 MSEK (1 411)
per den 31 december 2021 till följd av positiva omvärderings-
eekter från högre diskonteringsräntor och högre avkastning på
förvaltningstillgångar.
Per den 31 december 2021 uppgick nettolåneskulden till
14035MSEK jämfört med 13 523 MSEK per den 31 december 2020.
Under året har Swedish Match utbetalat utdelning till sina
aktieägare om 2 369 MSEK samt återköpt 52,8 miljoner egna
aktier för totalt 3 802 MSEK.
Swedish Match AB (publ)
Swedish Match AB (publ) är moderbolag i Swedish Match-koncernen.
Moderbolagets intäkter härrör främst från utdelningar och erhållna
koncernbidrag från dotterbolag.
Moderbolagets nettoomsättning för helåret 2021 uppgick
till 32MSEK (27). Resultatet före skatt uppgick till 4 905 MSEK
(5347) och nettoresultatet för året uppgick till 4 543 MSEK (5033).
Det lägre resultatet före skatt jämfört med föregående år ärfrämst
hänförligt till resultat från andelar i koncernbolag.
Koncernbidrag, netto, om 2 646 MSEK (2 392) erhölls under
2021. Under året erhöll moderbolaget även utdelningar om
3436MSEK (4 185). En nedskrivning av aktier i dotterbolag om
299 MSEK har redovisats under året, vilket motsvarar en erhållen
utdelning av samma belopp.
En del av koncernens treasury-aktiviteter ingår i moderbolagets
verksamhet som omfattar en väsentlig del av koncernens externa
lån. Majoriteten av dessa lån är säkrade till fasta räntesatser.
Under året uppgick amorteringar av obligationslån till
2270MSEK och nya obligationslån om 1 813 MSEK har upptagits.
Under det andra kvartalet 2021 beslutades det om en upp-
delning av företagets aktier, varigenom varje bentlig aktie
delades upp i tio aktier (aktiesplit, ratio 10:1). Samtliga referenser
till aktier och resultat per aktie i denna rapport har omräknats för
att reektera denna aktiesplit. Under året återköpte moderbolaget
52,8 miljoner (48,2) egna aktier om 3 802 MSEK (3 099).
Utdelning om 2 369 MSEK (2 020) har utbetalats under perioden.
Händelser efter rapporteringsperioden
Uppdaterade planer för separation av
cigarrverksamheten i USA
Den 14 september 2021 meddelade Swedish Match sin avsikt att
separera cigarrverksamheten genom en utdelning till aktieägarna
och en eerföljande notering på en nationell aktiebörs i USA.
Separationen förväntades ursprungligen att slutföras tidigast
under andra halvåret 2022. Swedish Match styrelse har fortfarande
som strategisk inriktning att separera cigarrverksamheten och
anser att en separation skulle ytterligare förbättra utsikterna
för Swedish Match rökfria verksamhet i USA, liksom för dess
cigarrverksamhet. Den 14 mars 2022, beslutade dock styrelsen
attavbryta förberedelserna för den planerade avknoppningen.
Styrelsens beslut var drivet av information erhållen från
amerikanska Food and Drug Administration (FDA) om att
så kallad ”Substantial Equivalence” (SE) har nekats för SE-
ansökningar motsvarande cirka 3 procent av Swedish Match
cigarrvolymer för 2021. Det kan inte uteslutas att ytterligare
SE-ansökningar för cigarrsortimentet initialt kommer att
avslås iFDA:s behandling av Swedish Match utestående SE-
ansökningar. Swedish Match avser överklaga de underkända
SE-ansökningarna genom begäran av en så kallad supervisory
review och håller det för sannolikt att de kommer ges möjligheten
att förse FDA med tillräckliga data för att visa att cigarrerna i
Swedish Match 2021 77
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
fråga är ”substantially equivalent” jämfört med deras så kallade
predicate products” i så mån att de förändringar som genomförts
inte innebär att eekten på folkhälsan kan ifrågasättas.
Framtidsutsikt
Med visionen om En värld utan cigaretter är Swedish Match kärn-
verksamhet att ge konsumenter uppskattade alternativ som är
både tillfredsställande och avsevärt säkrare än rökning. Swedish
Match förväntar sig en betydande ökning av konsumenters
eerfrågan på säkrare alternativ till cigaretter. Swedish Match
förväntar sig vidare att nikotinportionskategorin fortsätter att
utvecklas som förstahandsvalet bland ännu er konsumenter som
söker en tillfredsställande upplevelse inom området för produkter
med reducerad risk. Med den mycket attraktiva potentialen
för nikotinportionskategorin förväntar sig Swedish Match att
konkurrensen kommer att förbli intensiv.
I USA och Skandinavien samt på Övriga marknader planerar
Swedish Match att ytterligare öka investeringarna under 2022
för att dra fördel av tillväxtmöjligheterna, speciellt avseende
nikotinportioner. På Övriga marknader noterar Swedish
Match betydande möjligheter på såväl existerande som på nya
marknader.
Kapitalinvesteringarna förväntas vara av liknande omfattning
som under 2021. Den eektiva underliggande bolagsskatten
för koncernen för 2022, exklusive intressebolag, förväntas vara
omkring 23 procent.
Swedish Match avser att fortsätta återföra medel som inte
behövs inom verksamheten till aktieägarna.
Organisation
Swedish Match huvudkontor, med koncernchef och koncern-
staber, är baserat i Stockholm. Koncernen har verksamhet i elva
länder med produktion i sju länder och majoriteten av netto-
omsättningen kommer från USA och Skandinavien. Organisa-
tionen består av tre divisioner; Europe Division, US Division och
Lights Division samt staber och centrala funktioner. De esta av
koncerners medarbetare nns i Dominikanska republiken,
Sverige och USA, följt av Brasilien och Filippinerna. Swedish
Match produktsegment är Rökfria produkter, Cigarrer och
Tändprodukter.
I Skandinavien är Swedish Match marknadsledande med snus
och är den näst största aktören inom nikotinportioner.
I Europa har Swedish Match introducerat nikotinportioner
iett antal länder. Företaget har också en närvaro inom nisch-
kategorierna chew bags och tobacco bits samt inom snus i utvalda
länder. Produktion av nikotinportioner sker i USA, Sverige och
Danmark. Produktion av snus sker i Sverige och Danmark medan
moist snu produceras i USA. Portionsprodukter utan tobak och
nikotin produceras i Sverige. Tuggtobak produceras i USA och
chew bags samt tobacco bits produceras i Danmark.
I USA är Swedish Match den största aktören inom nikotin-
portioner med varumärket ZYN samt den största tillverkaren
av tuggtobak. Företaget är även väl positionerat som den tredje
största aktören inom moist snu och har en långvarig närvaro
med snusvarumärket General. Swedish Match är den näst
största aktören på marknaden inom massmarknadscigarrer i
USA. Swedish Match har starka positioner inom segmenten för
natural leaf-cigarrer och homogenized tobacco leaf-cigarrer
(HTL). Produktion av cigarrer sker i USA och i Dominikanska
republiken.
Swedish Match har en ledande position med välkända lokala
varumärken för tändstickor på många marknader runt om i
världen. För tändare har koncernen en stark marknadsposition
i många länder. Tillverkning av tändstickor sker i Sverige och
Brasilien och tändare produceras i Nederländerna, Filippinerna
och Brasilien. Från och med 2021 tillverkas även ekologiska
tändkuber och relaterade produkter i Nederländerna genom
det förvärvade bolaget Fire-up. Swedish Match erbjuder också
en portfölj av kompletterande produkter som produceras av
externa tillverkare, främst på den brasilianska marknaden. Dessa
produkter inkluderar exempelvis rakhyvlar, batterier ochlågen-
ergilampor.
Alternativa nyckeltal
Swedish Match redovisar löpande mått på nansiellt resultat som
kompletterar de mått som nns denierade eller specicerade i
gällande ramverk för nansiell rapportering. Ledningen använder
dessa mått, alternativa nyckeltal, för att bedöma det nansiella
resultatet och i sye att ge analytiker och andra intressenter
värdefull information. En förteckning över alternativa nyckeltal,
samt nyckeltalens denition, nns på sidan 133 och på företagets
webbplats www.swedishmatch.com.
Klausuler avseende ägarförändringar
Swedish Match AB och vissa dotterföretag är parter i avtal med
klausuler avseende ägarförändringar. Obligationer emitterade
under Swedish Match Global Medium Term Note Program
på 2000 MEUR och den revolverande kreditfaciliteten på
1 500MSEK innehåller bestämmelser som kan medföra skyldig-
het för bolaget att betala tillbaka lån vid ägarförändringar. Vissa
avtal med externa parter inom den skandinaviska funktionen för
distribution kan sägas upp om ägarförhållandet inom Swedish
Match förändras.
Koncernchefen samt tre andra medlemmar i Koncernledningen
har rätt att säga upp sin anställning om en väsentlig struktur-
förändring av företaget skulle inträa, eller andra omständigheter
som på ett avgörande sätt påverkar arbetsuppgierna eller
villkoren för deras position. Dessa ledandebefattningshavare
har i sådana fall rätt till sex månaders uppsägningstid och
avgångs vederlag motsvarande 18 månadslöner. Några ledande
befattningshavare i den amerikanska verksamheten har också
rättatt säga upp sina anställningsavtal under vissa förutsättningar
vid ändrade ägarförhållanden.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De framåtblickande riktlinjerna som ska tillämpas för ersättningen
till den verkställande direktören och övriga medlemmar i bolagets
ledning (Koncernledningen) är desamma som beslutades och
godkändes av årsstämman den 2 april, 2020. För mer information
se Not 5 Personal på sidorna 94–97.
Swedish Match 2021 78
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Denna sida utgör del av förvaltningsberättelsen.
Styrelsens förslag till vinstdisposition
Som framgår av balansräkningen för moderbolaget står följande belopp till årsstämmans förfogande:
Balanserade vinstmedel inklusive reserv för verkligt värde SEK 5 347 920 938
Årets resultat SEK 4 542 895 317
Summa SEK 9 890 816 255
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1:86 SEK per aktie baserat på 1 531 235 190 aktier utstående vid slutet av 2021 SEK 2 848 097 453
Vinstmedel att balanseras i ny räkning SEK 7 042 718 802
Summa SEK 9 890 816 255
Den föreslagna utdelningen föreslås utbetalas med 0:93 SEK per aktie i maj 2022 och 0:93 SEK per aktie i november 2022.
Resultat- och balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman den 27 april 2022 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och att koncern -
redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG)
nr1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen och koncern redovisningen ger en
rättvisandebild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över moderbolagets och koncernens verksamheter, ställning
och resultat, och beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 24 mars 2022
Conny Karlsson Charles A. Blixt Andrew Cripps Patrik Engelbrektsson
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Vice ordförande Styrelseledamot
Jacqueline Hoogerbrugge Alexander Lacik Pauline Lindwall Pär-Ola Olausson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Dragan Popovic Wenche Rolfsen Joakim Westh Lars Dahlgren
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör
och koncernchef
Vår revisionsberättelse har lämnats den 24 mars 2022
Deloitte AB
Peter Ekberg
Auktoriserad revisor
Swedish Match 2021 79
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Koncernens resultaträkning
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 3 18 489 16 698
Kostnad för sålda varor 6 249 5 751
Bruttoresultat 12 240 10 947
Försäljningskostnader 3 236 2 866
Administrationskostnader 1 075 1 116
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader 4 44 14
Resultatandel i intresseföretag
15
13 13
Förlikningsintäkt 300
Rörelseresultat 3, 5, 6, 7, 14, 23 8 286 6 991
Finansiella intäkter 36 49
Finansiella kostnader 381 396
Finansnetto 8 -345 347
Resultat före skatt 7 941 6 644
Skatter 9 1 723 1 756
Årets resultat 6 218 4 888
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 6 217 4 888
Innehav utan bestämmande inflytande 1 1
Årets resultat 6 218 4 888
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK
1)
10
3:97 3:04
1)
I maj 2021 genomfördes en aktiesplit (10:1). Historiska aktiedata har i denna rapport räknats om i enlighet med IAS 33.
MSEK Not 2021 2020
Årets resultat 6 218 4 888
Övrigt totalresultat som kan omföras till resultaträkningen
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter 21 740 1 120
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter 21 0
Effektiv andel av förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar 21 82 51
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat 9 17 11
Delsumma, netto efter skatt 805 1 160
Övrigt totalresultat som inte kommer att omföras till resultaträkningen
Aktuariella vinster/förluster avseende pensioner, inkl. särskild löneskatt 23 369 132
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat 9 91 33
Delsumma, netto efter skatt 278 99
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 1 083 1 260
Årets totalresultat 7 300 3 629
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 7 299 3 628
Innehav utan bestämmande inflytande 1 0
Årets totalresultat 7 300 3 629
Swedish Match 2021 80
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Koncernens balansräkning
MSEK Not 31 december 2021 31 december 2020
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 11 2 281 2 237
Materiella anläggningstillgångar 12 4 518 3 589
Biologiska tillgångar 13 38 44
Nyttjanderättstillgångar 14 388 278
Andelar i intresseföretag 15 41 42
Övriga långfristiga fordringar 16 1 337 935
Uppskjutna skattefordringar 9 520 640
Summa anläggningstillgångar 9 123 7 765
Varulager 17 2 267 1 824
Kundfordringar 18 1 843 1 577
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 155 117
Skattefordringar 167 119
Övriga kortfristiga fordringar 16 476 315
Likvida medel 19 2 121 3 411
Summa omsättningstillgångar 7 029 7 362
Tillgångar som innehas för försäljning 20 28
SUMMA TILLGÅNGAR 16 152 15 155
Eget kapital 21
Aktiekapital 390 390
Reserver 573 232
Ackumulerat underskott inklusive årets resultat 7 648 7 972
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 6 686 7 814
Innehav utan bestämmande inflytande 17 16
SUMMA EGET KAPITAL 6 669 7 798
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder 22, 27 14 197 13 514
Övriga långfristiga skulder 25 169 258
Långfristiga leasingskulder 14, 22 307 208
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser 23 1 445 1 503
Långfristiga avsättningar 24 466 443
Uppskjutna skatteskulder 9 1 397 1 268
Summa långfristiga skulder 17 981 17 194
Kortfristiga räntebärande skulder 22, 27 990 1 850
Leverantörsskulder 464 409
Skatteskulder 88 149
Övriga kortfristiga skulder 25 1 603 1 875
Kortfristiga leasingskulder 14, 22 96 77
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 1 063 1 018
Kortfristiga avsättningar 24 535 381
Summa kortfristiga skulder 4 840 5 759
SUMMA SKULDER 22 821 22 953
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 16 152 15 155
Se Not 28 Ställda säkerheter och Not 29 Åtaganden samt eventualförpliktelser och eventualtillgångar för information om koncernens ställda säkerheter och
eventualförpliktelser.
Swedish Match 2021 81
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Förändringar i koncernens eget kapital
2020
MSEK
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Not
Aktie-
kapital Reserver
Ackumulerat
underskott Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital vid årets början 21 390 928 7 641 6 324 16 6 308
Årets resultat 4 888 4 888 1 4 888
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt
1)
1 160 99 1 259 0 1 260
Årets totalresultat 1 160 4 788 3 628 0 3 629
Utdelning 2 020 2 020 0 2 020
Återköp av egna aktier 3 099 3 099 3 099
Avsättning till fri reserv genom indragning av egna
aktier 18 18
Fondemission 18 18
Utgående eget kapital vid årets slut 390 232 7 972 7 814 16 7 798
2021
MSEK
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Not
Aktie-
kapital Reserver
Ackumulerat
underskott Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital vid årets början 21 390 232 7 972 7 814 16 7 798
Årets resultat 6 217 6 217 1 6 218
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt
1)
805 278 1 083 0 1 083
Årets totalresultat 805 6 495 7 299 0 7 300
Utdelning 2 369 2 369 0 2 369
Återköp av egna aktier 3 802 3 802 3 802
Avsättning till fri reserv genom indragning av egna
aktier 10 10
Fondemission 10 -10
Utgående eget kapital vid årets slut 390 573 7 648 6 686 17 6 669
1)
Övrigt totalresultat, som ingår i ackumulerat underskott, består av aktuariella vinster och förluster hänförligt till koncernens förmånsbestämda pensionsplaner, netto efter särskild löneskatt och
inkomstskatt.
För mer information om mål, principer och processer för hantering av kapital se Not 21 Eget kapital.
Swedish Match 2021 82
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten 31
Resultat före skatt 7 941 6 644
Resultatandelar i intresseföretag 13 13
Utdelningar erhållna från intresseföretag 13 10
Avskrivningar och nedskrivningar 615 588
Poster som inte ingår i kassaflöde m.m. 42 72
Betald inkomstskatt 1 682 2 006
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 6 833 5 296
Förändringar av rörelsekapital
Ökning (-)/ Minskning (+) av varulager 299 182
Ökning (-)/ Minskning (+) av rörelsefordringar 276 71
Ökning (+)/ Minskning (-) av rörelseskulder 78 422
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 336 5 607
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 12, 13 1 172 1 126
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 60 39
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 11 8 63
Förvärv av dotterföretag 39 32
Återbetalning av finansiella fordringar från intresseföretag 15 11 9
Förändring i finansiella fordringar m.m. 7 0
Kassaflöde till investeringsverksamheten 1 156 1 173
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 1 813 3 702
Amortering av lån 2 270 1 300
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare 2 369 2 020
Återköp av egna aktier 3 802 3 099
Leasingkostnader 89 81
Realiserad valutavinst/förlust från finansiella instrument 98 320
Övrigt 7 0
Kassaflöde till finansieringsverksamheten 6 612 3 118
Minskning/ökning av likvida medel 1 431 1 315
Likvida medel vid årets början 3 411 2 370
Valutadifferens i likvida medel 141 274
Likvida medel vid årets slut 2 121 3 411
Swedish Match 2021 83
RevisionsberättelseInnehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVår verksamhet
Noter för koncernen
1
Redovisningsprinciper
Alla belopp i noterna till koncernens finansiella rapporter är i miljoner
svenska kronor (MSEK) om inget annat anges. Belopp inom parentes avser
föregående år, 2020.
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpre-
tations Committee som har godkänts av Europeiska kommissionen för
tillämpning inom EU. Vidare har RFR 1 Kompletterande redovisningsnormer
för koncerner, utfärdat av Rådet för finansiell rapportering, tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom
i de fall som anges nedan under avsnittet Moderbolagets redovisningsprin-
ciper. Årsredovisningen och koncernredovisningen godkändes för publi-
cering av styrelsen och koncernens verkställande direktör den 25 mars,
2022.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets
och koncernens finansiella rapporter
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor (SEK) som också
är moderbolagets rapporteringsvaluta. Samtliga belopp, om inte annat
anges, är avrundade till närmaste miljontal. Sifforna i rapporten är baserade
på koncernens konsolideringssystem som är i tusentals kronor. Genom
avrundning av siffror i tabeller kan det förekomma att totalbelopp inte
motsvarar summan av ingående avrundade heltal. Tillgångar och skulder
är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella
tillgångar och skulder samt biologiska tillgångar som värderas till verkligt
värde direkt i resultaträkningen. De finansiella tillgångar och skulder som
värderas till verkligt värde består av derivatinstrument klassificerade som
finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resul-
taträkningen eller övrigt totalresultat vid säkringsredovisning. Avsätt-
ningar för ersättningar till anställda efter avslutad anställning, redovisas
till verkligt värde baserat på aktuariella värderingar med omvärderingsef-
fekter redovisade i övrigt totalresultat som aktuariella vinster eller förluster.
Avsättningar för ersättningar efter avslutad anställning redovisas i balans-
räkningen som ett netto efter avdrag av hänförliga förvaltningstillgångar
som redovisas till verkligt värde på balansdagen. Leasingskulder och
till hörande nyttjande rättstillgångar värderas till ett diskonterat nuvärde av
framtida leasingbetalningar.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att
företagsledningen gör bedömningar och antaganden som påverkar redovis-
ningsprinciperna och de redovisade beloppen för tillgångar, skulder, intäkter
och kostnader. Bedömningarna och antagandena är baserade på historiska
erfarenheter och andra faktorer som under rådande förhållanden synes
vara rimliga. Det verkliga utfallet kan dock avvika från dessa bedömningar
och antaganden. Bedömningar och antaganden granskas regelbundet och
ändrade bedömningar redovisas under aktuell period. Bedömningar gjorda
av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande
inverkan på de finansiella rapporterna och de uppskattningar som kan
medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter
beskrivs i Not 2 Kritiska uppskattningar och bedömningar.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
Nedan beskrivna redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter. Vid
eventuella undantag från nedan beskrivna redovisningsprinciper beskrivs
dessa i förekommande fall i fotnoter till de finansiella rapporter där undan-
taget förekommer.
Nya standarder, ändringar och tolkningsuttalanden
Swedish Match har antagit Fas 1 och Fas 2 av ”Interest Rate Benchmark
Reform Amendments to IFRS 9, IAS 39, and IFRS 7”, vilket tillåter fortsatt
säkringsredovisning för de påverkade instrumenten under tiden av
osäkerhet innan effekterna av reformen har klargjorts. Koncernen har valt
att förtidstillämpa ändringarna från 2019. Ändringen har inte haft någon
påverkan på koncernens finansiella rapporter. För ytterligare detaljer, se Not
27 Finansiella instrument.
Inga andra ändringar eller tolkningar som är tillämpliga för koncernens
finansiella rapportering för 2021 har haft någon påverkan på koncernens
finansiella resultat eller ställning.
Nya IFRS och tolkningsuttalanden som ännu inte har börjat tillämpas
Det finns inga förändringar i IFRS-standarder, ändringar och tolkningar av
befintliga standarder som är tillämpliga från och med den 1 januari 2022 och
som bedöms få någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella resultat
eller ställning.
Konsolideringsprinciper Not 15, 30 och 31
Koncernredovisningen upprättas i enlighet med koncernens redovisnings-
principer och omfattar redovisningen för moderbolaget och samtliga dotter-
företag och intresseföretag i enlighet med nedanstående definitioner.
Dotterföretag
Swedish Match-koncernen har ett antal dotterföretag i olika länder för
produktion och försäljning av Swedish Match produkter. Ett dotterföretag
definieras som ett företag som Swedish Match-koncernen har bestäm-
mande inflytande över. Det finns inga dotterföretag där Swedish Match-
koncernen har väsentligt begränsad möjlighet att få tillgång till eller
använda dotterföretagens tillgångar. Swedish Match har heller inte några
icke-konsoliderade enheter.
Koncernredovisningen innefattar samtliga dotterföretag som Swedish
Match-koncernen har ett bestämmande inflytande över. Förvärvade
företag ingår i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten
och avyttrade företag ingår i koncernredovisningen fram till tidpunkten
för avyttring. Samtliga förvärv av dotterföretag redovisas enligt förvärvs-
metoden där tillgångar och skulder i bolag som förvärvats under inneva-
rande år ingår i koncernens redovisning från och med förvärvstidpunkten till
verkligt värde. Transaktionskostnader för förvärv av dotterföretag ingår inte i
värdet av de förvärvade tillgångarna. Samtliga förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs i den period de uppstår. Villkorade köpeskillingar relaterade till
förvärv redovisas i balansräkningen till verkligt värde vid förvärvsdatumet.
Villkorade köpeskillingar klassificerade som skulder omvärderas i efterföl-
jande perioder med eventuella effekter redovisade i resultaträkningen.
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande kan redovisas som andelen av
proportionella nettotillgångar för innehav utan bestämmande inflytande
alternativt att innehav utan bestämmande inflytande redovisas till verkligt
värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i
goodwill. Valet av tillämpningsmetod kan bestämmas vid respektive förvärv.
Swedish Match-koncernen har två dotterbolag med innehav utan bestäm-
mande inflytande varav ett svenskt dotterbolag där Swedish Match äger
95 procent samt ett marginellt innehav utan bestämmande inflytande i ett
utländskt dotterbolag.
Intresseföretag
Intresseföretag är företag där koncernen har ett betydande inflytande, men
har inte kontroll över företaget. Normalt innebär detta att koncernen innehar
20–50 procent av rösterna. Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapital-
andelsmetoden och värderas inledningsvis till anskaffningsvärde. Anskaff-
ningsvärdet utgörs av förvärvslikviden och värdering av förvärvade tillgångar
och skulder sker på samma sätt som för dotterföretag. Det anskaffade
bokförda värdet för andelar i intresseföretag innefattar eventuell förvärvs-
goodwill, transaktionskostnader och övriga koncernjusteringar.
Swedish Match andel av intresseföretags resultat efter skatt efter
förvärvet redovisas på en rad i koncernens resultaträkning och företagets
andel av förändringar efter förvärvet i övrigt totalresultat, efter skatt, och
andel av övrigt total resultat i intresseföretag redovisas på respektive poster
inom koncernens övriga totalresultat.
Om koncernens andel av redovisade förluster i intresseföretaget skulle
överstiga det redovisade värdet på andelarna i koncernen reduceras
andelarnas värde till noll (såvida inte koncernen har lämnat garantier för
att täcka förluster uppkomna i intresseföretaget). Kapitalandelsmetoden
tillämpas fram till den tidpunkt när det betydande inflytandet upphör.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 84
Avyttring av dotterföretag och andelar i intresseföretag
Resultatet från avyttring av dotterföretag när det bestämmande inflytandet
upphör redovisas i resultaträkningen. Eventuella återstående intressen i
avyttrade företag värderas till verkligt värde och vinst eller förlust redovisas
i resultaträkningen.
Om ägarandelen i ett intresseföretag minskar men ett betydande infly-
tande kvarstår, är det endast en proportionell andel av de belopp som
tidigare redovisats i övrigt totalresultat som omklassificeras till resultatet.
Resultatet från avyttring av intresseföretag när betydande inflytande förloras
redovisas i resultaträkningen. Eventuella återstående intressen i avyttrade
intresseföretag som avyttrats externt omvärderas till verkligt värde med
vinst eller förlust redovisad i resultaträkningen.
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning Not 20
Tillgångar eller grupper av tillgångar och skulder (en avyttringsgrupp) som
ledningen avser att sälja till en tredje part omklassificeras och redovisas
separat i koncernens balansräkning som tillgångar och skulder som
innehas för försäljning. En omklassificering görs när försäljningen är
mycket sannolik och kommer att ske inom 12 månader samt att tillgången
(eller avyttringsgruppen) finns tillgänglig för omedelbar försäljning i föreva-
rande skick. För att klassificeras som tillgångar eller avyttringsgrupp som
innehas för försäljning måste ledningen ha tagit ett beslut om att tillgången
eller avyttringsgruppen ska säljas och det finns ett aktivt program för
att lokalisera köpare. Tillgångar som omklassificeras som innehas för
försäljning redovisas till det lägsta av det bokförda värdet och det verkliga
värdet efter avdrag för försäljningskostnader. Om det verkliga värdet, efter
avdrag för försäljningskostnader, förväntas understiga det bokförda värdet
görs en nedskrivning av tillgången som redovisas i resultatet vid omklassifi-
ceringstidpunkten.
Avvecklad verksamhet
Avyttrade verksamheter, eller verksamheter klassificerade att innehas för
försäljning redovisas som avvecklad verksamhet om den representerar en
självständig rörelsegren eller en väsentlig verksamhet inom ett geogra-
fiskt område med verksamheter och kassaflöde som tydligt kan avskiljas
operativt och i rapporteringssyfte från övriga koncernen. Klassificering som
en avvecklad verksamhet sker vid avyttring eller vid en tidigare tidpunkt då
verksamheten uppfyller kriterierna för att klassificeras som innehav för
försäljning. Resultatet efter skatt för avvecklad verksamhet samt resul-
tatet från försäljningen redovisas som en separat post i resultaträkningen
på transaktionsdagen eller från och med den dag då kriterierna är uppfyllda
för att klassificeras som att de innehas för försäljning. När en verksamhet
avvecklats redovisas resultatet från den avvecklade verksamheten separat
och föregående perioder av koncernens resultaträknings räknas om enligt
kvarvarande verksamheter. Balansräkningen för föregående perioder
räknas inte om.
Utländsk valuta Not 4 och 8
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt
den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till
den valutakurs som föreligger på balansdagen. Icke-monetära tillgångar
och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder
som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till
den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde. Valuta-
kursförändringar redovisas sedan på samma sätt som övrig värdeförändring
avseende tillgången eller skulden. Valutakursdifferenser som uppstår vid
omräkningarna redovisas i resultaträkningen, valutakurs-differenser från
icke-monetära tillgångar och skulder redovisas som rörelseintäkter och
rörelsekostnader, och valutakursdifferenser från monetära tillgångar och
skulder redovisas i finansnettot.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra
koncernmässiga över- och undervärden, omräknas till svenska kronor till
den valutakurs som gäller på balansdagen. Intäkter och kostnader i en
utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs
för perioden. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas som en omräkningsreserv i eget kapital
via övrigt totalresultat. Den ackumulerade omräkningsdifferensen för ett
enskilt dotterföretag återförs till resultaträkningen när dotterföretaget
avyttras.
Koncernens mest betydelsefulla valutor framgår av tabellen nedan:
Genomsnittskurs
januari–december
Slutkurs
31 december
Land Valuta 2021 2020 2021 2020
USA USD 8:58 9:20 9:04 8:19
Euro-länder EUR 10:15 10:49 10:23 10:04
Danmark DKK 1:36 1:41 1:38 1:35
Brasilien BRL 1:59 1:81 1:59 1:57
Norge NOK 1:00 0:98 1:03 0:95
Segmentsrapportering Not 3
Koncernens rörelsesegment är baserade på den interna rapporte-
ringsstrukturen. Swedish Match högsta verkställande beslutsfattare är
koncernens verkställande direktör och koncernchef som följer upp och
fattar beslut om verksamhetsfrågor utifrån produktsegment. Koncernens
tre rapporteringssegment under 2021 var: Rökfria produkter, Cigarrer och
Tändprodukter. Koncernens rapporteringssegment består alla av operativa
affärsenheter som producerar, marknadsför och säljer Swedish Match
produkter. Rörelsesegment har slagits samman när de ekonomiska förut-
sättningarna är likartade, exempelvis bruttovinstmarginal, andel kapitalin-
vesteringar och påverkan från variationer i konjunkturcykeln. Även likheter
när det gäller typ av produkt, tillverkningsprocess, kunder, distributions-
process och regleringar har beaktats för att fastställa lämplig samman-
slagning av rörelsesegment. Det finns ingen internförsäljning mellan rörel-
sesegment, och koncernens finansiella kostnader och skatter allokeras inte
till rörelsesegment. Rörelsetillgångar och skulder mäts inte på segments-
basis.
Övrig verksamhet representerar centrala funktioner samt den svenska
funktionen för distribution. De centrala funktionerna innefattar områden
såsom regulatorisk utredning och kommunikation, juridik, finansiering och
rapportering. Funktionen för distribution utför tjänster till Swedish Match
i Sverige och Norge samt till andra tillverkare inom det svenska distribu-
tionsnätverket. Intäkter från Övrig verksamhet är hänförliga till logistik-
tjänster för distribution av tobaksprodukter för tredje part på den svenska
marknaden. Intäkter från försäljning och distribution av Swedish Match
produkter på den svenska och norska marknaden redovisas inom produkt-
segmentet Rökfritt. Intäkter från Övrig verksamhet ses inte som en väsentlig
prestationsindikator för koncernen och tas därför inte i beaktande vid resur-
sallokering inom koncernen. Resultat från Övrig verksamhet består av det
konsoliderade resultatet för centrala funktioner, där funktionen för distri-
bution gör ett immateriellt resultat i form av distributionsavgiften medan
övriga funktioner normalt gör förluster.
Intäkter Not 2 och 3
Intäkter för Swedish Match består av försäljning av egenproducerade varor,
försäljning av tredje parts produkter där Swedish Match agerar huvudman
samt logistiktjänster för leverans av tredje parts produkter där Swedish
Match agerar agent. Intäkter från försäljning av varor och tjänster redovisas
baserat på förväntat belopp att erhålla relaterat till försäljningstransak-
tionen samt när övergången av kontroll för den avsedda produkten eller
tjänsten sker till kunden.
Det förväntade försäljningsbeloppet som redovisas reflekterar ett
uppskattat möjligt utfall av rörliga rabatter och andra rörliga ersättningar
hänförliga till försäljningstransaktionen samt förväntade återbetalningar för
returnerade varor. Åtagande för returnerade produkter och rörliga ersätt-
ningar redovisas i balansräkningen som operativa avsättningar.
Koncernens intäktsströmmar hänförs främst till försäljning av egenpro-
ducerade varor. Inom Tändprodukter utgörs även en liten del av intäkterna
från försäljning av tredje parts produkter för vilka Swedish Match agerar
som huvudman. Intäkterna inom Övrig verksamhet härrör främst från
inkomster från logistiktjänster för leverans av tredje parts produkter till
detaljhandeln. För ytterligare information om bedömning av klassificering
med avseende på huvudman eller agent, se Not 2 Kritiska uppskattningar och
bedömningar.
Intäkter för sålda varor och logistiktjänster redovisas vid tidpunkten
för när kontrollen av utlovad vara eller tjänst överförts till kunden till det
förväntade ersättningsbeloppet för den aktuella leveransen. Koncernen
har inga väsentliga ovillkorliga rättigheter att erhålla betalningar och inga
väsentliga betalningar sker heller i förskott. Baserat på det redovisas inga
kontraktstillgångar i koncernens balansräkning.
Tidpunkt för när kontrollen över de utlovade produkterna eller tjänsterna
överförts till kunden bestäms för varje försäljningstransaktion separat.
Indikationer på att kontrollen har överförts till kund är att Swedish Match har
NOT 1 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 85
rätt att erhålla betalning eller att kunden har en legal rätt eller ett fysiskt
innehav, den signifikanta risken och förmåner avseende ägarskapet har
överförts eller att kunden har accepterat ägarskapet. Om kontrollen inte har
överförts till kund och den utlovade prestationen inte är uppfylld, redovisas
ingen intäkt.
En majoritet av Swedish Match kunder är detaljister och distributörer.
Inom Rökfritt och Cigarrer har kunderna en genomsnittlig kredittid om 10
dagar. Inom Tändprodukter är kredittiden för kunder ett genomsnitt på 70
dagar, med kreditvillkor som innebär allt från förskottsbetalning krävs till
enkredittid upp till 90 dagar.
Till kunderna fakturerade men ej betalda belopp redovisas vid periodens
slut som kundfordringar i koncernens balansräkning. Risken för väsentliga
nedskrivningar av kundfordringar är relativt låg. Reservering för osäkra
kundfordringar bedöms i enlighet med IFRS 9. För mer information, se
avsnitt Nedskrivning av finansiella tillgångar nedan.
Kostnader för att erhålla ett kundkontrakt och/eller kostnader för att
fullfölja ett kundkontrakt aktiveras som tillgång i de fall som kostnaden
uppfyller kraven för aktivering i enlighet med IFRS 15. För tillfället har
inte koncernen några väsentliga utgifter för att erhålla eller fullfölja ett
kundkontrakt att aktivera på balansräkningen.
För ytterligare information om koncernens försäljning för rörelsesegment
och uppdelningen av intäktsströmmar, se Not 3 Segmentsinformation.
Immateriella anläggningstillgångar Not 2 och 11
Goodwill
Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestäm-
mande inflytande och verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa
förvärv) överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna
skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som goodwill. Goodwill
som uppkommit vid förvärv av intresseföretag inkluderas i det redovisade
värdet för andelar i intresseföretag. Goodwill värderas till anskaffnings-
värde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas
till kassagenererande enheter och prövas årligen, eller vid indikation, för
eventuell nedskrivning.
Varumärken och övriga immateriella tillgångar
Varumärken och övriga immateriella tillgångar som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och
nedskrivningar. För förvärvade varumärken som anses ha en obestämbar
nyttjandeperiod har bedömning gjorts att tillgången inte har en förutsebar
gräns för nyttjandeperioden när tillgången förväntas generera netto kassa-
flöden till koncernen. Varumärken med obestämbar nyttjandeperiod avser
väletablerade varumärken inom sina respektive områden, vilka koncernen
har för avsikt att behålla och vidareutveckla. Immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av men testas istället minst årligen
för nedskrivning eller om det finns en indikation på nedskrivningsbehov.
I det fall lånekostnader är direkt hänförliga till förvärv, tillverkning eller
framställning av en immateriell tillgång som tar avsevärd tid att färdigställa,
inkluderas dessa kostnader i anskaffningsvärdet.
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny teknisk kunskap
redovisas som kostnad då de uppkommer. Utgifter för utveckling, där
forskning eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller
förbättrade produkter eller processer, redovisas som övrig immate-
riell tillgång i balansräkningen om produkten eller processen är tekniskt
och kommersiellt användbar. Övriga utgifter redovisas i resultaträk-
ningen när de uppkommer. Övriga immateriella tillgångar innefattar främst
programvara, licenser osv.
Avskrivning
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över de immateriella
tillgångarnas beräknade ekonomiska nyttjandeperioder, såvida inte sådana
nyttjandeperioder är obestämbara. Bedömning av restvärde och nyttjande-
period för en immateriell anläggningstillgångs görs minst årligen. Goodwill
och vissa förvärvade varumärken har en obestämbar nyttjandeperiod och
prövas med avseende på nedskrivningar minst årligen eller så snart indika-
tioner uppstår på att tillgången ifråga minskat i värde. Avskrivningsbara
immateriella tillgångar skrivs av från det datum då de är tillgängliga för
användning. De beräknade nyttjandeperioderna bedöms individuellt, men
är normalt:
varumärken och patenträtter, 10–20 år
övriga immateriella tillgångar och balanserade utvecklingsutgifter, 5–7 år
Materiella anläggningstillgångar Not 12
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-
värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i ett skick för att
nyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Lånekostnader som är
direkt hänförliga till inköp, uppförande eller produktion av en tillgång som
tar betydande tid att färdigställa inkluderas i anskaffningsvärdet.
Avskrivningar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade ekonomiska nyttjande-
period. Mark och pågående nyanläggningar skrivs inte av. Större maskiner
och byggnader skrivs av enligt komponentredovisning. Avskrivnings-
tider för större anläggningstillgångar kan därför vara olika beroende på
den förväntade ekonomiska nyttjandeperioden för tillgångens respektive
komponent. De beräknade nyttjandeperioderna är normalt:
byggnader, rörelsefastigheter, 12–50 år (tillämpat på anskaffningsvärdet
för respektive komponent för tillgången)
maskiner och annan teknisk utrustning, 5–12 år
inventarier, verktyg och installationer, 5–10 år
Bedömning av en materiell anläggningstillgångs restvärde och nyttjande-
period görs minst årligen.
Nedskrivningar Not 2 och 11
De redovisade värdena för koncernens immateriella och materiella
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar och andelar i intressebolag, prövas
minst årligen för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov.
Om en sådan indikation föreligger görs en uppskattning av tillgångens
återvinningsvärde. En nedskrivning redovisas i resultaträkningen när
bokfört värde överstiger det beräknade återvinningsvärdet.
För goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjan-
deperiod och immateriella tillgångar som ännu ej är färdiga för användning
beräknas återvinningsvärdet årligen, eller vid indikation på nedskrivnings-
behov. Återvinningsvärdet definieras som det högsta av nyttjandevärdet
och verkligt värde minus kostnader för avyttring, och fastställs normalt
utifrån nyttjandevärdet beräknat med en värderingsmetod som baseras
på diskonterade förväntade kassaflöden. En nedskrivning som belastar
resultaträkningen görs när det redovisade värdet överstiger återvinnings-
värdet. I samband med prövning av nedskrivningsbehov fördelas goodwill
och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod på den lägsta nivån av
grupper av kassagenererande enheter, baserat på produktgrupper och
geografiska marknader, som följs upp av ledningen.
Biologiska tillgångar Not 13
Koncernen har biologiska tillgångar som avser skogsplanteringar
för att tillgodose råvarubehovet inom tändstickstillverkningen. Biolo-
giska tillgångar i koncernen värderas till verkligt värde efter avdrag för
uppskattade försäljningskostnader. Koncernen värderar skogstillgångarna
regelbundet till verkligt värde baserat på uppskattade marknadsvärden.
Uppskattade försäljningskostnader omfattar alla kostnader som krävs för
att kunna sälja tillgångarna, förutom de kostnader som krävs för att föra
tillgångarna till en marknad.
Leasingavtal Not 2 och 14
Fastighetshyresavtal, såsom kontors-, fabriks- och lagerlokaler utgör den
största delen av det totala värdet av koncernens leasingavtal. Avtalstiden för
hyra av fastigheter är vanligen 3–5 år, exkluderat perioder som omfattas av
bedömningar för sannolikheten för nyttjande av förlängnings- och uppsäg-
ningsoptioner. Koncernen har även vissa leasingavtal för maskiner, produk-
tionsutrustning och fordon.
Värderingen av leasingskulderna beräknas utifrån ett diskonterat nuvärde
av de ej uppsägningsbara framtida leasingbetalningar, inkluderas gör andra
förväntade framtida betalningar som är direkt hänförbara till leasingavtalet
om sådana bedöms vara rimligen säkrat (så som exempelvis förväntade
betalningar avseende förlängningsoptioner, priset för en köpoption, etc.).
Nuvärdet av de framtida leasingbetalningarna diskonteras med den aktuella
diskonteringsräntan för den period då leasingavtalet påbörjas eller ändras.
I de flesta fall överensstämmer värderingen av en nyttjanderättstillgång
med leasingskulden relaterat till leasingavtalet. Eventuella utgifter som är
direkt hänförliga till att få rätten att nyttja tillgången kan tillkomma värdet
för nyttjanderättstillgången. Eventuella utgifter vid nyttjandeperiodens slut
för att ta bort eller återställa tillgången i enlighet med överenskommelse i
NOT 1 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 86
leasingavtal ska inkluderas i värdet för nyttjanderätts-tillgången om sådant
villkor omfattas av leasingavtalet.
Betalningar för icke-leasingkomponenter och rörliga leasingavgifter, som
inte är beroende av ett index eller en ränta kopplat till den fasta leasing-
avgiften, inkluderas inte i värderingen av leasingskulden utan redovisas som
kostnader när de uppstår.
Ett leasingavtal redovisas initialt på balansräkningen vid den dagen då den
underliggande tillgången finns tillgänglig för användande, d.v.s. vid avtalets
inledningsdatum. Avskrivning av nyttjanderättstillgången sker vanligen
linjärt över leasingperioden.
Om leasingbetalningarna eller leasingperioden ändras för ett existerande
avtal under en kommande period görs en omvärdering av leasingskulden för
att reflektera de aktuella förändringarna. Nyttjanderättstillgången kommer
i samma period att justeras med motsvarande värde för eventuella omvär-
deringseffekter på leasingskulden. Bedömning av viktiga parametrar för
värderingen av leasingavtal som kan ha en effekt på rapporterade siffror
sker löpande.
Undantag
Vid redovisning av nyttjanderättstillgångar och leasingskulder tillämpar
Swedish Match lättnadsreglerna för kortfristiga leasingavtal (avtal med
leasingperiod om 12 månader eller kortare) och för leasingavtal för vilket
den underliggande tillgången är av lågt värde. Koncernens leasingavtal
avseende tillgångar med lågt värde avser i huvudsak hyra av kontors-
utrustning, vattenautomater, kaffemaskiner och IT-utrustning för individuell
användning. Dessa typer av leasingavtal ingår inte i koncernens leasing-
skulder och nyttjanderättstillgångar som redovisas på balansräkningen.
För sådana leasingavtal redovisas leasingavgifterna som kostnader i resul-
taträkningen när de uppkommer. Dessutom undantas även leasingavtal
gällande immateriella tillgångar, såsom mjukvara, licenser etc.
Lättnadsreglerna för redovisning av hyresrabatter som har ett direkt
samband med utbrottet av Covid-19-pandemin har inte tillämpats eftersom
Swedish Match inte erhållit några betydande Covid-19-relaterade hyres-
sänkningar under 2021.
Diskonteringsränta
Viktiga parametrar för fastställandet av diskonteringsräntan för ett leasing-
avtal är karaktären och kvalitén kopplat till den underliggande tillgången i
leasingavtalet, avtalets löptid samt den ekonomiska miljön där tillgången
kommer att nyttjas. Koncernens policy för fastställandet av diskonterings-
räntor för leasingavtal baseras på den marginella låneräntan för leasing-
avtalen. Den marginella låneräntan är den låneränta som Swedish Match
skulle ha betalat för att låna det belopp som krävs för att erhålla en tillgång
av jämförbart värde som nyttjanderättstillgången givet avtalets löptid samt
justerat för en riskpremie relaterat till den ekonomiska miljön där tillgången
kommer att nyttjas.
Varulager Not 17
Varulager redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoför-
säljningsvärdet på balansdagen. Anskaffningsvärdet beräknas genom
tillämpning av först in/först ut-metoden (FIFU) eller till vägd genomsnittlig
kostnad. Anskaffningsvärdet för färdigvarulager och pågående arbete
innefattar råvaror, direkt arbetskostnad, övriga direkta kostnader och
produktionsrelaterade gemensamma kostnader, baserat på normal produk-
tionsnivå. Utgifter som uppkommer vid transport av lagertillgångarna till
deras nuvarande plats och skick ingår i anskaffningsvärdet för varulagret.
Räntekostnader ingår inte i värderingen av varulager.
Anskaffningsvärdet för avverkat timmer redovisas till verkligt värde i
enlighet med redovisningsprinciper för biologiska tillgångar, med avdrag för
beräknade försäljningskostnader vid tidpunkten för avverkning.
Ersättningar till anställda Not 5 och 26
Kortfristiga ersättningar till anställda
Kortfristiga förmåner till anställda redovisas som kostnader i resultaträk-
ningen när tjänsterna erhålls. Kostnader för vinstdelningsprogrammet och
incitamentsplaner (rörlig lön) redovisas löpande under räkenskapsåret då
ersättningen intjänas, baserat på ett prognostiserat utfall. I samband med
årsbokslutet genomförs en slutlig beräkning av årets kostnad baserat på
det faktiska utfallet för året. Eventuella justeringar av tidigare rapporterade
kostnader för incitamentsprogram redovisas också löpande vid uppdatering
av det prognostiserade utfallet för respektive plan.
Långfristiga ersättningar till anställda
Styrelsen har erbjudit vissa ledande befattningshavare ett långsiktigt incita-
mentsprogram där befattningshavaren efter en treårig prestationsperiod
kan få en kontant bonus baserad på fastställda resultatmål för prestations-
perioden. Kostnaden för den långsiktiga incitamentsplanen redovisas under
intjänandeperioden inklusive de sociala avgifter som är tillämpliga för det
respektive land där befattningshavaren arbetar. Kostnaden för incitaments-
programmet redovisas som personalkostnad med motsvarande belopp
redovisat som en långfristig avsättning för uppskjuten ersättning i balans-
räkningen. Avsättningen är föremål för granskning utifrån faktiskt resultat
under prestationsperioden med eventuella förändringar av det förväntade
utfallet redovisat i resultaträkningen.
Ersättningar vid uppsägning
Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägningar om en händelse ger
upphov till en förpliktelse gentemot en anställd när koncernen avslutar en
anställning före den normala pensionsdagen eller när en anställd frivilligt
accepterar avgång i utbyte mot dessa ersättningar. Koncernen redovisar
ersättningar vid uppsägning vid den tidigaste av följande dagar: (a) när
koncernen inte längre kan dra tillbaka erbjudandet om dessa ersätt-
ningar eller (b) när företaget redovisar kostnader för en omstrukturering
som innefattar betalning av ersättningar vid uppsägning. Om företaget har
lämnat ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång beräknas ersätt-
ningar vid uppsägning baserat på hur många anställda som förväntas
acceptera erbjudandet.
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning Not 2 och 23
Inom koncernen finns ett flertal såväl avgiftsbestämda som förmånsbe-
stämda pensionsplaner, varav vissa med förvaltningstillgångar i särskilda
stiftelser eller motsvarande. Pensionsplanerna finansieras genom inbetal-
ningar från respektive koncernföretag och dess anställda. Oberoende
aktuarier beräknar storleken på de förpliktelser som respektive plan har
och omvärderar pensionsplanernas antaganden varje år.
Pensionsavgifter för avgiftsbestämda planer redovisas som kostnad i
resultaträkningen när de uppkommer. Pensionskostnaden för förmåns-
bestämda planer beräknas enligt den så kallade Projected Unit Credit-
metoden på ett sätt som fördelar kostnaden under den anställdas
återstående yrkesverksamma liv. Dessa kostnader värderas till nuvärdet av
förväntade framtida utbetalningar med användning av en diskonteringsränta
som motsvarar räntan på förstklassiga företagsobligationer eller stats-
obligationer med en återstående löptid som ungefär motsvarar de aktuella
åtagandena. Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder
och eventuella administrationskostnader som är hänförliga till förmåns-
bestämda pensionsplaner klassificeras som rörelsekostnader. En finan-
siell komponent som beräknas utifrån diskonteringsräntan på nettoskulden
eller nettotillgången redovisas i finansnettot. Den finansiella komponenten
redovisas som räntekostnader eller ränteintäkter, netto per plan.
För de amerikanska förmånsbestämda planerna fastställer Swedish
Match diskonteringsräntan som används vid beräkningarna av pensions-
förpliktelserna baserat på en ränta som matchar nuvärdet av de framtida
kassaflödena i planen med motsvarande ränta på avkastningskurvan (yield
curve) för förstklassiga företagsobligationer med motsvarande lämplig
löptid.
Diskonteringsräntan som används vid beräkning av räntekostnad på de
amerikanska pensionsförpliktelserna samt intjänandekostnaden är samma
diskonteringsränta som uppkommer från att matcha nuvärdet av framtida
kassaflöden på pensionsförpliktelsen respektive intjänandet.
För de större förmånsbestämda planerna i USA så tillämpas samma
process på planens kassaflöde för intjänandekostnaden för att ta fram
diskonteringsräntan som används vid beräkning av intjänandekostnaden.
För övriga planer använder Swedish Match metoden med en vägd genom-
snittlig diskonteringsränta som utgörs av avkastningskurvan (yield curve) för
förstklassiga företagsobligationer som använts för att värdera förpliktelsen
och pensionskostnaderna.
I Swedish Match koncernbalansräkning redovisas pensionsåtagandet
för fonderade planer netto efter avdrag för det verkliga värdet på planens
förvaltningstillgångar. Fonderade planer med nettotillgångar, det vill säga
med förvaltningstillgångar som överstiger åtagandena, redovisas som
långfristiga fordringar. När beräkningen leder till en nettotillgång och det
inte finns något lägsta fonderingskrav är det redovisade värdet för tillgången
begränsat till det lägre av överskottet i planen och nuvärdet av framtida
kostnader avseende tjänstgöring som företaget ska stå för. Beräkning av
NOT 1 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 87
diskonterat värde på förmånsbestämda förpliktelser och förvaltnings-
tillgångarnas verkliga värde kan ge upphov till omvärderingsvinster och
förluster. Dessa uppstår när det faktiska utfallet avviker från det beräknade
resultatet eller när tidigare gjorda antaganden förändras. Värderings-
skillnader som uppstår vid omvärderingen av förmånsbestämda planer
redovisas som aktuariella vinster/förluster i övrigt totalresultat när de
uppstår.
När det föreligger en skillnad mellan hur pensionskostnaden fastställs
för en juridisk person och koncernen redovisas en avsättning eller fordran
avseende särskild löneskatt baserat på denna skillnad. Avsättningen eller
fordran avseende särskild löneskatt är inkluderad i nuvärdet av nettoför-
pliktelsen eller nettotillgången. Särskild löneskatt avser pensionsplaner i
Sverige.
I Sverige har koncernen förmånsbestämda förpliktelser efter avslutad
anställning för tjänstemän, vilka är försäkrade av Alecta. Alecta är Sveriges
största livförsäkringsbolag och tryggar större delen av den privata sektorns
förmånsbestämda pensionsplaner, ITP-planen. Alecta kan inte lämna
särskild information för respektive kunds förpliktelser och verkligt värde
för tillhörande tillgångar vilket är nödvändig information för Swedish Match
för att kunna redovisa förpliktelserna i enlighet med reglerna för förmåns-
bestämda pensionsplaner. Alla förpliktelser i anslutning till de svenska
ITP-planerna redovisas därför som avgiftsbestämda planer i enlighet med
reglerna för pensionskassor som omfattar flera arbetsgivare.
Avsättningar Not 24
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en befintlig
legal eller informell förpliktelse som följd av en inträffad händelse, och det
är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att
reglera förpliktelsen samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras.
Belopp som redovisats som avsättning är den bästa uppskattningen av
den ersättning som krävs för att reglera den nuvarande förpliktelsen vid
rapportperiodens slut, med beaktande av risker och osäkerheter kring
förpliktelsen. När en avsättning värderas genom att bedöma kassaflödet för
att reglera den nuvarande förpliktelsen är dess redovisade värde lika med
nuvärdet av dessa kassaflöden (i de fall där påverkan från pengars tidsvärde
är väsentligt).
Finansiella intäkter och kostnader Not 8
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på likvida
medel, fordringar, räntebärande värdepapper och utdelningsintäkter,
räntekostnader på lån, leasing, pensionsförpliktelser, valutakursdiffe-
renser, orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar
och derivat instrument som används inom den finansiella verksamheten.
Kursdifferenser som uppstår från operativa tillgångar och skulder redovisas
i rörelseresultatet.
Effektivräntemetoden används för beräkning av upplupet anskaffnings-
värde för den finansiella tillgången eller finansiella skulden och periodi-
sering av ränteintäkten eller räntekostnaden över gällande period. Effektiv-
räntan är den ränta som diskonterar beräknade framtida kassaflöden.
Ränteintäkter och räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av trans-
aktionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra skillnader
mellan det ursprungliga värdet av en viss fordran eller skuld och det belopp
som erhålls eller erläggs vid förfall.
Finansiella instrument Not 16, 18, 19, 22, 25 och 27
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på
tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andra eget kapital-
instrument, lånefordringar och derivat. Finansiella instrument som avser
skulder och eget kapital finns leverantörsskulder, emitterade skuld-och
eget kapitalinstrument, leasingskulder, låneskulder samt derivat.
Finansiella tillgångar och skulder kvittas endast när det föreligger en
legal rätt att kvitta beloppen samt det finns en avsikt att reglera posterna
med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden.
En finansiell tillgång (eller del av finansiell tillgång) avförs från balans-
räkningen när risken och rätten att erhålla kassaflöde från instrumentet
upphör eller har överförts till annan part. En finansiell skuld (eller del av
finansiell skuld) avförs från balansräkningen när skulden reglerats eller
betalats. Finansiella tillgångar och skulder tas upp och avförs från balans-
räkningen per likviddagen.
Finansiella instrument redovisas initialt till ett anskaffningsvärde motsva-
rande instrumentets verkliga värde, förutom kundfordringar, som initialt
värderas till deras transaktionspris. Redovisning sker därefter beroende på
hur de innehas och klassificeras enligt de kriterier som anges nedan.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar som utgörs av skuldinstrument klassificeras utifrån
den affärsmodell som tillgången hanteras i och tillgångens kassaflödeska-
raktär.
Finansiella tillgångar klassificeras vid den ursprunglig anskaffnings-
tidpunkten och därefter värderas och redovisas de till antingen upplupet
anskaffningsvärde eller verkligt värde beroende på vilken affärsmodell den
finansiella tillgången innehas för. Affärsmodellen avgör om kassaflöden
inkasseras från avtalsenliga villkor, försäljning av tillgången eller båda. Det
finns två affärsmodeller till vilka koncernen klassificerar tillgångar.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
(FVTPL)
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar som innehas och vars affärsmodell ger upphov till
avtalsenliga kassaflöden som endast består av betalningar av kapitalbelopp
och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Likvida medel ingår i
den här kategorin tillsammans med låne-och kundfordringar. Ränteintäkter
i denna kategori rapporteras i resultaträkningen enligt effektiv-ränteme-
toden.
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgo-
dohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre
månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Den förväntade löptiden för kundfordringar är kort och redovisas till det
belopp som förväntas inflyta efter avdrag för förväntade kreditförluster.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen (FVTPL)
Finansiella tillgångar i denna kategori uppfyller inte kriterierna för upplupet
anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat och värderas
till verkligt värde via resultaträkningen. Finansiella tillgångar i denna
kategori innehas för handel, redovisas som övriga kortfristiga fordringar,
och värderas till verkligt värde. Här ingår koncernens valutaderivat som inte
används för säkringsredovisning..
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förväntade kreditförluster på
finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde. I
nuläget består finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffnings-
värde mestadels av kundfordringar och likvida medel. Per varje balansdag
redovisar koncernen förändringen i förväntade kreditförluster sedan det
första redovisningstillfället i resultatet.
Swedish Match tillämpar den förenklade metoden för värdering
förväntade kreditförluster, som innebär att koncernen direkt redovisar
förväntade kreditförluster för tillgångens återstående löptid. Historisk infor-
mation rörande kreditförluster används för att uppskatta framtida kredit-
förluster. Därtill nyttjas tillgänglig aktuell och framåtblickande information
för att reflektera nuvarande och framtida förhållanden, samt pengarnas
tidsvärde om applicerbart. Kunders kreditrisker följs upp regelbundet och
bedömningar görs om sannolikheten att kunder kommer att kunna möta
sina åtaganden. Kundfordringarna skrivs bort när bedömning är att kunder
inte har någon möjlighet att betala utestående fakturor.
Likvida medel omfattas av den generella modellen för nedskrivningar som
innefattar att om det har skett betydande ökningar av kreditrisken sedan det
första redovisningstillfället redovisas en reserv baserad på kredit förluster
för tillgångens hela löptid. Den generella modellen för kreditreservering
bygger på motpartens rating och till följd av god rating av koncernens huvud-
motparter, och tillgångens korta löptid, är det totala beloppet för kredit-
risken låg. För likvida medel tillämpas undantaget för låg kreditrisk. Även
fordringar på intresseföretag, övriga fordringar, fordringar på koncern-
företag och upplupna intäkter omfattas av den generella modellen.
NOT 1 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 88
NOT 1 Fortsättning
Finansiella skulder
Koncernen klassificerar finansiella skulder initialt i två kategorier.
Övriga finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
(FVTPL)
Övriga finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde inkluderar
leverantörsskulder, räntebärande skulder, leasingskulder och upplupen
ränta, vilka inte innehas för handel. Dessa skulder klassificeras som övriga
finansiella skulder, vilket innebär att de initialt redovisas till erhållet belopp
efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten
värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Den finansiella skulden avförs från balansräkningen när skulden reglerats
eller betalats.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen (FVTPL)
Finansiella skulder i denna kategori innehas för handel, redovisas som
övriga kortfristiga skulder, och värderas till verkligt värde. Här ingår
koncernens valutaderivat som inte används för säkringsredovisning.
Förändringar avseende finansiella tillgångars verkliga värde redovisas i
resultaträkningen. Finansiella skulder avseende villkorad köpeskilling vid
förvärv, på vilken IFRS 3 appliceras, värderas till verkligt värde via resultat-
räkningen.
Derivat och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument utgörs bland annat av terminskontrakt och
ränteswappar som nyttjas för att täcka risker för valutakursförändringar och
för exponering av ränterisker. Derivaten redovisas initialt till verkligt värde
vid kontraktets anskaffningstidpunkt och omvärderas därefter till verkligt
värde vid balansdagen. Transaktionskostnader för derivatinstrument till
verkligt värde rapporteras i resultaträkningen vid initial redovisning. Derivat
redovisas som finansiella fordringar när verkliga värdet är positivt och
finansiella skulder när verkliga värdet är negativt, bestående av derivatets
verkliga värde baserad på marknadsförhållanden och valutakursdiffe-
renser mellan anskaffningstidpunkten och rapporteringsdatumet. Derivaten
består mestadels av valutaränteswappar (en kombination av ränte-och
valutaswappar) för att säkra finansiering i utländsk valuta till SEK. Dessa
har matchade kassaflöden mot de underliggande obligationslånen.
Derivat som används för säkringsredovisning
Swedish Match tillämpar säkringsredovisning där derivatinstrument
nyttjas för att hantera ränterisken. Värdeförändringar på derivatinstrument
redovisas i resultaträkningen beroende på om derivatet är ett säkrings-
instrument och på karaktären av den säkrade posten.
Vid tillämpning av säkringsredovisning används två tekniker.
Kassaflödessäkringar vid exponering av volatilitet hänförlig till en specifik
risk i den redovisade tillgången eller skulden.
Säkring av verkligt värde vid exponering av förändringar av verkligt
värde av den redovisade tillgången eller skulden, eller det oredovisade
kontraktet.
Vid ingången av en säkringsrelation, definierar Swedish Match den ekono-
miska relationen till vilken den vill applicera säkringsredovisning genom
att identifiera de kritiska villkoren, som nominellt belopp, valuta, likvid och
förfallodatum och ränte-och återbetalningsdatum. Koncernen dokumen-
terar även mål för riskhanteringen och strategier för att ingå säkrings-
transaktionen. Dokumentationen inkluderar identifiering av den säkrade
posten, säkringsinstrumentet och vilken typ av risk som ska säkras och
hur koncernen bedömer den framtida effektiviteten av förändringar i det
säkrade instrumentets verkliga värde i att netta exponeringen till föränd-
ringar i den säkrade postens verkliga värde eller kassaflöden hänförliga till
den säkrade risken. Säkringarna matchar i alla kritiska villkor och förväntas
vara i stort sett effektiva samt bedöms fortlöpande enligt kraven dokumen-
terade i IFRS 9. Eventuell ineffektivitet mäts genom den hypotetiska derivat-
metoden om de kritiska villkoren skulle vara annorlunda. Hypotetiska
derivatmetoden är ett sätt att beräkna effektivitet i kassaflödessäkringar
vilken innebär att den säkrade postens (lånens) risker avspeglas i ett hypote-
tiskt instrument vars enda syfte är kunna användas i en jämförelse med det
faktiska derivatet. Metoden är ett sätt att kvantifiera den del av det faktiska
derivatets marknadsvärde som är effektiv i säkringen. Metoden leder till två
belopp som visas i upplysningarna, ett som används för att kvantifiera effek-
tivitet och ett som redovisas som ineffektivitet. Det sistnämnda är noll i en
teoretisk perfekt säkring.
Källor till ineffektivitet kan vara påverkan av kreditrisker på verkliga
värdet av derivatet eller skillnader i värderingsdata. Koncernen bedömer att
befintliga säkringsrelationer kvalificeras som kontinuerliga säkringsrela-
tioner och fortsätter att vara effektiva. Verkliga värdet av ett säkrat derivat
klassificeras som en långfristig fordran eller skuld när den återstående
löptiden är längre än tolv månader och kortfristig fordran eller skuld när
löptiden är lika med eller understiger tolv månader.
Kassaflödessäkringar
När derivat används för att konvertera skulders betalningar i utländsk
valuta eller rörlig ränta i svenska kronor till fasträntebetalningar i svenska
kronor, tillämpas säkringsredovisning i enlighet med tekniken för kassaflö-
dessäkring. Säkringsrelationen består av tillämpliga säkringsinstrument
och poster med principen att alla kritiska villkoren och den ekonomiska
relationen av den säkrade posten och det säkrade instrumentet är identiska
till 100 procent, med innebörden att de är effektiva och ingen rebalansering
förväntas ske. Förändringar av verkligt värde från omvärdering av derivat
som ingår i kassaflödessäkring och som anses vara effektiva enligt defini-
tionen i IFRS 9 värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat (FVOCI)
och ackumuleras i säkringsreserven inom eget kapital, och eventuella
ineffektiva delar redovisas direkt i resultaträkningen. Omklassificering från
säkringsreserv via övrigt totalresultat mot resultaträkningen görs antingen
när den säkrade posten påverkar resultaträkningen eller när den säkrade
posten har upphört att existera, till exempel vid förtidsinlösen av skuld.
Säkring av verkligt värde
När fasta räntor omvandlas till rörliga räntor tillämpas säkringsredo-
visning i enlighet med tekniken för säkring av verkligt värde. Förändringen
av verkligt värde som härrör från omvärderingen av derivat värderas till
verkligt värde och redovisas direkt via resultaträkningen, och på samma
sätt redovisas även den relaterade värdeförändringen från den säkrade
posten via resultaträkningen. Den effektiva delen av säkringen neutrali-
seras därmed. Swedish Match hade inga säkringar av verkligt värde per
den31december 2021.
Derivat i utländsk valuta som inte används för säkringsredovisning
För säkring av tillgångar eller skulder mot valutakursrisker används
terminer för att konvertera utländsk valuta till svenska kronor. Terminer
används även för vissa bindande avtal. För de derivat där säkrings-
redovisning inte kan tillämpas, redovisas förändringar i verkligt värde på
derivatet som intäkter respektive kostnader via resultaträkningen i finans-
nettot. Förändringar i värde avseende rörelserelaterade tillgångar eller
skulder redovisas i rörelseresultatet.
Skatter Not 9
Inkomstskatter, som utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt, redovisas
i resultaträkningen utom då underliggande transaktioner redovisas i övrigt
totalresultat varvid tillhörande skatteeffekt också redovisas i övrigt total-
resultat.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller återfås avseende innevarande
år, med tillämpning av de skattesatser som är lagstadgade per balans-
dagen. Här rapporteras även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare
perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte:
temporära skillnader som uppkommer vid den initiala redovisningen av
goodwill, den initiala redovisningen av tillgångar och skulder som inte
är rörelseförvärv och som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar
vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, eller temporära skillnader
hänförliga till andelar i dotterföretag och intresseföretag som inte förväntas
bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt
baseras på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli
realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning
av de skattesatser eller skatteregler som är beslutade eller beslutade i
sak per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla
temporära skillnader och underskottsavdrag för skatt redovisas endast i den
mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 89
NOT 1 Fortsättning
Aktiekapital Not 21
Förvärv av egna aktier redovisas som en avdragspost från eget kapital.
Likvid från avyttring av sådana egetkapitalinstrument redovisas som en
ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt i
eget kapital.
Resultat per aktie Not 10
Beräkning av resultat per aktie baseras på årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare och det viktade antalet utestående aktier under
året. Det förekommer ingen potentiell utspädningseffekt på antalet aktier
per den 31 december 2021.
Eventualförpliktelser Not 29
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande från
inträffade händelser och vars förekomst endast bekräftas av en eller
flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte
redovisas, som skuld eller avsättning, på grund av att det inte är troligt att
ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och RFR 2 Redovisning för juridisk person som utfärdats
av Rådet för finansiell rapportering. Enligt RFR 2 ska moderbolaget, i
års redovisningen för den juridiska personen, tillämpa alla IFRS-standarder
och uttalanden som godkänts av EU så långt som möjligt inom ramen för
årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning.
Det finns inga nya eller förändrade redovisningsprinciper för Moder-
bolaget att tillämpa per den 1 januari 2021. Skillnaderna mellan moder-
bolagets och koncernens redovisningsprinciper framgår nedan.
Dotterföretag och intresseföretag
Andelar i dotterföretag och intresseföretag värderas till anskaffningsvärde.
Det innebär att transaktionskostnader vid förvärv ingår i anskaffningsvärdet.
Moderbolaget hade inga innehav i intresseföretag per den 31 december 2021.
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
I moderbolaget tillämpas andra grunder för beräkning av förmånsbestämda
planer än de som anges i IAS 19. För de svenska pensionsplanerna följer
Moderbolaget Tryggandelagens bestämmelser och Finansinspektionens
föreskrifter, eftersom detta är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt.
För den utländska pensionsplanen tillämpas lokala föreskrifter för beräk-
ningen av förmånen.
De väsentligaste skillnaderna jämfört med koncernredovisningsprinci-
perna är hur diskonteringsräntan fastställs, att beräkning av den förmåns-
bestämda förpliktelsen sker utifrån nuvarande lönenivå utan antagande om
framtida löneökningar och att alla aktuariella vinster och förluster redovisas
i resultaträkningen då de uppstår. Ytterligare en skillnad är att ingen tillgång
redovisas om förvaltningstillgångarna, värderade till marknadsvärde,
överstiger förpliktelserna. I de fall förvaltningstillgångarna understiger
förpliktelserna redovisas dock en avsättning.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatte-
skuld.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
aktier och andelar hos givaren, samtidigt som bedömning görs av eventuellt
nedskrivningsbehov. Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas i resul-
taträkningen som bokslutsdispositioner.
Leasingavtal
I moderbolaget redovisas samtliga leasingkontrakt avseende tillgångar
eller hyra av fastigheter som operationella leasingavtal. Leasingavgifterna
kostnadsförs linjärt över leasingperioden.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 90
2
Kritiska uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna enligt IFRS kräver att företags-
ledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de belopp
redovisade som tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det faktiska
utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskatt-
ningar och antaganden följs upp löpande och eventuella ändringar i estimat
redovisas i den period de uppstår. Nedan presenteras de antaganden och
bedömningar som företagsledningen anser vara mest väsentliga.
Klassificering som huvudman eller agent Not 3
Koncernens intäktsredovisning påverkas främst av indikatorer för kontroll
vid försäljningstransaktioner för att bestämma huruvida Swedish Match
agerar som en huvudman eller en agent. Sådana bedömningar påverkar
rapporterade belopp för omsättning och rörelsekostnader, men påverkar
inte rörelseresultatet och kassaflödet.
Intäkter relaterade till försäljningstransaktioner där Swedish Match
agerar som huvudman har redovisats som bruttoomsättning med tillhö-
rande kostnad för de sålda varorna som rörelsekostnader. Om koncernen
säljer varor eller tjänster som en agent redovisas omsättningen och betal-
ningar till leverantörer på nettobasis, vilket motsvarar intjänad marginal/
provision.
Utifrån de givna kontrollindikationerna har Swedish Match gjort bedöm-
ningen att för försäljning av produkter från koncernens produktsegment
agerar företaget som huvudman och rapporterar intäkter och rörelsere-
sultat som bruttobelopp (justerat för uppskattade möjliga utfall hänförligt
till rörliga rabatter och andra rörliga ersättningar samt förväntade
åter betalningar för returnerade varor). Vidare har Swedish Match konklu-
derat att den svenska funktionen för distribution, vid merparten av trans-
aktion-erna, agerar som agent vid försäljningen av tredje parts tobakspro-
dukter. Swedish Match svenska distributionsfunktion står inte för betydande
risker och förmåner hänförlig till tredje parts produkterna från ankomst till
distributionsfunktionens varulager och tills produkterna levereras till detalj-
handeln. Swedish Match distributionsfunktion ansvarar inte för marknads-
förings- och försäljningsaktiviteter avseende tredje parts tobaksprodukter.
I de fall där den svenska funktionen för distribution agerar som agent
motsvarar redovisad intäkt den distributionsavgift som erhålls från huvud-
männen (tillverkarna av varorna) för att tillse att varorna levereras till detalj-
handeln. Följaktligen redovisas inte varulager relaterat till tredje parts
produkter, för vilka den svenska funktionen för distribution agerar som
agent i samband med leverans till detaljhandeln, i Swedish Match balans-
räkning. Den svenska funktionen för distribution har begränsad kontroll över
sådant varulager och redovisar det därmed inte som en tillgång.
Immateriella tillgångar Not 11
Immateriella tillgångar inom Swedish Match avser i huvudsak goodwill
och varumärken. Bedömningar görs löpande för att säkerställa att bokfört
värde på goodwill och varumärken inte överstiger deras återvinningsvärde.
Immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod skrivs inte av, utan
testas i stället för nedskrivningsbehov minst årligen eller om det föreligger
någon indikation på värdenedgång. Nedskrivningsprövningar innebär att
ledningen gör väsentliga bedömningar, till exempel antagande om prognos-
tiserade kassaflöden som används vid värdering av tillgångarna. Dessutom
har klimatrelaterade aspekter övervägts men bedömts inte ha någon
betydande påverkan. Händelser i framtiden kan innebära att ledningen drar
slutsatsen att det finns tecken på nedskrivningsbehov och att en immate-
riell tillgång har minskat i värde. En nedskrivning till följd av detta kan få en
väsentlig effekt på verksamhetens ställning och resultat. Under 2021 har
ingen nedskrivning gjorts för immateriella tillgångar.
Koncernens immateriella tillgångar per den 31 december 2021 uppgick
till 2 281 MSEK, avskrivningar uppgick till
75 MSEK. Beloppet för goodwill,
som ingår i immateriella tillgångar, uppgick till 1 301 MSEK.
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning Not 23
Kostnader och förpliktelser hänförliga till förmånsbestämda pensions-
planer redovisas i koncernens finansiella rapporter baserade på aktua-
riella beräkningar. Aktuariella beräkningar är baserade på antaganden om
diskonteringsränta, framtida dödlighet, kompensationsökning m.m., ofta
för en lång tidsperiod. Det verkliga utfallet kan komma att avvika från gjorda
antaganden, vilket kan leda till att det belopp som redovisats i balansräk-
ningen justeras. Förpliktelserna i koncernens förmånsbestämda pensions-
planer och sjukvårdsplaner efter avslutad anställning per den 31 december
2021 bedömdes överstiga förvaltningstillgångarnas verkliga värde med
1 305 MSEK.
Leasingavtal Not 14
Merparten av koncernens leasingavtal redovisas som nyttjanderättstill-
gångar och leasingskulder i koncernens balansräkning och är beroende av
ledningens bedömningar och uppskattningar av vissa variabler som har en
direkt påverkan på de redovisade värdena. Det mest betydande är antagande
om diskonteringsräntor som har tillämpats vid värdering av leasingskulder
och de motsvarande tillgångar med nyttjanderätt. Andra bedömningar som
kan ha en väsentlig inverkan på de redovisade värdena är bedömningar för
sannolikheten för nyttjandet av förlängnings- och uppsägningsoptioner
i leasingavtal. Vid bedömning av om det är rimligt säkert att en option att
förlänga eller en option att avsluta ett leasingavtal kommer att nyttjas eller
inte, beaktas relevanta faktorer och omständigheter som utgör ekono-
miska incitament för att bedöma sannolikheten. Till exempel den leasade
tillgångens betydelse för verksamheten, kostnaden för att ersätta tillgången,
investerade anpassningar i den leasade tillgången, ekonomiska incitament
vad gäller avtalsvillkoren etc. Under verksamhetsåret 2021 har omvärdering
av leasingavtal gjorts uppgående till 18 MSEK, som i huvudsak avser
bedömning för nyttjandet av förlängnings optioner för hyresavtal avseende
butikslokaler.
Per den 31 december 2021 uppgick koncernens leasingskulder till 403MSEK
och de motsvarande nyttjanderättstillgångarna uppgick till 388MSEK.
Rättstvister Not 29
Swedish Match är involverat i ett antal rättsliga processer. Även om det
är företagets övertygelse att man har en god position i dessa tvister kan
ett oförmånligt utfall inte uteslutas, vilket kan få en negativ påverkan på
koncernens resultat.
Tillgångar som innehas för försäljning och Avvecklad verksamhet Not 20
Den 14 september 2021 meddelade Swedish Match avsikten att separera
sin cigarrverksamhet via en avknoppning till aktieägarna och en påföljande
notering på en framstående aktiebörs i USA. Separationen förväntades
ursprungligen att slutföras tidigast under andra halvåret 2022. Swedish
Match styrelse har fortfarande som strategisk inriktning att separera cigarr-
verksamheten och anser att en separation skulle ytterligare förbättra utsik-
terna för Swedish Match rökfria verksamhet i USA, liksom för dess cigarr-
verksamhet. Den 14 mars 2022, beslutade dock styrelsen att avbryta
förberedelserna för den planerade avknoppningen. Arbetet med att
förbereda för noteringskrav och operativ självständighet för cigarrverksam-
heten har löpande givit upphov till bedömningar från företagsledningens
sida främst gällande tidpunkten för när verksamheten ska presenteras
som att innehas för försäljning. Villkoren som har utvärderats inkluderar
Swedish Match åtagande för utdelningen, huruvida utdelningen är mycket
sannolik samt om verksamheten finns tillgänglig för omedelbar utdelning
i sin nuvarande form. Per den 31 december 2021, gjorde företagsledningen
bedömningen att villkoren för att presentera cigarrverksamheten som
avvecklad verksamhet inte var uppfyllda.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 91
3
Segmentsinformation
Swedish Match produktsegment bygger på den interna rapporteringsstruk-
turen. Swedish Match högsta verkställande beslutsfattare är koncernens
verkställande direktör och koncernchef som följer upp och fattar beslut
om verksamhetsfrågor utifrån produktsegmenten. Koncernens produkt-
segment per 31 december 2021 var Rökfria produkter, Cigarrer och
Tänd produkter. Rörelsesegmenten omfattar alla Swedish Match produkter
som produceras och säljs av koncernens affärsenheter.
Rökfria produkter består av rökfria tobaksprodukter, nikotinportioner
samt portionsprodukter utan tobak och nikotin. Rökfria produkter säljs
främst i USA, Sverige, Norge och Danmark samt på andra marknader,
främst i Europa. Tillverkning sker i USA, Sverige och Danmark. Nikotinpor-
tioner är en starkt växande kategori och produkterna säljs i USA, Sverige,
Norge, Danmark samt på andra marknader, främst i Europa. I USA har
Swedish Match en ledande position inom nikotinportioner, är den tredje
största aktören på marknaden för moist snuff och säljer även snus på
denna marknad. USA är världens största marknad för moist snuff mätt i
antal dosor. I Sverige och Norge är Swedish Match marknadsledande inom
snus och har en närvaro med nikotinportioner. Sverige är världens största
marknad för snus mätt i antal sålda dosor. Den norska marknaden för
rökfria produkter har uppvisat stark volymtillväxt under de senaste åren.
I Sverige är några av de mest välkända varumärkena General, Göteborgs
Rapé, Kaliber, Kronan, Ettan, Grov, ZYN, VOLT och Swave och i Norge är
General, G.3, The Lab, Nick & Johnny, G.4 samt ZYN de mest välkända.
I USA är ZYN, Longhorn, Timber Wolf samt General de mest välkända
varumärkena. Nikotinportionsvarumärket ZYN säljs även på marknader
utanför Skandinavien och USA – främst i Europa. Swedish Match är den
ledande tillverkaren i USA av tuggtobak och produkten säljs framför allt i de
södra delstaterna. Swedish Match mest välkända varumärken för tuggtobak
är America’s Best Chew (tidigare Red Man) och Big Duke. Företagets
varumärken för tuggtobak i Europa inkluderar Thunder, Göteborgs Rapé
ochOliver Twist.
Cigarrer tillverkas i USA och i Dominikanska republiken och säljs
nästan uteslutande i USA. Swedish Match är en av de största aktörerna på
marknaden för massmarknadscigarrer i USA med välkända varumärken
såsom Garcia y Vega, Game by Garcia y Vega, 1882, White Owl och Jackpot.
Tändprodukter innefattar tillverkning och distribution av tändstickor och
tändare samt kompletterande produkter. Swedish Match är marknadsle-
dande på ett flertal marknader för tändstickor. Varumärkena är mestadels
lokala och mycket starka på respektive hemmamarknad. Exempel på
varumärken är Solstickan, Nitedals, Fiat Lux och Redheads. Swedish Match
största varumärke för engångständare är Cricket. Koncernens största
marknader för tändare finns i Asien och Europa samt i Nordamerika och
Brasilien. Kompletterande produkter inkluderar externt producerade
rakhyvlar, batterier och glödlampor som säljs under varumärket Fiat Lux
främst på den brasilianska marknaden.
Det finns ingen intern försäljning mellan rörelsesegmenten och
koncernens finansiella kostnader, såväl som skatter, allokeras inte till rörel-
sesegmenten. Rörelsetillgångarna samt skulder mäts inte på segments-
basis. För intern rapportering upprättas segmentsrapporteringen i enlighet
med IFRS.
Övrig verksamhet består av centrala funktioner som tillhandahåller
tjänster till Swedish Match operativa divisioner samt den svenska funktionen
för distribution. De centrala funktionerna innefattar områden såsom
regulatorisk utredning och dialog, juridik, finansiering och rapportering.
Funktionen för distribution utför tjänster till Swedish Match i Sverige och
Norge samt till andra tobakstillverkare inom det svenska distributionsnät-
verket. Försäljning av Swedish Match produkter på den svenska och norska
marknaden redovisas inom produktsegmentet Rökfria produkter. Resultatet
från Övrig verksamhet består av det konsoliderade resultatet från centrala
funktioner i vilket funktionen för distribution genererar en mindre vinst från
distributionsavgiften för leverans av tredje parts tobaksprodukter och övriga
funktioner går normalt med förlust.
Rökfria produkter Cigarrer Tändprodukter Summa segment Övrig verksamhet
Swedish Match-
koncernen
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Koncernextern försäljning 12 120 10 651 4 688 4 533 1 338 1 149 18 145 16 332 344 366 18 489 16 698
Av- och nedskrivningar
1)
–425 –397 –86 –87 –43 –39 –554 –523 –61 –65 –615 –588
Resultatandelar i intresseföretag 4 4 1 1 1 6 5 6 8 13 13
Rörelseresultat 5 998 5 142 1 841 1 796 297 222 8 136 7 160 –150 –169 7 986 6 991
Större engångsposter
Förlikningsintäkt 300 300
Rörelseresultat, inkl. större
engångsposter 5 998 5 142 1 841 1 796 297 222 8 136 7 160 150 –169 8286 6 991
Finansiella intäkter 36 49
Finansiella kostnader –381 –396
Resultat före skatt 7 941 6 644
1)
Nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till 3 MSEK (0) för Rökfria produkter. Inga nedskrivningar har gjorts av immateriella anläggningstillgångar 2021 och 2020.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 92
NOT 3 Fortsättning
Rökfria produkter Cigarrer Tändprodukter Summa segment Övrig verksamhet
Swedish Match-
koncernen
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Omstruktureringskostnader
och resultat från försäljning av
anläggningstillgångar
Omstruktureringskostnader –8 –8 –1 –9
Realisationsresultat vid försäljning av
materiella anläggningstillgångar –1 –0 –1 0 35 18 32 18 –0 1 32 19
Investeringar
Materiella anläggningstillgångar
1)
1 000 1 003 94 74 51 29 1 146 1 107 26 19 1 172 1 126
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 1 1 1 1 7 62 8 63
1)
Investeringar i materiella anläggningstillgångar för Tändprodukter inkluderar investeringar i biologiska tillgångar.
Geografisk information
Tabellen nedan avser försäljning till externa kunder och anläggningstillgångar på det geografiska området där koncernen är verksam. Försäljningen
tillexterna kunder under 2021 hänförlig till Sverige, som är koncernens hemvistland, uppgick till 3 688 MSEK (3 509). Anläggningstillgångar per den
31december 2021 i Sverige uppgick till 2 641 MSEK (2 547). Sverige ingår i Skandinavien i tabellen nedan.
Externa intäkter och anläggningstillgångar fördelas på huvudsakliga geografiska områden enligt följande:
Försäljning till externa kunder Anläggningstillgångar
1)
2021 2020 2021 2020
MSEK Procent MSEK Procent MSEK Procent MSEK Procent
USA 11 633 63 10 451 63 3 216 42 2 345 36
Skandinavien 5 607 30 5 092 30 3 709 48 3 537 55
Övriga världen 1 249 7 1 155 7 800 10 605 9
Totalt 18 489 100 16 698 100 7 725 100 6 487 100
1)
Övriga anläggningstillgångar än finansiella instrument, uppskjutna skattefordringar och pensionstillgångar.
Information om större kunder
Swedish Match försäljning genereras från en diversifierad kundportfölj och
koncernen är därför inte beroende av en enskild kund i någon nämnvärd
utsträckning. Koncernens enskilt största kund stod för 12 procent (11)
av koncernens totala nettoomsättning, och hänfördes till försäljning från
produktsegmenten Rökfria produkter samt Cigarrer.
Intäkter från avtal med kunder
Koncernens intäktsströmmar hänförs främst till försäljning av egen -
producerade varor. Inom Tändprodukter utgör även en liten del av intäkterna
grossistförsäljning av tredjepartsprodukter. Intäkterna inom Övrig
verksamhet härrör främst från inkomster från logistiktjänster för leverans
av tredje parts produkter till detaljhandeln. Intäkter för sålda varor och
logistiktjänster redovisas vid tidpunkten för när kontrollen av utlovad vara
eller tjänst överförts till kunden till det förväntade ersättningsbeloppet för
den aktuella leveransen. Det förväntade försäljningsbeloppet som redovisas
är justerat för uppskattade möjliga utfall av rörliga rabatter och andra
rörliga ersättningar hänförliga till försäljningstransaktionen samt
förväntade återbetalningar för returnerade varor. Åtaganden för dessa
redovisas som operativa avsättningar i koncernens balansräkning. Majori-
teten av Swedish Match kunder finns inom detaljhandeln eller är grossister.
Uppdelning av intäkter
Rökfria produkter Cigarrer Tändprodukter Summa segment Övrig verksamhet
Swedish Match-
koncernen
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Huvudsakliga geografiska
marknader
USA 6 754 5 818 4 688 4 533 191 100 11 633 10 451 11 633 10 451
Skandinavien 5 203 4 675 61 51 5 264 4 726 344 366 5 607 5 092
Övriga 163 158 1 085 997 1 249 1 155 1 249 1 155
Total nettoomsättning 12 120 10 651 4 688 4 533 1 338 1 149 18 145 16 332 344 366 18 489 16 698
4
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader anges nedan:
2021 2020
Valutakursvinster 72 69
Valutakursförluster –66 –76
Resultat från försäljning av anläggningstillgångar 32 19
Övrigt 6 3
Totalt 44 14
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 93
5
Personal
Medelantalet anställda under 2021, inklusive tillfälligt anställda, uppgick
i moderbolaget till 54 och i koncernen till 7 523. För 2020 var motsva-
rande siffra 56 respektive 6 733. Ökningen av det genomsnittliga antalet
anställda hänför sig främst till utökad produktion av cigarrer i Dominikanska
republiken och av ZYN nikotinportioner i USA.
Medelantal anställda fördelade på kön och land:
2021 2020
Medelantal
anställda
(varav
män, %)
Medelantal
anställda
(varav
män, %)
Moderbolaget
Sverige 52 52 54 50
Belgien 2 50 2 50
Dotterföretag
Brasilien 476 72 475 72
Danmark 121 68 110 65
Dominikanska republiken 3 823 54 3 236 53
Filippinerna 265 56 190 73
Nederländerna 109 87 95 94
Norge 49 65 46 68
Schweiz 12 75 8 75
Sverige 1 300 58 1 323 61
Turkiet 14 79 14 76
USA 1 300 69 1 182 70
Totalt 7 523 59 6 733 60
Könsfördelning bland styrelseledamöter, verkställande direktörer och
ledande befattningshavare
1)
:
2021 2020
Vid
periodens
slut
(varav
män, %)
Vid
periodens
slut
(varav
män, %)
Moderbolaget
Styrelseledamöter utsedda
av årsstämman 8 63 8 63
Styrelseledamöter,
arbetstagarrepresentanter 3 100 3 100
Totalt styrelseledamöter 11 73 11 73
VD och övrig ledning
2)
7 86 8 88
Koncernen
Styrelseledamöter 119 73 118 73
VD och övrig ledning
2)
56 79 48 77
1)
Styrelsesuppleanterna ingår inte i tabellen. Verkställande direktörer som suttit i bolagsstyrelse
ingår både i kategorin Styrelseledamöter och i VD och övrig ledning.
2)
Under de första sju månaderna 2020 har en medlem i koncernledningen delvis varit anställd av
moderbolaget och delvis anställd av ett amerikanskt dotterföretag.
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader sammanfattas nedan:
2021 2020
Löner och andra
ersättningar Sociala kostnader
varav pensions-
kostnader
1)
Löner och andra
ersättningar
2)
Sociala kostnader
varav pensions-
kostnader
1)
Moderbolaget 107 59 19 98 52 17
Dotterföretag 1 985 795 286 1 982 781 278
Totalt 2 092 854 305 2 081 833 295
1)
Definieras som kostnad för förmånsbestämda pensionsplaner och inbetalningar till avgiftsbestämda pensionsplaner (exklusive särskild löneskatt).
2)
Under de sju första månaderna 2020 har ersättning till den koncernmedlem som delvis var anställd av moderbolaget och delvis av ett amerikanskt dotterföretag, rapporterats av det amerikanska
dotterföretaget och faktuerats till Moderbolagets som konsulttjänster.
I moderbolagets pensionskostnader ingår 6 MSEK (5) som är hänförliga till
verkställande direktör och övrig koncernledning som i genomsnitt bestod av
fyra personer under 2021 och 2020.
I dotterföretagens pensionskostnader ingår 15 MSEK (15) hänförliga till
verkställande direktörer och övrig ledning som i genomsnitt bestod av 26
personer under 2021 (24 personer 2020). De förmånsbestämda förplik-
telserna hänförliga till verkställande direktörer och övrig ledning per den
31december 2021 uppgick till 142 MSEK (181).
Under 2021 har statliga bidrag för ersättning för anställdas sjukskrivnings-
kostnader erhållits till ett immateriellt belopp hänförligt till Covid-19
pandemin.
Löner och andra ersättningar till styrelseledamöter, verkställande direktören samt övrig ledning och anställda sammanfattas nedan:
2021 2020
Styrelse, VD och
övrig ledning
1)
varav rörlig lön Övriga anställda
Styrelse, VD och
övrig ledning
1)
varav rörlig lön Övriga anställda
Moderbolaget
Totalt i Moderbolaget 50 20 57 46 20 52
Dotterföretag
Totalt i dotterföretag 97 39 1 889 108 48 1 874
Totalt 146 59 1 946 154 67 1 927
1)
Styrelsen, VD och övrig ledning bestod i genomsnitt av 15 personer (15) i moderbolaget. Verkställande direktörer och övrig ledning i dotterföretagen bestod i genomsnitt av 26 personer (24), varav tre
personer var medlemmar i koncernledningen. För ytterligare information om ersättning till koncernledningen, se tabellen Ersättning och övriga förmåner till koncernledningen.
Under 2021 har 73 MSEK (71) kostnadsförts till en vinstandelsstiftelse avseende koncernens personal i Sverige.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 94
NOT 5 Fortsättning
Ersättning till Swedish Match AB:s styrelse
Årsstämman den13 april 2021 beslutade att för tiden fram till nästa
årsstämma den 27 april 2022 ska arvode till styrelsens ordförande utgå
med 2 252 000 SEK, till vice ordförande ska arvode utgå med 1 040 000 SEK,
till övriga stämmovalda styrelseledamöter ska arvode utgå med 900 000
SEK vardera. Ersättning för kommittéarbete ska utgå med 291 000 SEK till
ersättningsskommitténs ordförande och övriga ledamöter i denna kommitté
ska erhålla 146 000 SEK vardera och 364 000 SEK ska utgå till revisions-
kommitténs ordförande och övriga ledamöter i denna kommitté ska erhålla
156 000 SEK vardera. Inget styrelsearvode ska utgå till styrelseledamöter
anställda i koncernen.
Inga rörliga löner eller andra förmåner betalades till styrelseledamöterna
för styrelsearbete under 2021. Under 2021 utgick en inläsningsersättning till
de tre arbetstagarrepresentanterna i styrelsen med 61 281 SEK vardera, och
för de tre suppleanterna med 45 868 SEK vardera. Inläsningsersättningen
betalades av det bolag i vilket arbetstagarrepresentanten var anställd.
Arvoden utbetalda för 2021 och 2020 till årsstämmovalda styrelseledamöter
framgår av följande tabeller:
Styrelsearvoden
2021
TSEK
Styrelse-
arvode
Ersättnings-
kommitté
Revisions
kommitté
Totalt arvode för
styrelsearbete
Conny Karlsson
Styrelseordförande 2 252 291 2 543
Andrew Cripps
Vice
styrelseordförande 1 040 156 1 196
Charles Blixt
Styrelseledamot 900 146 1 046
Jacqueline
Hoogerbrugge
Styrelseledamot 900 146 1 046
Pauline Lindwall
Styrelseledamot 900 900
Wenche Rolfsen
Styrelseledamot 900 156 1 056
Joakim Westh
Styrelseledamot 900 364 1 264
Alexander Lacik
Styrelseledamot 900 900
Totalt 8 692 583 676 9 951
2020
TSEK
Styrelse-
arvode
Ersättnings-
kommitté
Revisions
kommitté
Totalt arvode för
styrelsearbete
Conny Karlsson
Styrelseordförande 2 165 280 2 445
Andrew Cripps
Vice
styrelseordförande 1 000 150 1 150
Charles Blixt
Styrelseledamot 865 140 1 005
Jacqueline
Hoogerbrugge
Styrelseledamot 865 140 1 005
Pauline Lindwall
Styrelseledamot 865 865
Wenche Rolfsen
Styrelseledamot 865 150 1 015
Joakim Westh
Styrelseledamot 865 350 1 215
Alexander Lacik
Styrelseledamot 865 865
Totalt 8 355 560 650 9 565
Ersättning och övriga förmåner till koncernledningen
Årsstämman den 2 april 2020 fastställde följande riktlinjer för ersättning till
den verkställande direktören och övriga medlemmar i bolagets koncern-
ledning (Koncernledning). Riktlinjerna tillämpas på ersättningar som
avtalats, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antogs av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte
ersättningar som beslutas eller godkänns av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
För information om bolagets affärsstrategi, se https://www.swedishmatch.
com/sv/Vart-foretag/Vision-och-strategi/.
En förutsättning för en framgångsrik implementering av bolagets affärs-
strategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, är att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade
medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig
ersättning. Ersättningsformerna ska motivera medarbetare att göra sitt
yttersta för att säkerställa aktieägarnas intressen och därmed bolagets
hållbarhet och långsiktiga värdeskapande.
Formerna av ersättning till Koncernledningen
Den totala ersättningen till Koncernledningen utgörs av fast lön, rörlig lön,
pensionsförmåner, övriga förmåner och villkor i anledning av anställningens
upphörande. Bolagsstämman kan därutöver – oberoende av dessa riktlinjer
– besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
För ersättning som avser anställningsförhållanden som regleras av andra
regler än svenska får vederbörliga anpassningar göras för att följa tvingande
regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål ska
beaktas i rimlig utsträckning.
1. Fast lön
Den fasta lönen för Koncernledningen ska vara kontant och marknads-
mässig samt vara baserad på varje individs kompetens, hemvist, ansvars-
område och prestation.
2. Rörlig lön
Koncernledningen kan, utöver den fasta lönen, ha rätt till rörlig lön. Den
rörliga lönen ska vara maximerad i förhållande till den fasta lönen och ska
motsvara den praxis som gäller i det land där den enskilde koncernlednings-
medlemmen är bosatt.
Rörlig lön kan omfatta både ett ettårigt kontant incitamentsprogram
(2a nedan), ett långsiktigt kontant incitamentsprogram med en prestations-
period som inte ska understiga tre år (2b nedan), samt vinstandelar
(2c nedan). För att följa lokal marknadspraxis och för att kunna attrahera
och behålla koncernledningsmedlemmar bosatta utanför Sverige kan dessa
därutöver delta i ett kompletterande incitamentsprogram (2d nedan).
Den rörliga lönen ska vara kopplad till specificerade prestationskriterier.
Prestationskriterier, deras viktning, trösklar och målnivåer fastställs vid
början av respektive program.
Prestationskriterierna fastställs av styrelsen såvitt avser verkställande
direktören och av Ersättningskommittén avseende övriga medlemmar
i Koncernledningen. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
En majoritet av kriterierna ska vara kopplade till tydliga och mätbara finan-
siella prestationsmått (t.ex. rörelseresultat och nettoomsättning). Även icke-
finansiella kriterier (t.ex. operationella kriterier eller kriterier kopplade till
hållbarhet) kan förekomma.
När prestationsperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig lön avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna
uppfyllts. Ersättningskommittén ansvarar för utvärderingen såvitt avser
rörlig lön till såväl verkställande direktören som till övriga medlemmar i
Koncernledningen. Avseende finansiella prestationskriterier ska utvärde-
ringen baseras på finansiell information som bolaget offentliggör.
Om förhållandena ändrats under prestationsperioden har styrelsen eller
Ersättningskommittén vid programmens slut rätt att justera utfallen. Sådan
eventuell justering (eller justeringar) ska dock ha det primära syftet att
stärka kopplingen mellan ersättningen och värdeskapandet för aktie ägarna,
samt att säkerställa att ersättningsnivån är en rättvis återspegling av
bolagets och individens prestation under prestationsperioden för respektive
program.
Styrelsen ska ha möjlighet att, med de begränsningar som kan följa av lag,
helt eller delvis återkräva rörlig lön som utbetalats på felaktiga grunder
(s.k. claw-back).
a) Ettåriga incitamentsprogram: Styrelsen och Ersättningskommittén kan
årligen besluta om att implementera ett kontant ettårigt incitaments-
program (STI). Den rörliga lönen i det ettåriga programmet kan maximalt
uppgå till 70 procent av den fasta lönen.
För att stärka kopplingen till aktieägarnas intressen och bolagets
långsiktiga värdeskapande kan medlemmar i Koncernledningen i början
av programmet åta sig att förvärva aktier i bolaget för åtminstone 50
procent av den erhållna nettoutbetalningen efter skatt samt att behålla
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 95
NOT 5 Fortsättning
dessa aktier i minst tre år. För koncernledningsmedlem som inte åtar
sig att förvärva aktier och behålla dessa ska den maximala rörliga lönen
reduceras med 20 procentenheter.
b) Långsiktiga incitamentsprogram: Styrelsen och Ersättningskommittén kan
årligen besluta om att införa ett kontant långsiktigt incitamentsprogram
(LTI) där den rörliga lönen maximalt ska kunna uppgå till 45 procent av
den fasta lönen. LTI-programmet, vars prestationsperiod inte ska under-
stiga tre år, omfattar en skyldighet att dels förvärva aktier i bolaget för
hela den erhållna nettoutbetalningen efter skatt, dels att behålla dessa
aktier i minst två år.
c) Vinstandelssystem: I vissa länder deltar anställda, inklusive medlemmar
i Koncernledningen, i vinstandelssystem. Vinstandelssystem är inte
kopplade till viss position och ska utgöra en liten andel av ersättningen
till koncernledningsmedlemmen. För koncernledningsmedlemmar med
hemvist i Sverige ska andelen uppgå till högst 5 procent av den fasta
lönen.
d) Kompletterande incitamentsprogram: För att följa lokal marknadspraxis
kan medlemmar i Koncernledningen med hemvist utanför Sverige delta
i ett kompletterande incitamentsprogram som maximalt över tid ska
kunna uppgå till 50 procent av den fasta lönen. Prestationskriterier ska
bestämmas i början av varje program, medan trösklar och målnivåer kan
beslutas i början av prestationsperioden eller årligen.
3. Pensioner
Ålderspension ska överensstämma med den praxis som gäller i det land där
den enskilde koncernledningsmedlemmen har sin hemvist.
Pensionsåldern för medlem i Koncernledningen ska i normalfallet vara
65 år.
För svenska anställningsförhållanden kan Koncernledningen ha en
premiebaserad tilläggsplan på delar av den fasta lönen som ej täcks av
ITP-planen. Sådana pensionspremier får inte överstiga 40 procent av de
delar av den fasta lönen som inte täcks av annat pensionslöfte.
Pension för nya medlemmar i Koncernledningen ska företrädesvis
utgöras av premiebaserade pensionsplaner och kan maximalt uppgå till
40procent av den pensionsgrundande lönen. Rörlig kontantersättning ska
inte vara pensionsgrundande, såvida inte detta följer av tvingande regler
eller kollektivavtalsbestämmelser.
4. Övriga förmåner
Övriga förmåner kan bland annat innefatta bilförmån, invaliditets- och
sjukersättning samt förmåner avseende sjukvård och livförsäkring.
Övriga förmåner till medlemmar i Koncernledningen ska utgå i enlighet
med lokal praxis. Det samlade värdet av dessa förmåner ska normalt sett
utgöra ett begränsat värde i förhållande till den totala ersättningen och ska
motsvara marknadspraxis.
För medlemmar i Koncernledningen som är stationerade i annat land
än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra förmåner utgå i
skälig omfattning med beaktande av de särskilda omständigheter som är
förknippade med sådan utlandsstationering, varvid dessa riktlinjers övergri-
pande ändamål ska beaktas. Dessa tillkommande förmåner utbetalas enligt
samma principer som för övriga anställda under utlandsstationering.
5. Upphörande av anställning
Uppsägningstiden får inte överstiga sex månader. Vid uppsägning av anställ-
ningen från bolagets sida utbetalas avgångsvederlag med ett belopp
motsvarande högst 18 månaders fast lön. Uppsägning från medlem i
Koncernledningen som föranletts av väsentliga strukturförändringar, eller
andra omständigheter som på ett avgörande sätt påverkar arbetsuppgif-
terna eller villkoren för positionen, ska likställas med en uppsägning från
bolagets sida. Fast lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för
tvåår.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt inkomst-
bortfall och ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare befattnings-
havaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen ska uppgå till högst
60 procent av den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser och utgå under den tid
som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst nio
månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer och vid utvär-
deringen av om riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa är
rimliga, har Ersättningskommittén och styrelsen beaktat lön och anställ-
ningsvillkor för bolagets övriga anställda. Detta innefattar typiskt sett
ersättningsnivåer och komponenter, inklusive förändringar i ersättnings-
nivåer, men även andra anställningsvillkor för anställda i bolaget som inte är
medlemmar i Koncernledningen. Ersättningskommittén konsulterar regel-
bundet bolagets HR-funktion för att hålla sig uppdaterad kring anställdas
löner och villkor inom den bredare gruppen av anställda.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat en Ersättningskommitté. I kommitténs uppgifter
ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning
till ledande befattningsinnehavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Ersättningskommittén ska även övervaka och utvärdera
program för rörliga ersättningar för Koncernledningen, tillämpningen av
riktlinjer för ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens överläggningar inför beslut
i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller
andra medlemmar i Koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsens rätt att frångå riktlinjerna
Styrelsen får besluta att frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
Ersättningskommitténs uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättnings-
frågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Ersättning och övriga förmåner till koncernledningen
TSEK Fast lön Rörlig lön
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnader Summa
Förmånsbestämda
förpliktelser
Verkställande direktören 2021 7 666 9 103 159 2 813 19 742
2020 7 446 8 921 140 2 667 19 174
Övriga medlemmar av koncernledningen 2021 21 422 22 890 1 940 7 054 53 307 28 415
2020 24 671 30 363 2 021 7 765 64 820 61 456
Totalt 2021 29 088 31 993 2 099 9 868 73 048 28 415
2020 32 117 39 284 2 161 10 432 83 994 61 456
Kommentarer till tabellen
I slutet av 2021 bestod koncernledningen av sju personer inklusive
verkställande direktören. Vid årsskiftet var verkställande direktören och
tre övriga medlemmar i koncernledningen anställda i moderbolaget och
tre medlemmar var anställda i dotterföretag.
I slutet av 2020 bestod koncernledningen av åtta personer inklusive
verkställande direktören. Vid årsskiftet var verkställande direktören och
tre övriga medlemmar i koncernledningen anställda i moderbolaget och
fyra medlemmar var anställda i dotterföretag.
Rörlig lön hänför sig till upplupna kostnader som belastar koncernens
resultaträkning under året för det kortsiktiga och långsiktiga incitaments-
programmet.
Övriga förmåner avser bilförmåner, sjukförsäkring, tandvård, livförsäkring,
klubbmedlemskap och andra förmåner.
Den redovisade pensionskostnaden avser kostnaden för förmånsbe-
stämda pensionsplaner och avgifter till avgiftsbestämda pensionsplaner
(exklusive löneskatt).
Under 2021 och 2020 har ingen resultatbaserad kompensation (tantiem)
betalats ut till koncernledningen.
Under 2021 och 2020 har inget avgångsvederlag betalats ut till koncern-
ledningen.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 96
NOT 5 Fortsättning
Rörlig lön
Under 2021 omfattades koncernledningen av ett kort- och ett långsiktigt
incitamentsprogram (rörlig lön), som beskrivs närmare under presenta-
tionen av ersättning och övriga förmåner till koncernledningen.
Prestationsmål för det kortsiktiga incitamentsprogrammet fastställs i
början av varje år. För 2021 hade VD och stabscheferna samma prestations-
kriterier, koncernens rörelseresultat (vikt 75 procent) och nettoomsättning
från produktsegment (vikt 25 procent). Divisionspresidenterna hade delvis
samma prestationskriterier som VD och delvis prestationskriterier kopplat
till respektive division.
I det tre år långa incitamentsprogrammet som inleddes 2019 och avslu-
tades 2021, var prestationskriterierna för VD och övriga medlemmar i
koncernledningen baserat på koncernens rörelseresultat (vikt 75 procent)
och nettoomsättning från produktsegment (vikt 25 procent). Tröskelvärdet
för ackumulerat rörelseresultat var för utbetalning och målet för maximal
utbetalning 14 520 MSEK respektive 16 809 MSEK för den totala prestations-
perioden och för målet ackumulerad nettoomsättning från produktsegment
var tröskelvärdet för utbetalning och målet för maximal utbetalning 37 998
MSEK respektive 43 988 MSEK. Ersättningskommittén fastställde det totala
sammanvägda prestationsutfallet för det långsiktiga programmet till 100
procent.
I det långsiktiga incitamentsprogrammet som inleddes 2021, är presta-
tionskriterierna för VD och övriga medlemmar i koncernledningen
koncernens ackumulerade rörelseresultat (vikt 70 procent), koncernen
ackumulerade nettoomsättning från produktsegment (vikt 20 procent) och
minskning av utsläpp av växthusgaser (vikt 10 procent) för åren 2021 till
2023. Ingen utbetalning kommer att ske avseende dessa kriterier om ingen
förbättring har gjorts jämfört med koncernens jämförbara resultat för 2020.
Kostnaderna för det långsiktiga incitamentsprogrammet kostnadsförs
löpande under det räkenskapsår då ersättningen intjänas, baserat på ett
prognostiserat utfall. I slutet på året genomförs en slutlig beräkning av årets
kostnad baserat på det faktiska utfallet. Justeringar av tidigare redovisade
kostnader för långsiktiga incitamentsprogram redovisas också löpande
vid uppdatering av det prognostiserade utfallet för respektive plan under
prestationsperioden. Då det långsiktiga programmet sträcker sig över tre
år kommer det slutliga resultatet att fastställas först i slutet av den treåriga
prestationsperioden.
Utöver de ovannämnda programmen deltog medlemmarna i koncernled-
ningen bosatta i USA även i ett treårigt lokalt program. Detta lokala program
löper över tre år och vartannat år startas ett nytt program. Programmet kan
således komma att ge utfall vartannat år. Maximalt möjligt utfall i denna plan
motsvarar den fasta årslönen vartannat år.
Berättigade medlemmar i det långa incitamentsprogrammet under 2021
har förbundit sig att köpa Swedish Match aktier för hela den erhållna ersätt-
ningen, netto efter skatt, och att behålla dessa aktier under en period som
inte understiger två år.
Pensioner
Verkställande direktören
Verkställande direktören har en pensionsålder på 62 år och omfattas av
ITP-planen för lönedelar upp till 30 inkomstbasbelopp. Pensionen enligt
ITP-planen ska vara slutbetald vid 62 års ålder. Därutöver erlägger företaget
en pensions premie på 40 procent av den del av den fasta lönen som
överstiger 30 inkomstbasbelopp till en avgiftsbestämd pensionsplan.
Övriga medlemmar av koncernledningen
De medlemmar av koncernledningen som är bosatta i Sverige har en
pensionsålder på antingen 62 år eller 65 år. Svenska koncernlednings-
medlemmar som är födda 1978 eller tidigare omfattas av ITP2-planen på
lönedelar upp till 30 inkomstbasbelopp. Därutöver erlägger företaget för
några av koncernledningsmedlemmarna en pensionspremie motsvarande
högst 35 procent av den fasta lönen över 30 gånger inkomstbasbeloppet.
Svenska koncernledningsmedlemmar som är födda efter 1978 omfattas av
ITP1-planen, och omfattas därmed inte av några kompletterande pensions-
premier. De medlemmar av koncernledningen som är bosatta i USA,
omfattas av en förmånsbestämd pensionsplan med pensionsålder 65 år.
Övriga anställningsvillkor
Avgångsvederlag m.m.
För koncernledningen och verkställande direktören gäller ömsesidig
uppsägningstid om maximalt sex månader. Avgångsvederlag utgår med ett
belopp motsvarande maximalt 18 månaders fast lön om bolaget säger upp
anställningsavtalet.
Den verkställande direktören och tre övriga medlemmar i koncernled-
ningen kan själv säga upp sina anställningar med rätt till avgångsvederlag
enligt ovan om en större organisationsförändring inträffar som väsentligt
begränsar deras befattningar.
6
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Revisionskostnaderna är inkluderade i administrationskostnader enligt
nedan tabell:
Arvode och kostnadsersättning till revisorer 2021 2020
Deloitte
Revisionsuppdrag 8 8
Skatterådgivning 0 1
Andra uppdrag 1 1
Totalt 9 9
7
Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
Rörelsekostnader
1)
2021 2020
Personalkostnader 2 946 2 913
Av- och nedskrivningar 615 588
Direkt material 3 292 2 833
Övriga rörelsekostnader 3 662 3 385
Totalt 10 515 9 719
1)
Exklusive större engångsposter.
Kostnader för forskning och utveckling redovisas i resultaträkningen som
övriga rörelsekostnader. Under 2021 uppgick kostnader för forskning och
utveckling till 241 MSEK (237).
8
Finansnetto
Finansiella intäkter 2021 2020
Ränteintäkter hänförliga till pensionsfordringar 1 1
Ränteintäkter hänförliga till finansiella tillgångar
värderade till upplupet anskaffningsvärde 14 20
Ränteintäkter hänförliga till finansiella instrument
värderade till verkligt värde i resultaträkningen 21 28
Totalt 36 49
Finansiella kostnader 2021 2020
Räntekostnader hänförliga till pensionsskulder –33 –43
Räntekostnader hänförliga till övriga finansiella skulder
redovisade till upplupet anskaffningsvärde –228 –222
Räntekostnader hänförliga till finansiella instrument
värderade till verkligt värde i säkringsrelationer –90 –85
Räntekostnader hänförliga till finansiella instrument
värderade till verkligt värde i resultaträkningen –1 0
Räntekostnader hänförliga till leasingskulder –14 –12
Räntekostnader hänförliga till en skattebetalning till
följd av ett negativt utfall i ett skatteärende –16
Netto valutakursförändringar –5 –8
Övriga finansiella kostnader –9 –10
Totalt –381 –396
Finansnetto –345 –347
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 97
9
Skatter
Väsentliga delbelopp av inkomstskatten för de räkenskapsår som slutade den 31 december 2021 respektive 2020 fördelas enligt följande:
Skattekostnad redovisad i resultaträkningen 2021 2020
Aktuell skatt:
Skatt på årets resultat –1 590 –1 503
Justering för tidigare år 16 –243
Total skatt –1 574 –1 746
Uppskjuten skatt:
Uppkomst och återföring av temporära skillnader –159 –2
Justering för tidigare år –6 –6
Effekt av ändrad skattesats 16 –1
Totalt uppskjuten skatt –149 –10
Summa skatter –1 723 –1 756
Inkomstskatt redovisad utanför resultaträkningen 2021 2020
Aktuell skatt
Uppskjuten skatt –108 44
Totalt –108 44
Detta innefattar:
Skatt redovisad i övrigt totalresultat
Aktuariella nettovinster och förluster hänförliga till
pensioner –91 33
Omvärdering av vinst/förlust på kassaflödessäkringar –17 11
Total skatt redovisad i övrigt totalresultat –108 44
Total skatt redovisad utanför resultaträkningen –108 44
Avdragsgilla och skattepliktiga temporära skillnader i balansräkningen för räkenskapsåren som slutade den 31 december 2021 respektive 2020 samman-
fattas nedan:
2021 2020
Uppskjutna skatteskulder och uppskjutna
skattefordringar
Uppskjutna
skattefordringar
Uppskjutna
skatteskulder Netto
Uppskjutna
skattefordringar
Uppskjutna
skatteskulder Netto
Förlustavdrag 100 100
Kundfordringar 1 1
Pensioner och övriga förmåner efter avslutad
anställning 361 2 359 371 –6 378
Anställningsförmåner 112 112 107 107
Immateriella anläggningstillgångar 294 –294 302 –302
Materiella anläggningstillgångar –1 354 –355 1 286 –285
Nyttjanderättstillgångar/leasingskulder 2 2 2 2
Periodiseringsfond 642 –642 582 –582
Varulager 9 20 –12 5 23 –17
Källskatt i utländska dotterföretag 91 –91 87 –87
Finansiella tillgångar –6 –6 23 23
Övrigt 43 -5 48 30 –6 36
Netto uppskjutna skatteskulder och uppskjutna
skattefordringar 520 1 397 –877 640 1,268 –628
Nettot av uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar för
räkenskapsåren som slutade den 31 december 2021 respektive 2020
sammanfattas nedan:
Förändring av uppskjutna skatteskulder och
skattefordringar, netto 2021 2020
Ingående balans, netto 628 634
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen 149 10
Uppskjuten skatt redovisad i övrigt totalresultat 108 –44
Bolag förvärvade externt 7
Valutakursdifferenser –14 27
Utgående balans, netto 877 628
Per den 31 december 2021 uppgick koncernens oredovisade avdragsgilla
temporära skillnader till 3 MSEK (5). Det finns inga oredovisade förlust-
avdrag vid årsslutet 2021.
Avstämning mellan skattekostnaden och resultatet före skatt multiplicerat
med den svenska skattesatsen för räkenskapsåren som slutade den
31december 2021 respektive 2020 sammanfattas nedan:
2021 2020
Avstämning av effektiv skattesats % MSEK % MSEK
Resultat före skatt 7 941 6 644
Svensk skattesats 20,6 –1 636 21,4 –1 422
Justering för utländska
skattesatser
1)
2,1 –164 1,7 –111
Redovisat resultat från
intresseföretag, netto efter skatt 0,0 2 0,0 2
Justering av skatt för tidigare år
2)
–0,2 12 3,7 –243
Nyttjande av tidigare oredovisade
skattemässiga underskott
3)
–0,6 50
Ej skattepliktiga intäkter –0,4 31 –0,5 32
Ej avdragsgilla kostnader 0,3 –22 0,2 –15
Oredovisade underskott 0,0 –2 0,0 –1
Effekt av förändring av skattesats
4)
–0,3 21 0,0 3
Källskatt i utländska dotterbolag
5)
0,2 –18 0,1 –7
Periodiseringsfond i Sverige 0,1 –6 0,1 –7
Skattereduktion vid förvärv av
maskiner och inventarier i Sverige
6)
–0,1 6
Övriga poster –0,1 4 –0,2 12
Redovisad effektiv skatt 21,7 –1 723 26,4 –1 756
1) Den negativa effekten vad avser ”justering för utländska skattesatser” under 2020 samt 2021
beror till stor del på det ökande bidraget av inkomster från USA där bolagsskatten är högre än
den genomsnittliga skattesatsen för Swedish Match.
2) Den negativa effekten av ”justering av skatt för tidigare år” under 2020 är i huvudsak ett
resultat av engångseffekten på skattekostnaden om 270 MSEK från ett svenskt skattemål.
3) Den positiva effekten av ”nyttjande av tidigare oredovisade skattemässiga underskott” under
2021 relaterar till ett fördelaktigt utfall i ett svenskt skattemål.
4) Den positiva effekten i 2021 avseende ”effekt av förändring i skattesats” är i huvudsak ett
resultat av ändringar i statliga skattesatser och fördelningsmetoder i USA.
5) Ökningen i ”källskatt i utländska dotterbolag” under 2021 är i huvudsak ett resultat av högre
inkomster i Filipinerna.
6) ”Skattereduktion vid förvärv av maskiner och inventarier i Sverige” avser en tillfällig lag om
skattereduktion i 2022 vid förvärv av maskiner och inventarier som anskaffas under 2021.
Skattereduktionen redovisas i 2021.
Sverige har sänkt bolagsskatten från 21,4 procent till 20,6 procent från och
med 1 januari 2021.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 98
10
Resultat per aktie
Före- och efter utspädning 2021 2020
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, MSEK 6 217 4 888
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, exklusive större engångsposter, MSEK 5 979 5 174
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier,
före- och efter utspädning
1)
1 565 379 185 1 608 665 372
1)
I Maj 2021 gjordes en aktiesplit (1:10). Hisorisk aktiedata i denna rapport har justeras i
enligthet med IAS 33.
Resultat per aktie, före- och efter utspädning, SEK 2021 2020
Resultat per aktie 3,97 3,04
Justerat resultat per aktie 3,82 3,22
Bolaget hade inga utställda optioner och ingen utspädning av aktier.
11
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill Varumärken
Övriga immateriella
tillgångar
1)
Totalt
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Anskaffningsvärde vid årets början 1 620 1 714 1 611 1 676 516 462 3 747 3 852
Inköp/investeringar 0 7 63 8 63
Rörelseförvärv 11 27 38
Försäljningar/Utrangeringar –2 –9 –3 –9
Omklassficeringar 0 1 0 1
Valutakursdifferenser etc. 66 –95 46 –65 0 –0 113 –160
Anskaffningsvärde vid årets slut 1 697 1 620 1 684 1 611 522 516 3 903 3 747
Ackumulerade av- och nedskrivningar vid årets början –388 –401 –855 –856 –266 –240 –1 510 –1 496
Årets avskrivningar –42 –42 –32 –35 –75 –77
Försäljningar/Utrangeringar 2 9 2 9
Valutakursdifferenser etc. –7 12 –33 43 –0 0 –39 55
Ackumulerade av- och nedskrivningar vid årets slut –395 –388 –931 –855 –296 –266 –1 622 –1 510
Bokfört värde vid årets slut 1 301 1 231 754 756 226 250 2 281 2 237
1)
Övriga immateriella tillgångar består huvudsakligen av programvara, licenser och patenträtter.
Inga låneutgifter för immateriella tillgångar har aktiverats under 2021 eller
2020.
Koncernens immateriella tillgångar bedöms alla ha bestämd nyttjan-
deperiod med undantag för Goodwill och koncernens varumärke
Jakobsson’s, som per definition enligt IFRS har en obestämd nyttjande-
period. Jakobsson’s har bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod då
varumärket är väletablerat inom marknaden och har en lojal och växande
konsumentgrupp inom ett unikt nischsegment. Varumärken med obestämd
nyttjandeperiod omprövas årligen och ingår i nedskrivningsprövningen.
Ibörjan av 2020 omvärderade Swedish Match den beräknade nyttjande-
perioden för varumärket Thunder. Den reviderade bedömningen indikerade
att varumärket Thunders ekonomiska nyttjandeperiod har ändrats från
obestämbar till en bestämbar nyttjandeperiod om 20 år.
Avskrivningar har kostnadsförts i resultaträkningen enligt nedan:
Av- och
nedskrivningar
2021 2020
Kostnad för sålda varor –2 –2
Försäljningskostnader –19 –19
Administrationskostnader –54 –56
Totalt –75 –77
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 99
Prövning av nedskrivningsbehov
Koncernens goodwill och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod
testas för nedskrivning årligen eller om det föreligger någon indikation
på värdenedgång. Goodwill och varumärken med obestämbar nyttjande-
period har, i avsikt att kunna pröva nedskrivningsbehov, allokerats till den
lägsta nivån av grupper av kassagenererande enheter baserat på produkt-
grupper och geografiska marknader, som följs upp av ledningen. En grupp
av kassagenererande enheter är inte större än ett rörelsesegment. Med
hänsyn tagen till att bedömning har gjorts att kassaflödena hänförliga till
varumärken inte kan särskiljas från övriga kassaflöden inom respektive
kassagenererande enhet, genomförs nedskrivningsprövning av både
goodwill och varumärken gemensamt.
Koncernens goodwill och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod
är hänförlig till följande kassagenerande enheter: Verksamhetenför traditio-
nella rökfria produkter i USA (vilket inkluderar tuggtobak och
moist snuff), Verksamheten för cigarrer i USA, Verksamheten för rökfria
produkter i Europa (vilket inkluderar alla rökfria produkter sålda i Europa)
och Verksamheten för tändprodukter. De redovisade värdena för dessa
grupper av kassagenererande enheter jämförs med deras återvin-
ningsvärde, vilket fastställs utifrån ett beräknat nyttjandevärde. Om det
redovisade värdet visar sig vara högre än återvinningsvärdet, kostnadsförs
mellanskillnaden i resultaträkningen som en nedskrivning.
Det beräknade återvinningsvärdet för samtliga kassagenererande
enheter har fastställts på basis av nyttjandevärden. Nyttjandevärdet på en
kassagenererande enhet beräknas med en värderingsmodell som baseras
på diskonterade kassaflödesberäkningar (DCF). Kassaflödena prognos-
tiseras explicit för en period av fem år. Kassaflöden bortom fem år extra-
poleras med hjälp av en slutlig tillväxtfaktor. Kassaflöden som används i
värderingsmodellen prognostiseras mot bakgrund av historisk erfarenhet
och prognoser, och i övrigt på antaganden som ledningen anser vara rimliga
givet den bästa information som finns tillgänglig. Prognoserna är baserade
på tidigare resultat, branscherfarenhet och förväntningar på marknads-
utvecklingen som har godkänts av ledningen. Kassaflödena upprättas
separat för varje kassagenererande enhet och inkluderande antaganden
vid beräkning är försäljningstillväxt, EBITDA-marginal, rörelsekapital och
investeringsbehov, och slutlig tillväxtfaktor på det fria kassaflödet. De
prognostiserade kassaflödena diskonteras med en diskonteringsränta som
bestäms specifikt för varje kassagenererande enhet.
Diskonteringsräntorna beräknas genom vägd genomsnittlig kapital-
kostnad (WACC) för varje kassagenerande enhet. Beräkningen av kostnaden
för lån baseras på lokala riskfria räntenivåer, en specifik riskpremium (om
tillämpligt), lokala skattesatser och en för Swedish Match specifik ränte-
marginal. Beräkningen av kostnaden för eget kapital baseras på CAPM-
modellen (Capital Asset Pricing Model) där genomsnittsbeta för branschen
justerat för kapitalstruktur, lokala riskfria räntor, en specifik riskpremium
(om tillämpligt) och en riskpremie för eget kapital appliceras. I och med att
lokala räntor ingår i beräkningen av diskonteringsräntor, är beräkningarna
av nyttjandevärdet känsligt för ändrade marknadsförhållanden.
Resultatet av nedskrivningsprövningen under 2021 och 2020 av goodwill
och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod visade att nyttjandevärdet
översteg de redovisade värdena för samtliga kassagenererande enheter.
Ingen rimlig förändring av någon av de viktigaste antagandena skulle leda
till en nedskrivning.
NOT 11 Fortsättning
I tabellen nedan presenteras sammansättningen av koncernens kassagenererande enheter, slutlig tillväxtfaktor samt WACC som använts vid nedskrivnings-
prövningen 2021 och 2020 och redovisade värden för goodwill och varumärken med obestämd nyttjandeperiod per 31 december.
Goodwill och varumärken med obestämd nyttjandeperiod i kassagenererande enheter
Kassagenererande enhet
Slutlig
tillväxtfaktor
2021, %
WACC efter
skatt
2021, %
WACC före
skatt
2021, %
Bokfört
värde
2021
Slutlig
tillväxtfaktor
2020, %
WACC efter
skatt
2020, %
WACC före
skatt
2020, %
Bokfört
värde
2020
Verksamheten för traditionella rökfria produkter i USA 0,2 6,4 8,7 156 0,0 5,7 8,2 167
Verksamheten för cigarrer i USA 0,7 6,4 8,6 383 0,8 5,7 7,9 321
Verksamheten för rökfria produkter i Europa
1)
1,5 5,7 6,9 733 1,5 5,2 6,2 725
Verksamheten för tändprodukter 0,8 7,9 10,2 181 0,9 8,8 11,4 170
Totalt 1 453 1 382
1)
Inkluderar varumärken med obestämd nyttjandeperiod om totalt 151 MSEK (151).
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 100
12
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar per den 31 december bestod av följande:
Byggnader och mark
1)
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar
Totalt
2)
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Anskaffningsvärde vid årets början 1 603 1 561 4 854 4 977 933 954 797 389 8 187 7 882
Inköp/investeringar 16 54 87 76 157 97 904 892 1 165 1 120
Rörelseförvärv 1 1 2
Försäljningar/utrangeringar –3 –6 –44 –95 –28 –97 –76 –198
Omklassificeringar 377 111 476 302 3 3 –859 –417 –3 –1
Valutakursdifferenser etc. 88 –118 284 –406 8 –24 53 –67 433 –615
Anskaffningsvärde vid årets slut 2 080 1 603 5 657 4 854 1 074 933 896 797 9 707 8 187
Ackumulerade av- och
nedskrivningar vid årets början –667 –674 –3 319 –3 388 –611 –652 0 –1 –4 598 –4 714
Årets avskrivningar –65 –54 –297 –290 –79 –76 0 –441 –419
Årets nedskrivningar 0 –1 0 0 –1 –3 0
Försäljningar/utrangeringar 0 1 43 90 26 97 69 188
Valutakursdifferenser etc. –37 58 –173 269 –6 20 0 0 –216 348
Ackumulerade av- och
nedskrivningar vid årets slut –770 –667 –3 747 –3 319 –670 –611 –2 0 –5 189 –4 598
Bokfört värde vid årets slut 1 311 936 1 910 1 534 404 323 894 796 4 518 3 589
1)
I byggnader och mark ingår mark och markförbättringar till ett bokfört värde av 131 MSEK (92).
2)
I totala materiella anläggningstillgångar ingår inte skogsplanteringar.
Pågående nyanläggningar hänför sig främst till investeringar i produktions-
anläggningar.
Inga låneutgifter för materiella anläggningstillgångar har aktiverats
under varken 2021 eller 2020.
Av- och nedskrivningar under året om totalt 444 MSEK (420) belastade
kostnad för sålda varor i resultaträkningen med 371 MSEK (343), administra-
tionskostnader med 15 MSEK (19) och försäljningskostnader med 58 MSEK
(58).
December 31, 2021 hade koncernen avtalsenliga åtaganden om
173MSEK för köpeordrar avseende anskaffning av fabriksanläggning
ochmaskiner.
13
Biologiska tillgångar
Biologiska tillgångar per den 31 december bestod av följande:
Skogsplanteringar 2021 2020
Bokfört värde vid årets början 44 87
Inköp och nyplantering 8 7
Avverkad skog flyttat till lager –3 –4
Försäljningar/utrangeringar –0 –2
Omklassificeringar
1)
–11 –18
Valutakursdifferenser etc. 0 –25
Bokfört värde vid årets slut 38 44
1)
Omvärderingar avser tillgångar som är omklassificerade till Tillgångar som innehas för
försäljning.
Koncernens bokförda biologiska tillgångar består av poppel- och tallskog
i Brasilien som per den 31 december 2021 uppgick till 3 686 hektar.
Trädens ålder varierar från nyplantering upp till 50 år. Skogen innehas
i syfte att säkerställa tillgången på virke för delar av produktsegmentet
Tänd produkter.
Den under året avverkade skogen värderades till 3,2 MSEK vid tidpunkten för
avverkning och bestod av 90 942 kubikmeter virke.
Värdet på skogsinnehaven värderas regelbundet till verkligt värde, i
enlighet med nivå 2 i hierarkin för verkligt värde, baserat på en uppskattning
av volym och på marknaden gällande virkespriser på jämförbart virke
med avdrag för försäljningskostnader. Volymuppskattningen baseras på
ålderskategori och virkestyp, mätning av höjd och diameter på träd samt
antalet träd per areal. Den senaste värderingen av verkligt värde på skogs-
innehaven resulterade inte i några förändringar av det redovisade värdet.
Vid avverkning av koncernens tallskog finns krav på återplantering. Vid
normal årlig avverkning innebär detta att cirka 150 hektar återplanteras.
Under 2021 återplanterades 161 hektar (113) tallskog. För närvarande finns
inget motsvarande krav vad gäller poppel.
Skogsplanteringar kan angripas av skadeinsekter, sjukdomar och
bränder. För att minska dessa risker tillämpas ett program för skade- och
brandbekämpning.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 101
14
Leasingavtal
Koncernen är leasetagare för ett antal tillgångar där fastighetsleasar, såsom
hyra av kontors- och fabrikfastigheter samt lagerlokaler och förråd, står
för majoriteten av det totala värdet av koncernens leasingavtal. Koncernens
leasingavtal inkluderar också bilar, IT-utrustning, maskiner etc. Med
undantag för korttidsleasingavtal och leasingavtal av lågt värde, presen-
teras varje leasingavtal i balansräkningen som en nyttjanderättstillgång och
en leasingskuld. Leasingbetalningarna är generellt fasta men ett begränsat
antal fastighetsleasingavtal är kopplade till periodiska ändringar av ett index
eller en kurs. Variabla leasingavgifter, som inte är beroende av ett index eller
en ränta, är exkluderade från den initiala värderingen av leasingskulderna
och nyttjanderättstillgångarna.
Swedish Match har inte haft några väsentliga hyreslättnader eller rabatter
till följd av Covid-19 i varken 2021 eller 2020, och således inte heller haft
någon påverkan avseende redovisningen av leasingavtal.
Vissa leasingavtal innehåller optioner att förlänga ett leasingavtet med
en eller flera perioder eller att avsluta ett leasingavtal. Bedömningar sker
av sannolikheten för att nyttja förlängnings- och uppsägningsoptioner och
belopp avseende leasingavgifter kopplat till förlängningsoptioner som inte
har inkluderats i koncernens leasingskuld per 31 december 2021 uppgick till
144 MSEK (129). Den genomsnittliga löptiden för koncernens leasingavtal
var 1,4 år (1,9) inkluderat bedömning av sannolikhet att tillämpa förläng-
nings- och uppsägningsoptioner.
Belopp redovisade i resultaträkningen sammanfattas nedan:
2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar –97 –92
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen
avleasingskulden –23 –21
Kostnad för korttids leasingavtal –18 –15
Kostnad för leasingavtal av lågt värde –4 –2
Ränta på leasingskulder –15 –11
Resultat från försäljning eller avslut av
nyttjanderättstillgångar 1 –0
Totalt –155 –140
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden
kostnadsförs när de uppstår och avser främst kostnader för användande av
bilar och användandet av kontors- och fabriksfastigheter.
Koncernens leasingskulder per den 31 december bestod av följande:
2021 2020
Kortfristiga leasingskulder 96 77
Långfristiga leasingskulder 307 208
Totalt 403 285
Förfallostrukturen för koncernens framtida leasingkostnader inkluderade
i leasingskulderna, med en kvarvarande löptid om ett år eller mer, fördelar
sig enligt följande:
Odiskonterade framtida leasingkostnader
inkluderade i leasingskulderna 2021 2020
Första året 109 86
Andra året 94 77
Tredje året 48 60
Fjärde året 42 25
Femte året 41 23
Sjätte året och framåt 132 64
Totalt 466 334
Totalt kassaflöde från leasingavtal, inkluderat räntekomponent, betalningar
för variabla leasingavgifter, korttidsleasing och leasingavtal av lågt värde,
uppgick för 2021 till 145 MSEK (133).
Framtida variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasing-
skulden i relation till de fasta leasingavgifterna förväntas i allt väsentligt
vara i linje med liknande nivå. Den relativa storleken av de rörliga leasing-
avgifterna i förhållande till de fasta leasingavgifterna för 2021 uppgick till
21procent (20).
Per 31 december 2021 hade koncernen tecknat leasingavtal med ett värde
om 14 MSEK (15) vilka ännu inte påbörjats. Åtagandena avser främst hyra
av fabriksfastigheter under uppbyggnad i Dominikanska Republiken med
förväntat tillträde och färdigställande under 2022.
Leasingavtal per den 31 december bestod av följande:
Fastigheter Bilar Övrigt Totalt
Nyttjanderättstillgångar 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Anskaffningsvärde vid årets början 216 168 60 83 3 4 278 255
Tillkommande
1)
143 50 30 28 3 2 176 80
Avslutade –3 –2 –2 –4 –1 –5 –6
Årets avskrivningar –56 –49 –38 –40 –2 –2 –96 –92
Omvärderingar
2)
18 64 0 18 64
Valutakursdifferenser etc. 13 –15 5 –8 0 0 18 –23
Bokfört värde vid årets slut 331 216 55 59 2 3 388 278
1)
Tillkommande i 2021 avser främst nya avtal för kontors- och affärslokaler.
2)
Omvärderingar i 2021 avser förändrade bedömningar av förlängningsoptioner för affärslokaler och 2020 avser förlängningsoptioner för kontorslokaler.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 102
15
Andelar i intresseföretag
Swedish Match har en ägarandel om 32 procent i Malaysian Match Co. SDN.
BHD. och en ägarandel om 49 procent i OTP. Malaysian Match är en distri-
butör av framförallt tändstickor och tändare i Asien. OTP är en distributör av
tobaksprodukter med dotterbolag i Slovenien och Kroatien. Under december
2021 avyttrade Swedish Match sin ägarandel om 25 procent i EB Road Cargo
AB. Under året erhöll Swedish Match utdelning om 13 MSEK från EB Road
Cargo AB.
Siffrorna i tabellen nedan avser förändringen i bokfört värde på andelar i
intresseföretag:
Intresseföretag 2021 2020
Bokfört värde vid årets början 42 42
Avyttring av EB Road Cargo AB –2
Andel av resultat 13 13
Erhållna utdelningar –13 –10
Valutakursdifferenser etc. 1 –3
Bokfört värde vid årets slut 41 42
Nedan specificeras total finansiell ställning för intresseföretagen och
motsvarande bokförda värden. Swedish Match resultatandel för intresse-
företag redovisas för en 12-månadersperiod men med en eftersläpning på
en månad, baserad på dess interna finansiella rapportering. Justeringar
till följd av intresseföretagens årliga revision återspeglas i de efterföljande
rapporteringsperioderna.
Intresseföretag
2021 2020
Nettoomsättning 230 670
Rörelseresultat 23 46
Resultat (exklusive övrigt totalresultat) 18 37
Årets totalresultat 18 37
Summa omsättningstillgångar 161 249
Summa anläggningstillgångar 15 110
Summa kortfristiga skulder 86 172
Summa långfristiga skulder 7 81
Eget kapital 83 106
Eget kapitalandel 33 34
Goodwill 8 8
Bokfört värde vid årets slut 41 42
Transaktioner med intresseföretag
Inom ramen för den normala verksamheten genomför Swedish Match
transaktioner med intresseföretag. Dessa transaktioner är prissatta enligt
marknadsmässiga villkor. Per den 31 december 2021 uppgick fordringarna
på dessa bolag till 16 MSEK (15). Försäljningen till intresseföretag under året
uppgick till 75 MSEK (82). Skulder till och inköp från intresseföretag uppgick
till immateriella belopp. Per den 31 december 2021 hade Swedish Match även
en finansiell fordran på OTP om 36 MSEK (46).
16
Övriga långfristiga fordringar och övriga fordringar
Långfristiga fordringar bestod per den 31 december av följande poster:
Övriga långfristiga fordringar 2021 2020
Långfristiga finansiella fordringar 1 182 833
Överskott i pensionsplaner 140 92
Övriga långfristiga fordringar 15 10
Totalt 1 337 935
Långfristiga finansiella fordringar inkluderade valutakurssäkringar som
används för att reducera valutakursexponeringen av moderbolagets obliga-
tionslån upptagna i utländska valutor om 700 MSEK (460). Den större delen
av det resterande värdet på de långfristiga finansiella fordringarna hänförs
till livförsäkringar i ett icke-svenskt dotterföretag.
Övriga kortfristiga fordringar bestod per den 31 december av följande poster:
Övriga kortfristiga fordringar 2021 2020
Kortfristiga finansiella fordringar 205 99
Mervärdesskattefordringar 31 22
Övriga kortfristiga fordringar 240 194
Totalt 476 315
Nedskrivningsbehov avseende koncernens lång- och kortfristiga fordringar
uppskattas till oväsentliga belopp.
17
Varulager
Varulager per den 31 december, efter avdrag för inkurans, består av följande
poster:
2021 2020
Varulager
Kort
fristiga
Lång-
fristiga Totalt
Kort
fristiga
Lång-
fristiga Totalt
Färdigvarulager 701 701 527 527
Produkter i arbete 96 96 94 94
Råtobak 694 232 926 597 216 813
Övrigt insats- och
förbrukningsmaterial 544 544 390 390
Totalt 2 035 232 2 267 1 608 216 1 824
Under 2021 har en kostnad för nedskrivning av varulager, netto efter
justering för inkuransreserv, redovisats uppgående till 35 MSEK (18).
I övrigt insats- och förbrukningsmaterial ingår avverkad skog som
redovisas till verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader.
Avverkadskog utgjorde en försumbar andel av övrigt insats- och förbruk-
ningsmaterial.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 103
18
Kundfordringar
Kundfordringar per den 31 december bestod av följande:
2021 2020
Kundfordringar 1 854 1 588
Reserv för osäkra fordringar –11 –11
Kundfordringar netto 1 843 1 577
Koncernens avsättning för nedskrivning av kundfordringar har, till följd av
ändrade förväntningar, förändrats enligt nedan:
Reserv för osäkra fordringar 2021 2020
Bokfört värde vid årets ingång –11 –14
Avsättning –3 –2
Återvinning 1 2
Nedskrivning 3 2
Valutakursdifferenser, övriga avdrag eller tillskott etc. 0 1
Bokfört värde vid årets utgång –11 –11
Per den 31 december 2021, hade kundfordringar förfallit om 50 MSEK (74).
Åldersanalysen av kundfordringar var fördelad enligt följande:
Åldersanalys av kundfordringar 2021 2020
Ej förfallna 1 793 1 502
Förfallna < 31 dagar 31 53
Förfallna 31 – 60 dagar 6 10
Förfallna > 60 dagar 13 11
Totalt 1 843 1 577
Swedish Match har vanligtvis inga ställda säkerheter relaterade till
kundfordringar. De tio största kunderna står för 43 procent (42) av den totala
nettoomsättningen. Kundfordringar är vanligtvis denominerade i lokala
valutor, vilket får en obetydlig inverkan på valutakursrisken. Avsättningen för
nedskrivning av kundfordringar hänför sig främst till osäkra kundfordringar
som bolaget riskerar att inte få in. Eftersom tiden till förfall är kort och
kreditrisken är låg bedöms nedskrivningar avseende kundfordringar vara
immateriella. Kreditrisken för koncernens kundfordringar bedöms som låg.
Kreditrisker överses kontinuerligt, det har inte varit några indikationer på
signifikativa förändringar i kunders kreditvillkor eller på kunders förmåga
att betala fakturor innan förfallodatum på grund av Covid-19. För ytterligare
information, se Not 27 Finansiella instrument och finansiella risker.
19
Likvida medel
Likvida medel 2021 2020
Kassa och bank 1 018 1 972
Övriga kortfristiga placeringar 1 103 1 440
Totalt 2 121 3 411
Övriga kortfristiga placeringar består av placeringar hos banker och andra
institutioner.
20
Tillgångar som innehas för försäljning
Per den 31 december 2021 hade koncernen inga tillgångar som innehas
för försäljning. Per den 31 december 2020 hade koncernen tillgångar
som innehas för försäljning till ett bokfört värde om 28 MSEK hänförligt
till mark-och skogsplanteringar i Brasilien samt materiella tillgångar
uppgående till ett immateriellt belopp. Det fanns inga motsvarande skulder
för dessa tillgångar.
21
Eget kapital
Mål, principer och processer för hantering av kapital
Det som ligger till grund för fastställande av utdelningar och återköp av
egna aktier är det egna kapitalet i moderbolaget. Totalt eget kapital i moder-
bolaget per den 31 december 2021 uppgick till 10 280 MSEK och utdel-
ningsbara medel uppgick till 9 891 MSEK. Därutöver, innan någon återföring
av överskottsmedel till aktieägarna fastställs, analyseras koncernens
ekonomiska ställning noggrant. Som en del av denna analys har styrelsen för
Swedish Match antagit vissa finansiella riktlinjer och riskhanteringsrutiner
för att säkerställa att moderbolaget och koncernen upprätthåller tillräcklig
likviditet för att uppfylla rimligt förutsebara krav med hänsyn till löptidspro-
filen för skulder. Bolagets utdelningspolicy är en utdelningsandel på 40 till
60 procent av resultatet per aktie, med förbehåll för justeringar för större
engångsposter. Styrelsen har vidare beslutat att den finansiella policyn ska
vara att koncernen ska sträva efter att bibehålla en nettolåneskuld som inte
överstiger tre gånger EBITA. Styrelsen granskar kontinuerligt företagets
finansiella ställning och den faktiska nivån på nettoskulden bedöms mot
förväntad framtida lönsamhet och kassaflöde, investerings- och expan-
sionsplaner, förvärvsmöjligheter samt utveckling av räntor och kredit-
marknader. Överskottsmedel återförs till aktieägarna genom utdelning och
återköp av aktier.
Föreslagen utdelning
Styrelsen kommer till årsstämman att föreslå en ökad utdelning om
1:86SEK per aktie (1:50). Den föreslagna utdelningen föreslås utbetalas
med 0:93 SEK per aktie i maj 2022 och 0:93 SEK per aktie i november 2022.
Den föreslagna utdelningen är i överensstämmelse med Swedish Match
ambition att kontinuerligt öka utdelning per aktie med en utdelnings-
andel som i normalfallet är inom 40-60 procent av resultatet per aktie, med
förbehåll för justeringar för större engångsposter. Den föreslagna utdel-
ningen motsvarar en ökning med 24 procent i jämförelse med föregående
års utdelning och en utbetalningsgrad på 49 procent (47) av justerat resultat
per aktie för året. Den föreslagna utdelningen uppgår till 2 848 MSEK
beräknat på de 1,531 miljarder aktier som var utestående vid årets utgång.
Utdelningen för 2020, som utbetalades 2021, uppgick till 2 369 MSEK.
Återföring till aktieägare och aktien
Årsstämman den 13 April 2021 beslutade om att förnya mandatet att
återköpa aktier med upp till 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Dessutom beslutade årsstämman om indragning av 42 miljoner tidigare
återköpta aktier med en samtidig fondemission utan utgivande av nya aktier
med ett belopp motsvarande nedsättningen av aktiekapitalet genom de
indragna aktierna om 10 MSEK. Det totala antalet aktier i bolaget inklusive
återköpta aktier efter indragningarna uppgår till 1,580 miljarder aktier.
Antalet aktier och röster i Swedish Match AB (publ) ökade under maj
månad 2021 till följd av den uppdelning av bolagets aktier som beslutades
om på Swedish Match årsstämma den 13 april 2021, varigenom varje
befintlig aktie delades upp i tio aktier (aktiesplit 10:1). Avstämningsdagen
föruppdelningen av aktien var den 10 maj 2021. Efter uppdelningen av aktien
uppgår det totala antalet aktier i bolaget till 1 580 000 000 aktier (tidigare
158000 000 aktier). Samtliga referenser till aktier och resultat per aktie i
denna rapport har omräknats för att reflektera denna aktiesplit.
Under året återköpte bolaget 52,8 miljoner aktier för 3 802 MSEK till ett
genomsnittspris av 71:96 SEK. Per den 31 december 2021 uppgick bolagets
innehav till 48,8 miljoner återköpta aktier motsvarande 3,09 procent av
det totala antalet aktier. Antalet utestående aktier, netto, uppgick per den
31december 2021 till 1,531 miljarder.
Totala antalet återköpta aktier och ackumulerade återköp som ingår i
balanserade vinstmedel finns nedan:
Antal aktier
(tusental)
Ackumulerad effekt på
eget kapital (MSEK)
2021 2020 2021 2020
Återköpta egna aktier vid
årets början 37 929 67 217 –37 528 –34 429
Årets inköp av egna aktier 52 836 48 212 –3 802 –3 099
Avsättning till fri reserv genom
indragning av egna aktier –42 000 –77 500 10 18
Fondemission –10 –18
Återköpta egna aktier vid
årets slut 48 765 37 929 –41 330 –37 528
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 104
Sedan återköpen inleddes i juni 2000 uppgår det totala antalet återköpta
aktier till 2 655 miljoner aktier och det totala antalet indragna aktier uppgår
till 2 459 miljoner. Det totala antalet aktier som sålts som ett resultat av
att optionsinnehavare löst in sina optioner uppgick till 146 miljoner aktier.
Sedan återköpen inleddes har Swedish Match återköpt aktier till ett genom-
snittspris om 15:95 SEK.
För information om antal registrerade aktier i moderbolaget och
kvotvärde på utestående aktier, se Not 12 Eget kapital i moderbolagets räken-
skaper.
Förändring av reserver för ackumulerat övrigt totalresultat
och innehav utan bestämmande inflytande
2020
Säkrings-
reserv
Omräknings-
reserv
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Balans vid årets början –66 995 1
Årets resultat avseende innehav
utan bestämmande inflytande –1
Årets omräkningsdifferens i
utländsk verksamhet –1 120 0
Effektiv andel av förändringar
i verkligt värde på
kassaflödessäkringar –51
Skatt hänförlig till poster i övrigt
totalresultat
1)
11
Balans vid årets slut –107 –125 1
1)
För ytterligare information om skattekomponenter som avser övriga poster i totalresultatet,
se Not 9 Skatter.
2021
Säkrings-
reserv
Omräknings-
reserv
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Balans vid årets början –107 –125 1
Årets resultat avseende innehav
utan bestämmande inflytande –1
Årets omräkningsdifferens i
utländsk verksamhet 740 0
Omräkningsdifferens överförd till
årets resultat 0
Effektiv andel av förändringar
i verkligt värde på
kassaflödessäkringar 82
Skatt hänförlig till poster i övrigt
totalresultat
1)
–17
Balans vid årets slut –42 615 –1
1)
För ytterligare information om skattekomponenter som avser övriga poster i totalresultatet,
se Not 9 Skatter.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar ackumulerade förändringar av verkligt värde
på kassaflödessäkringar hänförliga till säkring av ränterisker värderade till
FVOCI.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta
som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och
koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
22
Räntebärande skulder
Koncernens räntebärande skulder består av obligationslån och leasing-
skulder. Förfallostrukturen för koncernens långfristiga räntebärande lån
fördelar sig enligt följande:
År 2021 2020
2022 1 467
2023 2 316 2 224
2024 3 104 3 026
2025 3 122 2 539
2026 2 031 1 053
2027 och senare 3 932 3 412
Totalt 14 504 13 722
Koncernens kortfristiga räntebärande skulder per den 31 december bestod
av följande poster:
Kortfristiga räntebärande skulder 2021 2020
Kortfristig del av långfristiga lån 989 1 849
Kortfristiga leasingskulder 96 77
Utnyttjade checkräkningskrediter 1 0
Totalt 1 086 1 927
Se Not 27 Finansiella instrument och finansiella risker för ytterligare infor-
mation om räntebärande skulder.
23
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Koncernen har förmånsbestämda pensionsplaner i ett antal dotterföretag
där de anställda har rätt till ersättning efter avslutad anställning baserat på
deras pensionsgrundande inkomst samt antal tjänstgöringsår.
Förpliktelser avseende ersättningar efter avslutad anställning per den
31december redovisas i balansräkningen under följande poster:
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning 2021 2020
Förmånsbestämda planer, nettoskulder 296 461
Ersättningar för sjukvård efter avslutad anställning,
nettoskulder 1 137 1 032
Övriga långfristiga ersättningar, nettoskulder 12 10
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser 1 445 1 503
Förmånsbestämda planer, nettotillgångar 140 –92
Inkluderat i övriga långfristiga fordringar –140 –92
Ersättningar efter avslutad anställning, nettoskuld 1 305 1 411
De förmånsbestämda pensionerna och koncernens pensionsskuld, netto,
minskade under året, till följd av positiva aktuariella omvärderingseffekter
främst på grund av högre diskonteringsräntor och högre avkastning på
förvaltningstillgångarna. Vidare påverkades de förmånsbestämda pensio-
nerna och pensionsskulden av negativa valutaeffekter.
Översikt över koncernens förmånsbestämda
planer efter avslutad anställning
Förmånsbestämda planer efter avslutad anställning i USA står för majori-
teten av koncernens totala förmånsbestämda förpliktelse.
I USA har Swedish Match två förmånsbestämda pensionsplaner, en
förmånsbestämd plan avseende sjukvårdsersättningar efter avslutad
anställning, en kompletterande pensionsplan för vissa ledande befatt-
ningshavare samt en långfristig plan för invaliditet. Pensionsplanerna är
fonderade och betalningar hanteras av en förvaltaradministrerad fond.
Övriga planer är generellt ofonderade där Swedish Match gör inbetalningar
när förmånerna förfaller till betalning, dock tryggades delar av de ameri-
kanska sjukvårdsförmånerna under 2017 via upprättandet av två stiftelser,
iså kallade ”Voluntary Employee Beneficiary Association trusts” (VEBA).
Den största pensionsplanen innefattar medarbetare inom vår verksamhet
i USA som inte omfattas av kollektivförhandlade villkor och är stängd för
nya förmånstagare sedan 2008. Planen är en pensionsplan som bygger på
en slutlig genomsnittslön och som utbetalas till förmånstagarna i form
av en garanterad pensionsnivå med livslång utbetalning. Storleken på
utbetalningarna beror på hur länge förmånstagaren har arbetat samt på
lönen de sista åren före pension.
NOT 21 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 105
Den andra pensionsplanen omfattar medarbetare inom vår verksamhet
iUSA som berörs av kollektivförhandlingar och är öppen för nya förmåns-
tagare. Planen är en så kallad ”dollars times service pension plan”, där
förmånstagarna får en garanterad pensionsnivå med livslång utbetalning.
Nivån på utbetalningarna beror på förmånstagarnas anställningstid och
vilken faktor dollarn ska multipliceras med enligt fastställt i planen.
Ordinarie pensionsålder för förmånstagarna inom vår verksamhet i USA
är 65 år och utbetalningarna höjs inte med inflationen. Förvaltningstill-
gångarna är förvaltarregistrerade och det finns särskilda pensionsplans-
förvaltare i enlighet med amerikansk pensionslagstiftning. Förvaltarna
ansvarar gemensamt med Swedish Match för hantering av planerna.
Förvaltningstillgångarna investeras i enlighet med ”Statement of
Investment Guidelines. Investeringarna är väl diversifierade för att en
oförmånlig utveckling i en enskild investering inte ska få någon väsentlig
påverkan på de totala tillgångarna. Strategin för att fördela tillgångarna går
successivt mot en högre andel räntebärande instrument enligt en ränte-
matchningsstrategi som kallas ”Liability Responsive Asset Allocation”. I takt
med att finansieringsläget förbättras kommer fördelningen mot långfristiga
låneobligationer, eller säkrade tillgångar, att öka med en motsvarande
minskning av avkastningsinriktade tillgångar såsom aktier, fastigheter och
hedgefonder.
Den amerikanska sjukvårdsplanen erbjuder kraftigt subventionerad
sjukvård för medarbetare och deras förmånstagare efter pensionering. För
medarbetare som inte omfattas av kollektivförhandlade villkor stängdes
planen för nya förmånstagare från 2008. Planen är fortfarande öppen för
nya förmånstagare som omfattas av kollektivförhandlade villkor. Utöver
sjukvårdsförmåner för pensionärer innefattar planen även livförsäkrings-
förmåner.
Aktuariella värderingar sker årligen för de amerikanska planerna och
tidigare har inbetalningar gjorts för att uppfylla kraven på minimifondering
om minst 80 procent, i enlighet med amerikansk pensionslagstiftning,
och diskretionära inbetalningar har gjorts för att undvika begränsningar i
förmånerna.
I Storbritannien tillhandahåller Swedish Match en fonderad pensionsplan
för tidigare anställda vid Swedish Match UK Limited med förmåner baserade
på slutlönen. Cirka 70 procent av förpliktelserna är hänförliga till förmåns-
tagare som redan får pension utbetalad, och personer som de har försörj-
ningsansvar för. Resten är hänförlig till förmånstagare som kommer att gå
i pension senare. Det finns inga aktiva förmånstagare som får ytterligare
förmåner och inga nya förmånstagare kan ansluta sig till planen.
Pensionsplanen utgör en separat juridisk person och ett separat förvalt-
ningsbolag, Swedish Match UK Pension Trustee Limited, ansvarar för
förvaltningen av planen. En tredjedel av ledningen i förvaltningsbolaget
utses av förmånstagarna och två tredjedelar av Swedish Match. Efter
samråd med Swedish Match fastställer förvaltningsbolagets ledning regel-
bundet den strategiska fördelningen av tillgångarna utifrån experters råd
med hänsyn till risknivån.
Under 2011 vidtog förvaltningsbolaget omfattande åtgärder för att minska
risken genom att teckna livränteavtal som täckte samtliga åtaganden för
pensionsutbetalningar vid den tidpunkten. Förvaltningsbolaget följer för
närvarande en bred tillväxtstrategi för resterande tillgångar, men letar aktivt
efter möjligheter att minska risken ytterligare när och om fonderingssitua-
tionen tillåter.
Övriga pensionsplaner, som representerar en minoritet av koncernens
totala andel av pensionsplaner, är förmånsbestämda planer där förmånsta-
garen får en garanterad pension med livslång utbetalning eller en engångs-
summa i samband med pensionsdatumet. Merparten av pensionsutbetal-
ningarna kommer från förvaltaradministrerade fonder. Det finns även ett
antal ofonderade planer där koncernen uppfyller pensionsförpliktelserna i
takt med att de förfaller. Hanteringen av förvaltningstillgångarna omfattas
av lokala bestämmelser och lokal praxis i respektive land, vilket även gäller
förhållandet mellan Swedish Match och förvaltningsbolagen (eller motsva-
rande) och deras sammansättning. Swedish Match och förvaltningsbolagens
styrelser ansvarar gemensamt för styrning av planerna, däribland inves-
teringsbeslut och inbetalningsscheman. Förvaltningsbolagens styrelser
består av företrädare för Swedish Match och förmånstagarna i enlighet med
respektive plans stadgar.
Aktuariella värderingar görs årligen för alla materiella förmånsbestämda
pensionsplaner efter avslutad anställning.
I tabellen nedan specificeras nettoskulden avseende förmånsbaserade
åtaganden efter avslutad anställning:
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
Ersättningar efter avslutad
anställning 2021 2020 2021 2020
Nuvärdet av fonderade
förpliktelser 3 750 3 600 1 183 1 103
Förvaltningstillgångarnas
verkliga värde –3 857 –3 425 –46 –71
Överskott (-)/Underskott (+),
netto –107 175 1 137 1 032
Nuvärdet av ofonderade
förpliktelser 259 194
Tillgångstak 4
Nettoskuld (+)
ibalansräkningen 156 369
Belopp i balansräkningen
Skulder 296 461 1 137 1 032
Tillgångar –140 –92
Nettoskuld (+) i
balansräkningen 156 369 1 137 1 032
Aktuariella antaganden
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner beräknas utifrån aktuariella
värderingar. Aktuariella värderingar beräknas utifrån aktuariella
antaganden när det diskonterade nuvärdet av förpliktelserna ska fastställas.
Viktiga aktuariella antaganden är exempelvis diskonteringsränta, framtida
löneökningstakt, inflation, framtida dödlighet och utveckling av
sjukvårdskostnader när tillämpligt.
Diskonteringsräntan fastställs per land baserat på avkastningen för först-
klassiga företagsobligationer med lämplig löptid eller avkastningen på
statsobligationer för länder där en fungerande marknad med förstklassiga
företagsobligationer inte finns.
För de amerikanska förmånsbestämda planerna fastställer Swedish
Match diskonteringsräntan som används vid beräkningarna av pensions-
förpliktelserna baserat på en ränta som matchar nuvärdet av de framtida
kassaflödena i planen med motsvarande ränta på avkastningskurvan (yield
curve).
Diskonteringsräntan som används vid beräkning av räntekostnad på de
amerikanska pensionsförpliktelserna samt intjänandekostnaden är samma
diskonteringsränta som uppkommer från att matcha nuvärdet av framtida
kassaflöden på pensionsförpliktelsen respektive intjänandet.
För de större förmånsbestämda planerna i USA tillämpas samma process
på planens kassaflöde för intjänandekostnaden för att ta fram diskonte-
ringsräntan som används vid beräkning av intjänandekostnaden.
För övriga planer använder Swedish Match metoden med en vägd genom-
snittlig diskonteringsränta som utgörs av avkastningskurvan (yield curve)
som använts för att värdera förpliktelsen.
Antaganden avseende framtida dödlighet baseras på publicerad statistik
och dödlighetstal från respektive land. Ränteintäkterna på förvaltningstill-
gångarna baseras på diskonteringsränta och utgör en komponent i avkast-
ningen på förvaltningstillgångarna. Ändrade antaganden kan ge upphov
till omvärderingsskillnader, det vill säga aktuariella vinster och förluster,
vid värdering av koncernens förmånsbestämda förpliktelser och resultatet
från förvaltningstillgångarna. Det totala beloppet på aktuariella vinster och
förluster, i enlighet med den aktuariella värderingen, redovisas i övrigt total-
resultat när det uppstår utom för den amerikanska långfristiga planen för
invaliditet där aktuariella vinster och förluster redovisas i resultaträkningen,
vilka uppgick till ett immateriellt belopp per 31 december 2021. Det totala
beloppet för aktuariella vinster och förluster redovisas, vilket innebär att
koncernens nettopensionsskuld i balansräkningen inkluderar alla ackumu-
lerade aktuariella vinster och förluster.
NOT 23 Fortsättning
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 106
NOT 23 Fortsättning
Väsentliga risker i koncernens förmånsbestämda
planer efter avslutad anställning
Förändringar i avkastningen på företags- och statsobligationer skulle
påverka pensionsförpliktelserna. Minskad avkastning skulle sänka diskon-
teringsräntan med ökade pensionsförpliktelser i redovisningen som följd.
För fonderade planer motverkas emellertid detta av ett ökat värde på
fondernas obligationsinnehav. I takt med att Swedish Match går över mot
lånebaserade investeringar, kommer denna motverkan att öka med minskad
risk som följd.
Vissa pensionsförvaltare innehar aktier vars tillväxt förväntas överstiga
förpliktelserna på lång sikt samtidigt som de på kort sikt medför volatilitet
och risk. Svag aktieutveckling minskar det fonderade resultatet och ökar
både redovisad kostnad och nödvändig finansiering. Som nämnt ovan avser
Swedish Match att på sikt minska risknivån på investeringar i aktier genom
att investera mer i räntebärande tillgångar som bättre matchar förplik-
telserna i enlighet med den strategi mot lånebaserade investeringar som
fastställs i investeringsriktlinjerna ”Statement of Investment Guidelines”.
Planerna ger förmånstagarna (och ofta även deras makar) förmåner under
sin livstid. Ökad förväntad livslängd leder därmed till ökade pensionsförplik-
telser.
Andra risker som planerna är exponerade för är bland annat risken för
högre prisinflation, vilket skulle innebära att pensionsutbetalningarna blir
högre.
De amerikanska sjukvårdsförpliktelserna innehåller antaganden om
framtida ökade sjukvårdskostnader i USA (sjukvårdstrenden). Om de
faktiska kostnadsökningarna blir större än de antagna kommer sjukvårds-
förpliktelserna att öka.
Viktigare aktuariella antaganden på balansdagen (uttryckta som vägda
genomsnitt):
Koncernen
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
Aktuariella antaganden 2021 2020 2021 2020
Diskonteringsränta, % 2,6 2,2 2,7 2,4
Inflation, % 2,5 2,4 2,5 2,5
Framtida årliga löneökningar, % 3,4 3,3 3,2 3,2
Framtida årliga
pensionsökningar, % 3,3 2,7
Årlig utveckling av
sjukvårdskostnader, % 5,6 5,9
Känslighetsanalys för viktigare antaganden
Förändringar i diskonteringsräntan kan få väsentlig effekt på koncernens
förmånsbestämda förpliktelser. En ökning av diskonteringsräntan med
0,5procent skulle minska den totala förmånsbestämda förpliktelsen med
342 MSEK och en minskning av diskonteringsräntan med 0,5 procent skulle
öka den totala förmånsbestämda förpliktelsen med 383 MSEK. Effekten av
känslighetsanalysen baseras på en förändring av antagandet om diskonte-
ringsränta med övriga antaganden oförändrade.
Förändringar i övriga antaganden beräknas inte få någon väsentlig effekt
på koncernens förmånsbestämda förpliktelse. En förändring av framtida
årliga löneökningar eller inflation med 0,5 procent beräknas påverka den
totala förmånsbestämda förpliktelsen med mindre än 1,0 procent och
omkring 2,5 procent för respektive antagande med övriga antaganden
oförändrade.
Förändring av förmånsbestämda förpliktelser och förvaltningstillgångar
Förändringarna i den förmånsbestämda förpliktelsen under året bestod av
följande:
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
Förmånsbestämda
förpliktelser 2021 2020 2021 2020
Förmånsbestämd förpliktelse
vid årets början 3 794 3 931 1 103 1 167
Kostnader för tjänstgöring 79 75 33 25
Räntekostnader på förpliktelser 71 100 22 32
Engångsbetalning relaterad till
förvaltningstillgångar –59
Direkta engångsbetalningar
från arbetsgivaren –9
Inbetalningar från planernas
förmånstagare 4 4
Utbetalda ersättningar –171 –164 –36 –39
Betald skatt –1 –1
Vinst från regleringar –4 0
Förändring av finansiella
antaganden –138 391 –83 113
Förändring av demografiska
antaganden 7 –5 5 –10
Erfarenhetsbaserade
antaganden 55 –45 23 –38
Valutakursdifferenser 376 –479 113 –151
Förmånsbestämd förpliktelse
vid årets slut 4 009 3 794 1 183 1 103
Profil på förmånstagarna i
förmånsbestämda förpliktelser
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
2021 2020 2021 2020
Aktiva förmånstagare 1 473 1 340 657 572
Förutbetalt till förmånstagare 450 449
Pensionerade förmånstagare 2 086 2 005 526 530
Balans vid årets slut 4 009 3 794 1 183 1 103
Vägd genomsnittlig längd
på förmånsbestämda
pensionsplaner 14 år 14 år 15 år 16 år
Förändringar i förvaltningstillgångarnas verkliga värde under året bestod av
följande:
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
Förvaltningstillgångar 2021 2020 2021 2020
Verkligt värde vid årets början 3 425 3 644 71 102
Ränteintäkter på
förvaltningstillgångar 59 88 1 2
Administrationskostnader –11 –10 0 0
Engångsbetalning relaterad till
förvaltningstillgångar –59
Direkta engångsbetalningar
från arbetsgivaren –9
Inbetalningar från arbetsgivare 35 25 1 8
Inbetalningar från anställda 4 4
Utbetalda ersättningar –171 –164 –36 –39
Betald skatt –1 –1
Avkastning på
förvaltningstillgångar, exkl.
ränteintäkter 241 269 0 5
Valutakursdifferenser 338 –417 6 –10
Förvaltningstillgångars
verkliga värde vid årets slut 3 857 3 425 46 71
Den faktiska avkastningen på förvaltningstillgångarna var positiv för 2021
och uppgick till 301 MSEK (364).
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 107
Förvaltningstillgångarna per den 31 december bestod av följande:
Förvaltningstillgångar 2021 2020
Aktiebaserade instrument
1)
1 503 1 276
Skuldinstrument 1 326 1 303
Fastigheter 119 98
Övriga tillgångar
2)
955 819
Totalt 3 903 3 496
1)
Aktiebaserade instrument utgör i all väsentlighet noterade aktier. Koncernens
förvaltningstillgångar omfattar inga egna aktier.
2)
En betydande del hänför sig till livränta hos ett försäkringsbolag avseende pensionsplanen i
Storbritannien.
Intäkter och kostnader för förmånsbestämda
planer redovisade i resultaträkningen
Belopp som redovisats i resultaträkningen består av följande:
Ersättningar efter avslutad
anställning, intäkter och
kostnader
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
2021 2020 2021 2020
Kostnader för tjänstgöring 79 75 33 25
Effekt från reglering av
förpliktelser –4 0
Räntekostnader på förpliktelser 71 100 22 32
Ränteintäkter på
förvaltningstillgångar –59 –88 –1 –2
Administrationskostnader 11 10 0 0
Nettokostnad redovisad
iresultaträkningen 98 97 54 55
Nettokostnader för förmånsbestämda planer redovisas under följande
rubriker i resultaträkningen:
Ersättningar efter avslutad
anställning, intäkter och
kostnader
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
2021 2020 2021 2020
Kostnad för sålda varor 38 27 21 13
Administrationskostnader 17 31 7 6
Försäljningskostnader 31 27 6 6
Övriga intäkter/kostnader 1
Finansiella intäkter –59 –88 –1 –2
Finansiella kostnader 71 100 22 32
Nettokostnad redovisad
iresultaträkningen 98 97 54 55
Intäkter och kostnader för förmånsbestämda planer
redovisade i övrigt totalresultat
Belopp som redovisats i övrigt totalresultat består av följande:
Ersättningar efter avslutad
anställning, intäkter och
kostnader
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
2021 2020 2021 2020
Aktuariella vinster och förluster
avseende förpliktelser, inkl.
särskild löneskatt –76 341 –56 65
Avkastning på förvaltnings-
tillgångar, exkl. ränteintäkter –241 –269 0 –5
Förändring avseende tillgångstak 4
Nettointäkt (-)/nettokostnad (+)
redovisad i övrigt totalresultat 313 71 -56 61
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning per land
Förmånsbestämda pensionsplaner och ersättningar för sjukvård efter
avslutad anställning per betydande land fördelar sig per den 31 december
enligt följande:
2021
Nuvärde av
förpliktelsen
Förvaltnings-
tillgångarnas
verkliga värde Tillgångstak
Nettoskuld/
tillgång i
balansräkningen
USA 4 252 2 922 1 330
Storbritannien 770 774 –4
Övriga världen 182 207 –25
Totalt 5 204 3 903 –4 1 305
2020
Nuvärde av
förpliktelsen
Förvaltnings-
tillgångarnas
verkliga värde
Nettoskuld/
tillgång i
balansräkningen
USA 3 937 2 554 1 383
Storbritannien 738 707 32
Övriga världen 231 235 –4
Totalt 4 906 3 496 1 411
NOT 23 Fortsättning
Väsentliga aktuariella antaganden per den 31 december per betydande land (uttryckta som vägda genomsnitt):
USA Storbritannien Övriga världen
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Ersättningar för
sjukvård efter avslutad
anställning
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Förmånsbestämda
pensionsplaner
Aktuariella antaganden 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Diskonteringsränta, % 2,7 2,4 2,7 2,4 1,8 1,4 5,0 3,5
Inflation, % 2,2 2,2 2,5 2,5 3,6 3,2 3,0 2,2
Framtida årliga löneökningar, % 3,2 3,2 3,2 3,2 7,8 5,2
Framtida årliga pensionsökningar, % 3,4 3,1 1,5 0,9
Årlig utveckling av sjukvårdskostnader, % 5,6 5,9
Förväntade inbetalningar nästa år
Förväntade inbetalningar till förmånsbestämda planer för ersättning efter
avslutad anställning uppgår till 42 MSEK för helåret 2022.
Avgiftsbestämda planer
Koncernen har vissa förpliktelser enligt avgiftsbestämda pensionsplaner.
Inbetalningar till dessa planer bestäms av villkor i respektive plan. Kostna-
derna för avgiftsbestämda planer redovisade i årets resultaträkning uppgår
till 187 MSEK (191).
Plan som omfattar flera arbetsgivare
För tjänstemän i Sverige finns det en försäkringsplan som omfattar flera
arbetsgivare i Alecta. Till följd av att det inte går att få tillräcklig information
om respektive kunds förpliktelser och tillgångarnas verkliga värde kan
planen inte redovisas som en förmånsbestämd plan utan Alecta planen
redovisas istället som en avgiftsbestämd plan. Swedish Match inbetalningar
till Alecta uppgick per den 31december 2021 till 70 MSEK (62). Det
motsvarar 0,14 procent (0,11) av de totala inbetalningarna till Alecta.
Swedish Match aktiva förmånstagare i planen utgör 0,08 procent (0,08) av det
totala antalet aktiva förmånstagare i planen. Alecta hade i december 2021 en
kollektiv konsolideringsgrad på 172 procent (148). Kollektiv konsolidering är
en buffert för Alectas försäkringsåtaganden mot variationer i kapitalav-
kastning och försäkringsrisker. Det utgörs av skillnaden mellan Alectas
tillgångar och försäkringsåtaganden till försäkringstagare och individuellt
försäkrade. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå
understiger 125 rocent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i
syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till
normalintervallet.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 108
24
Avsättningar
Långfristiga och kortfristiga avsättningar bestod per den 31 december av följande poster:
Långfristiga avsättningar 2021 2020
Omstrukturering 3 7
Uppskjuten ersättning 459 434
Övriga rörelseavsättningar 4 3
Summa långfristiga avsättningar 466 443
Kortfristiga avsättningar 2021 2020
Övriga rörelseavsättningar 535 381
Summa kortfristiga avsättningar 535 381
Totala långfristiga och kortfristiga avsättningar 1 001 823
Avsättningar har under året förändrats enligt nedan:
Avsättningar
Avsättningar
omstruktureringar
Uppskjuten
ersättning
Övriga
rörelseavsättningar Summa
Bokfört värde vid årets början 7 434 383 823
Årets avsättningar 6 99 956 1 061
Ianspråktagna avsättningar –7 –89 –831 –927
Återförda avsättningar under året och ändrade uppskattningar –2 –10 –12
Omklassificeringar –3 –19 7 –15
Omräkningsdifferenser etc. 36 34 70
Bokfört värde vid årets slut 3 459 539 1 001
25
Övriga skulder
Övriga långfristiga skulder bestod per den 31 december av följande:
Övriga långfristiga skulder 2021 2020
Långfristiga skulder - derivat
1)
128 213
Icke räntebärande långfristiga skulder
2)
38 43
Öviga långfristiga finansiella skulder 3 3
Totalt 169 258
1)
Långfristiga skulder för derivat består av negativa valutakurseffekter som uppgår till 106MSEK
(163) samt negativt verkligt värde effekt på 22 MSEK (50).
2)
Icke räntebärande långfristiga skulder hänförs främst till ytterligare förpliktelser för förvärv av
patenträtter.
Övriga kortfristiga skulder bestod per den 31 december av följande:
Övriga kortfristiga skulder 2021 2020
Tobaksskatter 1 136 1 161
Mervärdeskatteskuld 426 434
Kortfristiga finansiella skulder, derivat 6 258
Övrigt 34 23
Totalt 1 603 1 875
26
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter bestod per den 31 december
av följande:
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2021 2020
Upplupna lönerelaterade kostnader 382 326
Upplupna semesterlöner 95 95
Upplupna sociala avgifter 88 84
Upplupen ränta 170 168
Övrigt 326 344
Totalt 1 063 1 018
Omstrukturering
Avsättningarna förväntas normalt tas i anspråk inom ett år, men en viss
andel väntas dock tas i anspråk inom tre år.
Uppskjuten ersättning
Avsättning för uppskjuten ersättning avser den långsiktiga delen av de
långsiktiga incitamentsprogrammen till ledande befattningshavare, vilket
kommer att regleras inom tre år. Vissa anställda kan välja att skjuta upp
en del av ordinarie lön och/eller bonus till ett senare tillfälle och de kan
skjuta fram sin ersättning till den dag då de går i pension. Från pensions-
dagen kan utbetalningar spridas över en period som inte får överstiga 15
år. De uppskjutna ersättningarna är investerade och försäkrade genom
företagsägda livförsäkringar. Avsättningen för den uppskjutna ersätt-
ningen förändras varje år baserat på avkastningen på investeringsbeloppen.
Följaktligen, uppskattas nuvärdet av den uppskjutna ersättningen motsvara
den initiala avsättningen för den uppskjutna ersättningen plus ackumulerad
avkastning. För information om incitamentsprogrammet och den rörliga
lönen se Not 5 Personal.
För mer information om avsättningar för pensioner se Not 23 Ersättningar
till anställda efter avslutad anställning.
Övriga rörelseavsättningar
Rörelserelaterade avsättningar som inte är hänförliga till omstrukture-
ringar eller uppskjuten ersättning redovisas som övriga rörelseavsätt-
ningar. Övriga rörelseavsättningar är främst hänförliga till avsättningar
för rabatter relaterade till försäljningstransaktioner, uppskattade framtida
produktreturer och avsättningar för utestående inlösen av rabattku-
ponger. Avsättningar som avser rabatter, returer och kuponger förväntas bli
ianspråkstagna inom ett år, och som under perioden ersätts av nya avsätt-
ningar. Dessa avsättningar klassificeras som kortfristiga.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 109
27
Finansiella instrument och finansiella risker
Verksamhet
Swedish Match är genom sin internationella verksamhet exponerat för
finansiella risker. Med finansiella risker menas de fluktuationer i Swedish
Match kassaflöde som förklaras av förändringar i valutakurser och ränte-
nivåer samt refinansierings- och kreditrisker. För hantering av finan-
siella risker har Swedish Match en, av styrelsen fastställd, finanspolicy.
Koncernens finanspolicy formar ett ramverk av riktlinjer och principer
för finansverksamheten och hanteringen av de finansiella riskerna. De
centrala funktionerna består av Financial Services och Treasury, vilka
ansvarar för koncernens upplåning, cash management inklusive cash pools
och förvaltning av likvidetsöverskott samt hantering av valutor och räntor.
Treasury fungerar som internbank för koncernens finansiella transaktioner.
Swedish Match-koncernens finansiella riskhantering är centraliserad för
att tillvarata stordriftsfördelar och synergi effekter samt för att minimera
operativa risker.
Finansiella instrument
Swedish Match använder olika typer av finansiella instrument för att hantera
koncernens finansiella exponering som uppstår i affärsverksamheten och
i koncernens tillgångs- och skuldförvaltning. Förutom lån används även
valuta- och räntederivatinstrument i syfte att reducera Swedish Match finan-
siella exponering. Derivaten som används är valutaterminer, valutaswappar,
ränteswappar och valutaränteswappar. Nedan följer en tabell över samtliga
derivat som påverkar koncernens resultat- och balansräkning.
Utestående derivat
2021 2020
Nominellt Tillgångar Skuld Nominellt Tillgångar Skuld
Valutaderivat 4 671 71 6 4 044 1 258
Ränte- och
valutaderivat* 10 493 745 173 9 991 460 259
Totalt 15 164 816 179 14 035 461 517
* I kassaflödessäkringar
Det finns inga villkor i dessa transaktioner som kan orsaka väsentliga skillnader i
hedgingrelationen mellan dessa derivat och de underliggande skulderna.
Valutarisker
Förändringar i valutakurser påverkar koncernens resultat och eget kapital
på olika sätt:
Resultat – när intäkter från försäljning och kostnader för produktion är i
olika valutor (transaktionsexponering).
Resultat – när de utländska dotterföretagens resultat räknas om till
svenska kronor (omräkningsexponering).
Resultat – när lån och placeringar är i annan valuta än enhetens funktio-
nella valuta (omräkningsexponering).
Eget kapital – när de utländska dotterföretagens nettotillgångar räknas
om till svenska kronor (omräkningsexponering).
I koncernens resultaträkning ingår valutakursvinster med 7 MSEK (förlust
med 13) i rörelseresultatet och valutakursförluster med 5 MSEK (förlust
med 8) i finansnettot.
Transaktionsexponering
En stor del av koncernens in- och utbetalningar i samma valuta är matchade
vilket begränsar koncernens transaktionsexponering. Transaktionsexpo-
nering uppkommer då vissa av koncernens tillverkande enheter i Europa gör
inköp av råtobak i USD samt genom den europeiska verksamhetens export
av tändare och tändstickor i USD. Den största exponeringen för koncernen är
i NOK till följd av att produkter som säljs i Norge är tillverkade i Sverige.
Det förväntade kommersiella valutaflödet netto i samma valutor (transak-
tionsexponeringen) uppgår på årsbasis till följande i MSEK:
NOK USD EUR PHP CHF Övriga Total
Transaktionsexponering 1 434 505 261 112 42 47 2 401
Varav i procent 60% 21% 11% 5% 2% 2%
Eftersom Swedish Match transaktionsexponering är begränsad görs få
säkringstransaktioner. Eventuella säkringstransaktioner baseras på
riskexponering, rådande marknadsförhållanden och andra strategiska
beaktanden. Per den 31 december 2021 var ingen transaktionsexponering
för 2022 säkrad. En generell höjning med 10 procent av den svenska kronan
gentemot koncernens samtliga transaktionsvalutor har beräknats påverka
koncernens resultat före skatt med följande i MSEK:
NOK USD EUR Övriga Totalt
143 51 –26 –12 156
Omräkningsexponering
Valutakursförändringarnas mest signifikanta inverkan på koncernresul-
tatet kommer via omräkningen av dotterföretagens resultat. Resultatet i
koncernens bolag räknas om till genomsnittskurser. Effekter hänför sig
främst till USD, EUR, BRL och DKK. Den enskilt största exponeringsvalutan
är USD.
När de utländska dotterföretagens nettotillgångar konsolideras och
räknas om till svenska kronor uppstår omräkningsdifferenser som
redovisas i koncernens egna kapital som en valutareserv. Nettoinveste-
ringens exponering uppgår enligt följande i MSEK:
USD EUR DKK BRL Övriga Totalt
Omräkningsexponering 2 002 218 241 158 115 2 734
Varav i procent 73% 8% 9% 6% 4%
Swedish Match säkrar generellt inte det egna kapitalet i utländska dotterfö-
retag. Om den svenska kronan stärks med 10 procent mot samtliga valutor
i vilka Swedish Match har utländska netto tillgångar, skulle koncernens
eget kapital påverkas med följande i MSEK baserad på exponeringen vid
31december 2021:
USD EUR DKK BRL Övriga Totalt
200 22 –24 –16 –11 171
Ränterisk
Swedish Match-koncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av
eget kapital, kassaflöde från löpande verksamhet och upplåning. Ränte-
bärande lån och pensionsförpliktelser exponerar koncernen för ränterisk.
Förändringar i räntenivå har en direkt inverkan på Swedish Match ränte-
netto. Koncernens policy är att låneskuldens genomsnittliga räntebindning
ska vara kortare än 5 år, men målet är att ha så lång duration som möjligt
medan man fortfarande tar hänsyn till maximalt 5 år. Den tid det tar för en
permanent förändring av räntenivån att slå igenom på räntenettot beror
på lånens räntebindningstider. Koncernens mål för sin räntebindning är
att ha en jämn och förutsebar räntekostnad. Valutaränteswappar används
i huvudsak till att omvandla lån i utländsk valuta till SEK och fasta räntor.
Genomsnittliga räntor för utestående obligationer (inklusive derivat) den
31december 2021 var 2,1 procent (2,1). Den genomsnittliga räntebind-
ningen på koncernens lån uppgick till 3,5 år (3,7 år) med hänsyn tagen till
valuta ränteswappar. Ränteförfallostrukturen per den 31 december 2021 var
följande:
Lån
Lån och effekter
av derivat
År Fast Rörlig Fast Rörlig
2022 987 987
2023 1 784 450 1 984 250
2024 3 065 3 065
2025 3 088 3 088
2026 1 998 1 998
2027– 3 811 3 811
Totalt 14 734 450 14 934 250
Koncernen är exponerad för ränterisk vid övergången till nya referensräntor
med anledning av koncernens upplåning i rörliga räntor.
Koncernen har för tillfället två lån med rörlig ränta 3 mån IBOR som
påverkas av ändringar i IFRS 9 med anledning av referensräntereformen. Av
lånen med rörlig ränta kopplade till IBOR i tabellen ovan, är den ena ej i en
säkringsrelation, och har ett nominellt värde av 250 MSEK med räntebetal-
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 110
NOT 27 Fortsättning
ningar i 3 mån STIBOR. Det andra lånet har ett nominellt värde av 200 MSEK
med räntebetalningar i 3 mån STIBOR, vilken är säkrad i en ränteswap som
erhåller 3 mån STIBOR och betalar fast ränta. Villkoren i den säkrade posten
är identiska till de i de motsvarande säkringsinstrumenten.
Inga av koncernens nuvarande STIBOR avtal inkluderar tillräckliga
och robusta förändringsklausuler för de berörda referensräntorna. Olika
aktörer på marknaden arbetar med texter till förändringsklausulen för olika
instrument och IBORs, vilka Swedish Match noga övervakar och förväntas
implementera vid lämplig tidpunkt.
Per den 31 december 2021 beräknas en generell höjning med 1 procent
(100 bp) på den korta rörliga räntan på skulden och överskottslikviditeten
höja koncernens resultat före skatt med cirka 8 MSEK (18) årligen. Den
räntebärande nettolåneskulden (inklusive pensionsförpliktelse netto och
leasingskulder) per samma datum uppgick till 14 035 MSEK (13 523).
Vid en höjning av räntan med 1 procent (100 bp) skulle den totala effekten
på eget kapital till följd av kassaflödessäkringar ha en positiv påverkan på
beloppet med 2 MSEK (4).
Refinansieringsrisk och likviditet
Refinansieringsrisk definieras som risken att marknadssituationen vid
tillfället för refinansieringen gör upplåningen dyrare än beräknat. Med likvi-
ditetsrisk avses risken att inte kunna uppfylla löpande betalningar som
en följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att uppta externa lån.
Swedish Match har en central finansieringsfunktion, vilket innebär att så
stor del som möjligt av koncernens externa upplåning hanteras centralt.
Extern upplåning kan dock ske lokalt i länder där regler och skatter gör
central finansiering omöjlig eller där en sådan inte är ekonomiskt fördel-
aktig. Swedish Match försöker begränsa refinansieringsrisken genom att ha
en god spridning och en viss längd på sin brutto upplåning samt att inte bli
beroende av enstaka finansieringskällor.
Swedish Match har en syndikerad bankfacilitet, säkerställd kredit, om
1 500 MSEK vilken förfaller i december 2026. Denna var vid årsskiftet
outnyttjad och innehåller inga finansiella villkorsbegränsningar. Faciliteten
ses som en refinansieringsreserv. Tillgängliga medel i likvida medel och
garanterade kreditfaciliteter vid årets slut uppgick till 3 621 MSEK. Härav
utgjorde 1 500 MSEK bekräftade kreditlöften och resterande 2 121 MSEK
utgjordes av likvida medel. Samtliga likvida medel är användbara dvs inga är
pantsatta eller spärrade.
Huvuddelen av Swedish Match finansiering utgörs av ett globalt medium
term note program (MTN) som har ett rambelopp om 2 000 MEUR.
Programmet är ett obekräftat låneprogram och tillgången kan komma att
begränsas av koncernens kreditvärdighet och rådande marknadsvillkor. I
händelse av marknadsstress, om detta program inte kan användas effektivt,
kommer den syndikerade bankfaciliteten på 1 500 MSEK att användas om
nödvändigt. Den 31 december 2021 var det globala programmet utnyttjat
med 15 179 MSEK. Den genomsnittliga förfallostrukturen på koncernens
obligationsupplåning per den 31 december 2021 uppgick till 3,5 år.
Swedish Match totala odiskonterade kassaflöden avseende betalningar av
lån och leasingavgifter, inklusive räntebetalningar, negativa derivat (derivat
med positivt verkligt värde ingår inte), upplupen ränta, leverantörsskulder
och deras förfalloprofiler fördelar sig enligt följande:
År
Övriga
finansiella
skulder
inkl. ränta
Negativa
derivat
Leverantörs -
skulder
Totala
kassa-
flöden
Totalt
bokfört
värde
2022 1 317 33 464 1 814 1 599
2023 2 526 34 2 560 2 354
2024 3 273 31 3 304 3 140
2025 3 240 33 3 273 3 157
2026 2 133 30 2 163 2 064
2027– 4 035 136 4 171 3 947
Totalt 16 524 297 464 17 285 16 261
Swedish Match har under det globala MTN-programmet emitterat obliga-
tioner i SEK, EUR, USD och CHF. Upplåningen i EUR, USD och CHF är säkrad
till SEK genom valutaränteswappar.
Likviditeten inom Swedish Match hanteras centralt genom lokala cash
pooler. Koncernens bolag ska placera likviditeten på cash pool-konton eller,
om sådana inte finns, hos koncernens treasury funktion. Undantag medges
endast om lagstiftning förbjuder cash pool-konton eller interna depone-
ringar.
Kassaflödessäkringar och säkring av verkligt värde
Kassaflödessäkringar
Tabellen nedan visar den årliga förändringen av verkligt värde av säkringsinstrumenten från ingående balans, vilken redovisas i övrigt totalresultat, och de
belopp som omklassificeras i resultaträkningen under året och som tidigare redovisades i övrigt total resultat. Under 2021 fanns inga ineffektiva delar av
kassaflödessäkring.
2021
Ingående balans
verkligt värde 1 jan
Förändring av verkligt
värde för beräkning av
säkringens ineffektivitet
Balans i kassaflödes-
säkringsreserv för
fortsatta säkringar
Förändring av verkligt
värde av säkrings-
instrument redovisat i OCI
Belopp redovisat
i årets resultat
Utgående balans
verkligt värde 31 dec
Säkringsinstrument, derivat –135 135 –135 373 –292 –53
Totalt –135 135 –135 373 –292 –53
2020
Ingående balans
verkligt värde 1 jan
Förändring av verkligt
värde för beräkning av
säkringens ineffektivitet
Balans i kassaflödes-
säkringsreserv för
fortsatta säkringar
Förändring av verkligt
värde av säkrings-
instrument redovisat i OCI
Belopp redovisat
i årets resultat
Utgående balans
verkligt värde 31 dec
Säkringsinstrument, derivat –84 84 –84 –507 456 –135
Totalt –84 84 –84 –507 456 –135
Förfalloprofil för räntebetalningar på derivat som omfattas av kassa-
flödessäkring visas i tabellen nedan.
2022 2023 2024 2025 2026 2027–
Fasta
räntebetalningar –235 –222 –189 –130 –72 –87
Säkring av verkligt värde
Vid årets slut fanns inga utestående säkringar av verkligt värde.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 111
NOT 27 Fortsättning
Likviditets- och kreditrisker
För att begränsa likviditets- och kreditrisker får placeringar och transak-
tioner i derivat endast ske i instrument med hög likviditet och med motparter
med hög kreditvärdighet. Swedish Match överskottslikviditet placeras,
förutom på bankkonton, huvudsakligen i banker och institutioner. Kredit-
risken för finansiella motparter övervakas dagligen. Ledningen har vidare
bedömt att det inte finns någon förändring i den underliggande risken som
påverkar klassificeringen av finansiella instrument redovisade i balansräk-
ningen. Den 31 december 2021 uppgick den genomsnittliga räntebindningen
för koncernens kortfristiga placeringar till mindre än en månad.
Koncernens finanspolicy reglerar maximal kreditexponering för olika
motparter. Målet är att motparterna till Swedish Match i finansiella transak-
tioner ska ha ett kreditbetyg om lägst kategori A från Standard & Poor’s eller
motsvarande från Moody’s.
För att begränsa kreditrisker i fordringar från banker relaterade till
derivatinstrument, har Swedish Match ingått nettingavtal, så kallade ISDA
Master Agreements, med alla sina motparter. Dessa avtal ger rätt till nettning
av värderingar på tillgångar och skulder, om motparten inte fullgör sina
skyldigheter, som vid inställda betalningar. Tabellen visar nettoexponeringar
per den 31 december 2021. Inga säkerheter har tagits emot eller ställts.
Huvuddelen av derivaten är relaterade till koncernens centrala upplåning.
Finansiella instrument som omfattas av nettingavtal
2021
Bruttobelopp
för finansiella
instrument
Belopp för finansiella
instrument som inte kvittas
i balansräkningen, men som
är föremål för nettingavtal Netto
Derivat – tillgångar 816 –160 656
Derivat – skulder 179 –160 19
2020
Bruttobelopp
för finansiella
instrument
Belopp för finansiella
instrument som inte kvittas
i balansräkningen, men som
är föremål för nettingavtal Netto
Derivat – tillgångar 461 –178 283
Derivat – skulder 517 –178 339
Per den 31 december 2021 uppgick den totala kreditexponeringen i derivat-
instrument till 656 MSEK och i likvida medel till 1 063 MSEK. Risken att
koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, det vill säga att betalning
ej erhålls för kundfodringar, reduceras av att Swedish Match kundfod-
ringar är fördelade på många olika kunder. På balansdagen förelåg ingen
betydande koncentration av kreditrisk i koncernens kundfordringar.
Koncernens kundfordringar uppgick till totalt 1 843 MSEK (1 577). För ytter-
ligare information, se Not 18 Kundfordringar.
Kreditrating
Swedish Match hade per den 31 december 2021 följande kreditrating från
Standard & Poor´s respektive Moody’s Investors Service:
Standard & Poor’s Moody’s
Lång rating BBB Baa2
Outlook Stable Stable
Bokfört värde och verkligt värde
Swedish Match tillämpar IFRS 9 för att klassificera och värdera finansiella
instrument.
Swedish Match följer IFRS 13 för finansiella instrument värderade till
verkligt värde i balansräkningen, vilket innebär att verkliga värden ska
klassas enligt en hierarki som reflekterar betydelsen av den indata som
används enligt följande nivåer:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader.
Nivå 2 – Annan indata än de noterade priser och som, antingen direkt eller
indirekt, är observerbara. Input data består huvudsakligen av samman-
satta räntor från ränteswappar, basisswappar och konverteringsef-
fekter från rörliga räntor för att skapa valutaränteswappar. Dessa räntor
används för att beräkna marknadsvärde genom att diskontera utestående
valutaränteswappars kassaflöden inklusive aktuell värdering av berörda
valutor.
Nivå 3 – Indata som inte bygger på observerbar marknadsdata.
Nedanstående tabell visar bokfört värde (inklusive upplupen ränta) och
verkligt värde per kategori av finansiella instrument, inklusive nivå i verkligt
värde hierarkin, per den 31 december 2021. Poster värderade till verkligt
värde i resultaträkningen (FVTPL) består av derivat, för vilka säkringsredo-
visning inte tillämpas. Derivat hänförliga till kassaflödessäkringar redovisas
till verkligt värde via övrigt totalresultat (FVOCI) i nivå 2 i verkligt värde
hierarkin. Vid bedömning av verkligt värde för dessa derivat används olika
metoder för att göra antaganden baserade på marknadsförhållanden vid
varje rapporteringstillfälle. Noterade marknadspriser eller handlarnote-
ringar för identiska eller liknande instrument används. De poster som inte
är värderade till verkligt värde redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringar är värderade till deras transaktions pris. Alla övriga poster,
utom räntebärande skulder, har kort löptid och betraktas som icke ränte-
bärande och därför är det totala bokförda värdet på de finansiella instru-
menten och det beräknade verkliga värdet detsamma. Det bokförda värdet
på räntebärande skulder skiljer sig från det verkliga värdet på grund av
ändrade marknadsräntor, bedömda med hjälp av officiella marknads-
noteringar för våra utestående obligationer eller liknande instrument
med diskonterade framtida kassaflöden. Angivna värden är indikativa och
kommer inte nödvändigtvis att realiseras.
Bokfört värde och verkligt värde
Bokfört värde och verkligt värde för finansiella instrument per 31 december 2021.
2021
Finansiella
instrument
värde rade
till FVTPL
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
upplupet
anskaffningsvärde
Kassaflödes-
säkringar värde-
rade till FVOCI
Övriga
fordringar
och skulder
Summa
bokfört
värde
Beräknat
verkligt
värde
Kundfordringar 1 843 1 843 1 843
Övriga långfristiga finansiella fordringar 36 700 601 1 337 1 337
Övriga kortfristiga tillgångar och
finansiella fordringar 71 92 43 271 476 476
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
1)
2 153 155 155
Likvida medel 2 121 2 121 2 121
Summa tillgångar 71 4 092 745 1 025 5 932 5 932
Räntebärande skulder 15 187 15 187 15 499
Övriga långfristiga finansiella skulder 307 128 41 476 476
Övriga kortfristiga skulder 6 102 1 590 1 699 1 699
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
1)
125 45 892 1 063 1 063
Leverantörsskulder 464 464 464
Summa skulder 6 16 185 173 2 523 18 889 19 201
1)
Upplupna ränteintäkter i kassaflödessäkringar rapporteras i balansräkningen som Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter och upplupna räntekostnader i kassaflödessäkringar rapporteras som
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Verkligt värde per nivå Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Derivat, finansiella tillgångar 816 816
Derivat, finansiella skulder 179 179
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 112
NOT 27 Fortsättning
Nedanstående tabell visar bokfört värde och verkligt värde för finansiella instrument per 31 december 2020.
2020
Finansiella
instrument
värde rade till
FVTPL
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
upplupet
anskaffningsvärde
Kassaflödes-
säkringar värde-
rade till FVOCI
Övriga
fordringar
och skulder
Summa
bokfört
värde
Beräknat
verkligt
värde
Kundfordringar 1 577 1 577 1 577
Övriga långfristiga finansiella fordringar 3 459 473 935 935
Övriga kortfristiga tillgångar och
finansiella fordringar 1 69 246 315 315
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
1)
1 115 117 117
Likvida medel 3 411 3 411 3 411
Summa tillgångar 1 5 060 460 834 6 355 6 355
Räntebärande skulder 15 364 15 364 15 713
Övriga långfristiga finansiella skulder 208 213 45 466 466
Övriga kortfristiga skulder 258 77 1 617 1 952 1 952
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
1)
122 46 850 1 018 1 018
Leverantörsskulder 409 409 409
Summa skulder 258 16 180 259 2 512 19 209 19 558
1)
Upplupna ränteintäkter i kassaflödessäkringar rapporteras i balansräkningen som Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter och upplupna räntekostnader i kassaflödessäkringar rapporteras som
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Verkligt värde per nivå Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Derivat, finansiella tillgångar 461 461
Derivat, finansiella skulder 517 517
28
Ställda säkerheter
Ställda säkerheter bestod per den 31 december av följande:
Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut och
andra förpliktelser 2021 2020
Företagsinteckningar 3
Kapitalförsäkringar 160 132
Övrigt 5 2
Totalt 165 137
29
Åtaganden samt eventualförpliktelser och eventualtillgångar
Eventualförpliktelser
Borgensförbindelser för dotterföretag avser åtaganden till förmån för
bolagen utöver i dotterföretagen nyttjade och skuldförda belopp. Övriga
borgens- och eventualförpliktelser avser åtaganden gentemot tobaksodlare
om framtida inköp av råtobak samt garantier ställda gentemot statliga
myndigheter för koncernföretags fullgörande av åtaganden i samband med
import och betalning av tobaksskatter.
Eventualförpliktelser 2021 2020
Borgensförbindelser till förmån för dotterföretag 303 291
Övriga eventualförpliktelser 252 185
Totalt 556 476
Rättstvister
Bolaget är involverat i ett antal rättsliga processer. Även om utgången av
processerna inte med säkerhet kan förutses och följaktligen inga garantier
heller kan lämnas, är företagsledningen övertygad om att skyldigheter
hänförliga till dessa tvister inte kommer att inverka väsentligt på Swedish
Match finansiella ställning eller resultat, om de ens får någon inverkan alls.
Eventualtillgångar
Per 31 december 2021 hade koncernen inga eventualtillgångar.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 113
30
Koncernföretag
Swedish Match dotterföretag ägs till 100 procent av Swedish Match-koncernen, med undantag för ett svenskt dotterbolag där Swedish Match äger 95 procent
samt ett marginellt minoritetsintresse i ett utländskt dotterföretag .
Dotterföretagets säte, land
Ägarandel, %
Dotterföretagsinnehav
1)
2021 2020
Swedish Match da Amazonia S.A. Brasilien 100 100
Swedish Match do Brazil S.A. Brasilien 99,7 99,7
Swedish Match Comercio Importacao eExportacao Ltda
2)
Brasilien 100
Swedish Match Denmark A/S Danmark 100 100
House of Oliver Twist A/S Danmark 100 100
Swedish Match Dominicana, S.A.S. Dominikanska republiken 100 100
Swedish Match France SAS Frankrike 100 100
Swedish Match Deutschland GmbH Tyskland 100 100
Swedish Match Lighters BV Nederländerna 100 100
Swedish Match Overseas BV Nederländerna 100 100
Fire-Up International B.V.
3)
Nederländerna 100
Swedish Match Distribution A/S Norge 100 100
Swedish Match Norge A/S Norge 100 100
Swedish Match Philippines Inc. Filippinerna 100 100
SMINT Holdings Corp. Filippinerna 100 100
Swedmat Corp. Filippinerna 100 100
Swedish Match Philippine Sales Inc. Filippinerna 100 100
Swedish Match Fósforos Portugal, SA Portugal 100 100
Road Cargo Sweden Holding AB Sverige 100 100
Lysstickan AB Sverige 100 100
SMD Logistics AB Sverige 100 100
Swedish Match Industries AB Sverige 100 100
Swedish Match Intellectual Property AB Sverige 100 100
Swedish Match North Europe AB Sverige 100 100
Gotlands Snus AB Sverige 95 95
Svenska Tändsticksbolaget Försäljningsaktiebolag Sverige 100 100
Swedish Match Holding AB Sverige 100 100
Swedish Match US AB Sverige 100 100
Swedish Match Jupiter AB Sverige 100 100
SMD Edge AB
4)
Sverige 100 100
Svenskt Snus AB Sverige 100 100
Nyz AB Sverige 100 100
V2 Distribution Sverige AB
5)
Sverige 100
Swedish Match Treasury Switzerland AG Schweiz 100 100
Swedish Match Switzerland AG Turkiet 100 100
Swedish Match Kibrit ve Cakmak Endustri A.S. USA 100 100
Swedish Match Cigars Holding Inc. USA 100 100
Swedish Match Cigars Inc. USA 100 100
Swedish Match USA Inc. USA 100 100
Swedish Match Leaf Tobacco Company USA 100 100
Swedish Match North America LLC USA 100 100
The Pinkerton Tobacco Co. LLC USA 100 100
1)
Förteckningen innefattar såväl direkt som indirekt ägda bolag. Förteckningen innehåller inte vilande företag.
2)
Fusionerat med Swedish Match do Brazil S.A.
3)
Förvärvat i februari 2021.
4)
Namnbyte, tidigare Swedish Match Estongo AB.
5)
Likviderat i september 2021.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 114
Avstämning av uppkomna skulder i finansieringsverksamheten
Poster som inte ingår i kassaflödet
31 dec 2020 Förvärv Kassaflöden
Förändringar
i leasing-
skulder
Justering
från
långfristig
del till
kortfristig
Förändring
av kurs-
differenser
Verkligt
värde
förändringar 31 dec 2021
Långfristiga räntebärande skulder 13 514 1 1 393 –945 234 14 197
Kortfristiga räntebärande skulder 1 850 1 –1 848 945 42 990
Leasingskulder 285 –89 189 18 403
Nettotillgångar för säkring mot långfristiga
räntebärande skulder –248 –12 –279 –82 –621
Summa skulder från
finansieringsverksamheten 15 401 2 –556 189 15 –82 14 968
32
Närstående
Företagets närstående parter är intresseföretag och ledande befattnings-
havare med betydande inflytande i koncernen. Ledande befattningshavare
med betydande inflytande omfattar Swedish Match styrelse och koncern-
ledningen. Transaktioner med närstående parter görs på marknadsmässiga
villkor. För information om koncernens transaktioner med intresseföretag,
se Not 15 Andelar i intresseföretag. Information om ersättningar till styrelsen
och koncernledningen framgår av Not 5 Personal. Utöver detta, och med
undantag för koncerntransaktioner som eliminerats i sin helhet i koncern-
redovisningen, har inga andra signifikanta transaktioner med närstående
parter gjorts under året.
33
Uppgifter om moderbolaget
Swedish Match AB (publ) med organisationsnummer 556015-0756 är ett
svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholm.
Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq Stockholm. Huvudkon-
toret har besöksadress Sveavägen 44 och postadress 118 85 Stockholm.
Koncernredovisningen för år 2021 består av moderbolaget och dess
dotterföretag, tillsammans benämnda koncernen. I koncernen ingår även
ägd andel av innehaven i intresseföretag.
34
Händelser efter räkenskapsårets slut
Den 14 september 2021 meddelade Swedish Match sin avsikt att separera
cigarrverksamheten genom en utdelning till aktieägarna och en efterföl-
jande notering på en nationell aktiebörs i USA. Separationen förväntades
ursprungligen att slutföras tidigast under andra halvåret 2022. Swedish
Match styrelse har fortfarande som strategisk inriktning att separera
cigarrverksamheten och anser att en separation skulle ytterligare förbättra
utsikterna för Swedish Match rökfria verksamhet i USA, liksom för dess
cigarrverksamhet. Den 14 mars 2022, beslutade dock styrelsen att avbryta
förberedelserna för den planerade avknoppningen.
Styrelsens beslut var drivet av information erhållen från amerikanska
Food and Drug Administration (FDA) om att så kallad ”Substantial Equiva-
lence” (SE) har nekats för SE-ansökningar motsvarande cirka 3 procent av
Swedish Match cigarrvolymer för 2021. Det kan inte uteslutas att ytterligare
SE-ansökningar för cigarrsortimentet initialt kommer att avslås i FDA:s
behandling av Swedish Match utestående SE-ansökningar. Swedish Match
avser överklaga de underkända SE-ansökningarna genom begäran av en
så kallad supervisory review och håller det för sannolikt att de kommer ges
möjligheten att förse FDA med tillräckliga data för att visa att cigarrerna i
fråga är ”substantially equivalent” jämfört med deras så kallade ”predicate
products” i så mån att de förändringar som genomförts inte innebär att
effekten på folkhälsan kan ifrågasättas.
31
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Definitionen och sammansättningen av likvida medel är kassa och bank..
Betalda räntor och erhållna räntor 2021 2020
Erhållen ränta 34 49
Erlagd ränta –317 –281
Totalt –283 –232
Betalda och erhållna räntor redovisas som kassaflöden från den löpande
verksamheten.
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 2021 2020
Realisationsresultat, försäljning anläggningstillgångar –31 –16
Netto förändring i förmånsbestämda pensionsplaner 121 121
Förändring upplupna räntor –2 44
Förändring av verkligt värde och orealiserade
kursdifferenser 52 –318
Realiserade kursdifferenser, överfört till
finansieringsverksamheten –111 304
Övrigt –72 –62
Totalt –42 72
Andelar i intresseföretag och övriga bolag
Inga investeringar har skett i intresseföretag under 2021 eller 2020.
Investeringar i dotterbolag
Förvärv av dotterföretag under 2021 inkluderar betald köpeskilling hänförlig
till förvärvet av Fire-Up International B.V. och under 2020 avser förvärv av
dotterföretag återstående del av köpeskillingen hänförlig till förvärvet av
Gotlandssnus under 2018.
Avyttring av dotterföretag
Inga dotterföretag avyttrades under 2021 eller 2020.
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Swedish Match 2021 115
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 1 32 27
Administrationskostnader 2, 7, 25 –252 –279
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader 3 –9 4
Rörelseresultat –229 –248
Resultat från andelar i koncernföretag 4 3 137 3 898
Ränteintäkter och liknande resultatposter 4 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 4 –359 –345
Resultat efter finansiella poster 2 549 3 305
Bokslutsdispositioner 5 2 356 2 042
Resultat före skatt 4 905 5 347
Skatter 6 –363 –314
Årets resultat 4 543 5 033
MSEK Not 2021 2020
Årets resultat 4 543 5 033
Övrigt totalresultat som kan omföras till resultaträkningen
Effektiv andel av förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar 24 82 –51
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat 6 –17 11
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt 65 –41
Årets totalresultat 4 608 4 992
Swedish Match 2021 116
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 31 december 2021 31 december 2020
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 7 0 0
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 8 30 857 31 156
Övriga långfristiga fordringar 9 700 459
Uppskjutna skattefordringar 6 51 61
Summa finansiella anläggningstillgångar 31 608 31 675
Summa anläggningstillgångar 31 608 31 676
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 3 153 2 416
Skattefordringar 6 29 73
Övriga fordringar 10 79 30
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 11 33 36
Summa omsättningstillgångar 3 293 2 555
Kassa och övriga kortfristiga placeringar 24 109 250
SUMMA TILLGÅNGAR 35 010 34 481
Eget kapital 12
Bundet eget kapital
Aktiekapital 390 390
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde –42 –107
Balanserat resultat 5 390 6 528
Årets resultat 4 543 5 033
SUMMA EGET KAPITAL 10 280 11 843
Obeskattade reserver 13 2 965 2 675
Övriga avsättningar 14 69 93
Summa avsättningar 69 93
Långfristiga skulder
Obligationslån 15 14 197 13 514
Övriga skulder 16 128 213
Summa långfristiga skulder 14 325 13 726
Kortfristiga skulder
Obligationslån 987 1 849
Leverantörsskulder 10 9
Skulder till koncernföretag 6 138 4 064
Övriga skulder 2 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 233 218
Summa kortfristiga skulder 7 371 6 143
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 35 010 34 481
Swedish Match 2021 117
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
2020 Not Aktiekapital
Fond för
verkligt värde
1)
Balanserat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Eget kapital vid årets början 12 390 –66 10 162 1 485 11 970
Årets resultat 5 033 5 033
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt –41 –41
Årets totalresultat –41 5 033 4 992
Vinstdisposition 1 485 –1 485
Utdelning –2 020 –2 020
Återköp av egna aktier –3 099 –3 099
Avsättning till fri reserv genom indragning av egna aktier –18 18
Fondemission 18 –18
Eget kapital vid årets slut 390 –107 6 528 5 033 11 843
1)
Fond för verkligt värde består av en säkringsreserv.
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
2021 Not Aktiekapital
Fond för
verkligt värde
1)
Balanserat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Eget kapital vid årets början 12 390 –107 6 528 5 033 11 843
Årets resultat 4 543 4 543
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt 65 65
Årets totalresultat 65 4 543 4 608
Vinstdisposition 5 033 –5 033
Utdelning –2 369 –2 369
Återköp av egna aktier –3 802 –3 802
Avsättning till fri reserv genom indragning av egna aktier –10 10
Fondemission 10 –10
Eget kapital vid årets slut 390 –42 5 390 4 543 10 280
1)
Fond för verkligt värde består av en säkringsreserv.
Swedish Match 2021 118
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten 24
Resultat efter finansiella poster 2 549 3 305
Justering för poster som inte ingår i kassaflöden m.m. 272 324
Betald inkomstskatt –325 –558
Delsumma 2 496 3 071
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar –5 –8
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder 15 4
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 506 3 067
Investeringsverksamheten
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 0
Aktieägartillskott –292
Kassaflöde från investeringsverksamheten –292
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 1 813 3 702
Amortering av lån –2 270 –1 300
Återköp av egna aktier –3 802 –3 099
Utdelning –2 369 –2 020
Förändringar av finansiella fordringar/skulder koncernföretag 3 992 –192
Övrigt –12 –16
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –2 648 –2 925
Minskning av likvida medel –142 –150
Likvida medel vid årets början 250 400
Likvida medel vid årets slut 109 250
Swedish Match 2021 119
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Noter för moderbolaget
Alla belopp i noterna till moderbolagets finansiella rapporter är angivna i miljoner svenska kronor (MSEK) om ej annat anges.
Belopp inom parentes avser föregående år, 2020.
För information om löner och andra ersättningar till verkställande direktören och övriga medlemmar i koncernledningen, se koncernens Not 5 Personal
sidan 94.
1
Nettoomsättning
Nettoomsättningen avser tjänster till koncernföretag.
2
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Administrationskostnader inkluderar kostnader för revisionsarvoden enligt
nedanstående tabell. Revisionsfirman Deloitte har varit bolagets revisor för
2021 och 2020.
Arvode och kostnadsersättning till revisorer 2021 2020
Revisionsuppdrag 2 2
Andra uppdrag 1 1
Totalt 3 2
3
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader 2021 avser i huvudsak
valutakursvinster och förluster samt en nedskrivning av en operativ fordran.
4
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 2021 2020
Utdelningar 3 436 4 185
Nedskrivning av andelar i dotterföretag –299 –287
Totalt 3 137 3 898
Nedskrivningen under 2021 har redovisats på grund av reducerat eget
kapital i ett dotterbolag till följd av en aktieutdelning.
Ränteintäkter och liknande resultatposter 2021 2020
Netto valutakursförändringar 0
Totalt 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 2021 2020
Räntekostnader, koncernföretag –40 –32
Räntekostnader hänförliga till övriga finansiella skulder
värderade till upplupet anskaffningsvärde –224 –220
Räntekostnader hänförliga till finansiella instrument
värderade till verkligt värde i säkringsrelationer –90 –85
Övriga finansiella kostnader –4 –7
Netto valutakursförändringar –2
Totalt –359 –345
5
Bokslutsdispositioner
Bokslutsdispositioner 2021 2020
Skillnad mellan redovisad avskrivning
och avskrivning enligt plan
Inventarier, verktyg och installationer 0 0
Periodiseringsfond
Årets avsättning –550 –475
Återföring av avsättning 260 125
Koncernbidrag
Erhållna koncernbidrag 3 140 2 406
Lämnade koncernbidrag –494 –14
Totalt 2 356 2 042
6
Skatter
Skatt redovisad i resultaträkningen 2021 2020
Aktuell skatt för perioden –370 –319
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 7 5
Totalt –363 –314
Skatt redovisad i övrigt totalresultat 2021 2020
Effektiv andel av förändringar i verkligt värde på
kassaflödessäkringar –17 11
Totalt –17 11
2021 2020
Avstämning av effektiv skattesats (%) MSEK (%) MSEK
Resultat före skatt 4 905 5 347
Svensk skattesats 20,6 –1 011 21,4 –1 144
Ej skattepliktiga utdelningar –14,4 708 –16,8 896
Ej skattepliktiga intäkter –0,1 7
Ej avdragsgilla kostnader 1,3 –65 1,2 –65
Effekt av förändrad skattesats 0,0 1 0,0 1
Schablonränta på periodiserings-
fond 0,1 -3 0,0 –2
Redovisad effektiv skatt 7,4 -363 5,9 –314
Sverige har sänkt bolagsskatten från 21,4 procent till 20,6 procent från och
med 1 januari 2021.
Förändringen i skattefordran/skatteskuld under perioden förklaras nedan:
Skattefordran / Skatteskuld 2021 2020
Bokfört värde vid årets början –73 166
Aktuell skatt 370 319
Betald skatt –325 –558
Bokfört värde vid årets slut –29 –73
Skattefordran uppgående till 29 MSEK bestod av skatt på årets resultat som
ska återbetalas.
Swedish Match 2021 120
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Skatteeffekterna av avdragsgilla temporära skillnader, som resulterade i
uppskjuten skattefordran per den 31 december, sammanfattas nedan:
Uppskjutna skattefordringar 2021 2020
Säkringsreserv 11 28
Avsättningar 40 33
Bokfört värde vid årets slut 51 61
Nedanstående sammanställning visar uppskjutna skattefordringar vid årets
början och årets slut.
2021
Ingående
balans
Redovisat
i årets resultat
Redovisat
i övrigt totalresultat
Utgående
balans
Säkringsreserv 28 –17 11
Avsättningar 33 7 40
Totalt 61 7 –17 51
2020
Ingående
balans
Redovisat
i årets resultat
Redovisat
i övrigt totalresultat
Utgående
balans
Säkringsreserv 17 11 28
Avsättningar 28 5 33
Totalt 46 5 11 61
7
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 2021 2020
Anskaffningsvärde vid årets början 0 4
Försäljning till koncernföretag –4
Avyttring 0
Anskaffningsvärde vid årets slut 0 0
Ackumulerade avskrivningar vid årets början 0 –4
Årets avskrivningar 0 0
Försäljning till koncernföretag 4
Avyttring 0
Ackumulerade avskrivningar vid årets slut 0 0
Bokfört värde vid årets slut 0 0
Avskrivningar för materiella anläggningstillgångar ingår i administrations-
kostnader i resultaträkningen med 0 MSEK (0).
8
Koncernföretag
2021 Ingående balans Aktieägartillskott Likvidationer Nedskrivningar Utgående balans
Anskaffningsvärde 55 264 55 264
Nedskrivningar –24 108 –299 –24 407
Bokfört värde 31 156 –299 30 857
2020 Ingående balans Aktieägartillskott Likvidationer Nedskrivningar Utgående balans
Anskaffningsvärde 57 516 292 –2 544 55 264
Nedskrivningar –26 365 2 544 –287 –24 108
Bokfört värde 31 151 292 –287 31 156
Innehav av direktägda andelar i koncernföretag
Dotterföretag Org. Nr Säte Antal aktier Andel i % 2021 Andel i % 2020
Svenskt Snus AB 556367-1261 Stockholm, Sverige 1 000 100 1 100 300
Swedish Match North Europe AB 556571-6924 Stockholm, Sverige 1 000 100 16 689 100 16 689
SMD Logistics AB 556571-7039 Stockholm, Sverige 1 000 100 2 350 100 2 350
Svenska Tändsticksbolaget
Försäljningsaktiebolag 556012-2730 Stockholm, Sverige 34 403 000 100 8 949 100 8 949
Swedish Match Holding AB 556367-1253 Stockholm, Sverige 2 000 100 14 100 14
Swedish Match Industries AB 556005-0253 Tidaholm, Sverige 30 853 100 95 100 95
Swedish Match US AB 556013-4412 Stockholm, Sverige 96 000 100 0 100 0
Svenska Tändsticks AB 556105-2506 Stockholm, Sverige 1 000 100 0 100 0
Svenska Tobaks AB 556680-3028 Stockholm, Sverige 100 000 100 0 100 0
Swedish Match USA, Inc 62-1257378 USA 1 000 100 849 100 849
Swedish Match Cigars Holding Inc 81-0733029 USA 1 000 100 1 739 100 1 739
Swedish Match Dominicana S.A.S. 55338STI Dominikanska republiken 9 249 907 99,99 171 99,99 171
Swedish Match Distribution A/S 930567647 Norge 500 100 0 100 0
SA Allumettiére Causemille
1)
Algeriet 10 000 100 0 100 0
The Burma Match Co Ltd
2)
Myanmar 300 000 100 0 100 0
Vulcan Trading Co. Ltd
3)
Myanmar 4 000 100 0 100 0
Bokfört värde vid årets slut 30 857 31 156
1)
Förstatligat 1963.
2)
Förstatligat 1968.
3)
Förstatligat 1969.
Härutöver ägs aktier i Union Allumettière Marocaine S.A. Ägandet är endast formellt. Samtliga rättigheter och skyldigheter tillkommer koncernföretag.
NOT 6 Fortsättning
Swedish Match 2021 121
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
9
Övriga långfristiga fordringar
Övriga långfristiga fordringar bestod av derivat som innefattar valutakurs
differenser och verkligt värde för valuta- och ränteswappar om 700 MSEK
(459).
10
Övriga fordringar
Övriga fordringar 2021 2020
Derivat 43
Skattekonto 34 26
Momsfordran 2 3
Övriga kortfristiga fordringar 0 0
Bokfört värde vid årets slut 79 30
11
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2021 2020
Upplupen ränteintäkt 2 1
Förutbetald bankavgift 6 2
Förutbetald hyra 5 4
Övriga förutbetalda kostnader 19 28
Bokfört värde vid årets slut 33 36
Övriga förutbetalda kostnader bestod huvudsakligen av fordringar avseende
gottgörelse för pensionsutbetalningar.
12
Eget kapital
Information om förändringar i moderbolagets eget kapital finns presenterad
i rapporten Förändringar i moderbolagets eget kapital.
Antal registrerade aktier i moderbolaget:
Antal registrerade aktier 2021 2020
Emitterade per 1 januari 1 622 000 000 1 699 500 000
Nedsättning –42 000 000 –77 500 000
Totalt antal utestående aktier per 31 december 1 580 000 000 1 622 000 000
Varav innehades av Swedish Match AB –48 764 810 –37 929 170
Totalt antal utestående aktier, exkl. aktier som
innehades av Swedish Match AB 1 531 235 190 1 584 070 830
Kvotvärde på totalt utestående aktier 0:2465 0:2402
Återköp av egna aktier
Återköpta egna aktier innefattar anskaffningskostnaden för egna aktier som
innehades av moderbolaget. Per den 31 december 2021 uppgick moder-
bolagets innehav av egna aktier till 48 764 810 (37 929 170).
Totala antalet återköpta aktier och ackumulerade återköp inkluderat i balan-
serarade vinstmedel redovisas nedan:
Antal aktier
(tusental)
Ackumulerad effekt på
eget kapital (MSEK)
2021 2020 2021 2020
Ingående balans vid
årets början 37 929 67 217 –37 528 –34 429
Årets inköp av egna aktier 52 836 48 212 –3 802 –3 099
Avsättning till fri reserv genom
indragning av egna aktier –42 000 –77 500 10 18
Fondemission –10 –18
Utgående balans vid årets slut 48 765 37 929 –41 330 –37 528
Årsstämman den 13 April 2021 beslutade om att förnya mandatet att
återköpa aktier upp till 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Dessutom
beslutade årstämman om indragning av 42,0 millioner tidigare inköpta
aktier med motsvarande fondemssion utan utgivande av nya aktier till
samma belopp som motsvarar nedsättningen av aktiekapitalet genom de
indragna aktierna om 10 MSEK. Aktieägarna godkände också förslaget
att indragningen ska allokeras till en fond som ska användas i enlighet
med ett årsstämmobeslut. Under året beslutades det om en uppdelning
av företagets aktier, varigenom varje befintlig aktie delades upp i tio aktier
(aktiesplit, ratio 10:1). Samtliga referenser till aktier och resultat per aktie
idenna rapport har omräknats för att reflektera denna aktiesplit.
Under året återköpte bolaget 52,836 miljoner aktier för 3 802 MSEK till
ettgenomsnittspris av 71:96 SEK.
Sedan återköpen inleddes har Swedish Match återköpt aktier till ett
genomsnittspris om 15:95 SEK.
Per den 31 december 2021 innehade Swedish Match 48,8 miljoner
återköpta aktier motsvarande 3,09 procent av det totala antalet aktier.
Det totala antalet utestående aktier uppgick till 1 531,2 miljoner vid årets
slut.
Utdelning
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en total utdelning om 1:86 SEK
per aktie. Den föreslagna utdelningen uppgår till 2 848 MSEK baserat på de
1,531 miljarder aktier som var utestående vid årets utgång. Utdelning för
2020 betald under 2021 uppgick till 2 369 MSEK motsvarande 1:50 SEK per
aktie.
Fond för verkligt värde
Fond för verkligt värde bestod av en säkringsreserv. Förändringen under
året beskrivs nedan:
Säkringsreserv 2021 2020
Bokfört värde vid årets början –107 –66
Effektiv andel av förändringar i verkligt värde på kassa-
flödessäkringar 82 –51
Skatt –17 11
Bokfört värde vid årets slut –42 –107
Säkringsreserven innefattade ackumulerade förändringar av verkligt värde
på kassaflödessäkringar hänförliga till säkring av ränterisker.
13
Obeskattade reserver
Obeskattade reserver 2021 2020
Avskrivningar utöver plan:
Materiella anläggningstillgångar
Bokfört värde vid årets början 0 0
Årets avskrivning utöver plan 0 0
Totalt 0 0
Periodiseringsfond:
Bokfört värde vid årets början 2 675 2 325
Återföring av avsättning –260 –125
Avsättning innevarande år 550 475
Totalt 2 965 2 675
Bokfört värde vid årets slut 2 965 2 675
Swedish Match 2021 122
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
14
Övriga avsättningar
Långfristiga och kortfristiga avsättningar bestod per den 31 december av
följande poster:
Övriga avsättningar 2021 2020
Pensionsåtaganden 39 64
Uppskjuten ersättning 31 29
Bokfört värde vid årets slut 69 93
Varav långfristiga 63 88
Varav kortfristiga 6 5
Avsättningar har under året förändrats enligt nedan:
2021
Pensions-
åtaganden
Uppskjuten
ersättning Totalt
Bokfört värde vid
årets början 64 29 93
Årets avsättningar 2 16 18
Ianspråktagna
avsättningar 0 0
Återförda avsättningar under
året och ändrade uppskatt-
ningar –27 0 –27
Avsättningar
omklassificerade till upp-
lupna kostnader –15 –15
Bokfört värde vid
årets slut 39 31 69
2020
Pensions-
åtaganden
Uppskjuten
ersättning Totalt
Bokfört värde vid
årets början 70 28 98
Årets avsättningar 3 17 20
Ianspråktagna
avsättningar 0 0
Återförda avsättningar under
året och ändrade uppskatt-
ningar –10 0 –10
Avsättningar
omklassificerade till upp-
lupna kostnader –15 –15
Bokfört värde vid
årets slut 64 29 93
Pensionsåtaganden
Pensionsåtaganden avsåg avsättning för särskild löneskatt på pensionsför-
pliktelser säkrade genom kapitalförsäkringar och avsättning för förmåns-
bestämda pensionsförpliktelser. Under föregående år bestod merparten av
pensionsavsättningarna av en pensionsstiftelse för tidigare anställda i det
avyttrade Swedish Match UK Ltd. Uppdaterad beräkning till följd av ändrade
antaganden vid årsskiftet visade på en minskad skuld och därmed har ingen
avsättning redovisats. Betalningar avseende pensionsåtaganden senare än
fem år efter balansdagen beräknades uppgå till 38 MSEK.
Uppskjuten ersättning
Uppskjuten ersättning avsåg långsiktiga incitamentprogram till vissa befatt-
ningshavare som kommer att regleras inom tre år.
15
Obligationslån
Obligationslån som är emitterade under GMTN programmet och förfaller till
betalning senare än fem år efter balansdagen uppgick till 3 811 MSEK
(4 411). För obligationslån som är emitterade i utländsk valuta och med
rörlig ränta används valutaränteswappar för att omvandla lån till SEK och
fast ränta.
År MSEK
2027 3 067
2028 445
2029 300
Totalt 3 811
16
Övriga skulder
Övriga skulder bestod i huvudsak av förändring i verkligt värde för derivat på
grund av ökning eller minskning av räntor och valutakurser. Skuldderivat
som förfaller senare än fem år efter balansdagen uppgick till 127 MSEK (210).
17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2021 2020
Upplupna räntekostnader 170 168
Upplupna incitamentsprogram, inklusive sociala avgifter 40 39
Upplupna sociala avgifter 6 5
Upplupna semesterlöner 3 3
Personalkostnader 0 0
Övriga upplupna kostnader 13 2
Förutbetalda intäkter 0
Bokfört värde vid årets slut 233 218
Swedish Match 2021 123
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Bokfört värde och verkligt värde
Nedanstående tabell visar bokfört värde och verkligt värde för finansiella instrument per 31 december 2021.
2021
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
upplupet
anskaffningsvärde
Kassaflödes-
säkringar värde-
rade till FVOCI
Övriga
fordringar och
skulder
Summa
bokfört värde
Beräknat
verkligt värde
Övriga långfristiga fordringar 700 700 700
Fordringar på koncernföretag 3 153 3 153 3 153
Övriga kortfristiga fordringar 43 65 108 108
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
1)
2 31 33 33
Likvida medel 109 109 109
Summa tillgångar 3 262 745 96 4 103 4 103
Räntebärande skulder 15 184 15 184 15 496
Övriga skulder 128 2 130 130
Skulder till koncernföretag (kortfristiga) 6 138 6 138 6 138
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
1)
125 45 63 233 233
Leverantörsskulder 10 10 10
Summa skulder 21 457 173 65 21 695 22 007
1)
Upplupna ränteintäkter i kassaflödessäkringar rapporteras i balansräkningen som Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter och upplupna räntekostnader i kassaflödessäkringar rapporteras
som Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Verkligt värde per nivå Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Derivat finansiella tillgångar 745 745
Derivat finansiella skulder 173 173
Nedanstående tabell visar bokfört värde och verkligt värde för finansiella instrument per 31 december 2020.
2020
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
upplupet
anskaffningsvärde
Kassaflödes-
säkringar värde-
rade till FVOCI
Övriga
fordringar och
skulder
Summa
bokfört värde
Beräknat
verkligt värde
Övriga långfristiga fordringar 459 459 459
Fordringar på koncernföretag 2 416 2 416 2 416
Övriga kortfristiga fordringar 103 103 103
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
1)
1 35 36 36
Likvida medel 250 250 250
Summa tillgångar 2 666 460 138 3 264 3 264
Räntebärande skulder 15 363 15 363 15 713
Övriga skulder 213 2 215 215
Skulder till koncernföretag (kortfristiga) 4 064 4 064 4 064
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
1)
122 46 50 218 218
Leverantörsskulder 9 9 9
Summa skulder 19 558 259 52 19 869 20 219
1)
Upplupna ränteintäkter i kassaflödessäkringar rapporteras i balansräkningen som Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter och upplupna räntekostnader i kassaflödessäkringar rapporteras
som Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Verkligt värde per nivå Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Derivat finansiella tillgångar 460 460
Derivat finansiella skulder 259 259
18
Bokfört värde och verkligt värde för finansiella instrument
Swedish Match tillämpar IFRS 9 för att klassificera och värdera finansiella
instrument.
IFRS 13 tillämpas för finansiella instrument värderade till verkligt värde
i balansräkningen, vilket innebär att verkliga värden ska klassas enligt
en hierarki som reflekterar betydelsen av den indata som används enligt
följande nivåer:
– Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader.
Nivå 2 – Annan indata än de noterade priser och som, antingen direkt eller
indirekt, är observerbara. Input data består huvudsakligen av samman-
satta räntor från ränteswappar, basisswappar och konverteringsef-
fekte rfrån rörliga räntor för att skapa valutaränteswappar. Dessa räntor
används för att beräkna marknadsvärde genom att diskontera utestående
valutaränteswappars kassaflöden inklusive aktuell värdering av berörda
valutor.
– Nivå 3 – Indata som inte bygger på observerbar marknadsdata.
Nedanstående tabell visar bokfört värde (inklusive upplupen ränta) och
verkligt värde per kategori av räntebärande finansiellt instrument, inklusive
nivå i verkligt värde hierarkin, per den 31 december 2021. Derivat hänförliga
till kassaflödessäkringar redovisas till verkligt värde via övrigt totalresultat
(FVOCI) i nivå 2 i verkligt värde hierarkin. Vid bedömning av verkligt värde för
dessa derrivat används olika metoder för att göra antaganden baserade på
marknadsförhållanden vid varje rapporteringstillfälle. Noterade marknads-
priser eller handlarnoteringar för identiska eller liknande instrument
används. De poster som inte är värderade till verkligt värde redovisas till
upplupet anskaffningsvärde. Alla övriga poster, utom räntebärande skulder,
har kort löptid och betraktas som icke räntebärande och därför är det totala
bokförda värdet på de finansiella instrumenten och det beräknade verkliga
värdet detsamma. Det bokförda värdet på räntebärande skulder skiljer sig
från det verkliga värdet på grund av ändrade marknadsräntor, bedömda
med hjälp av officiella marknadsnoteringar för våra utestående obligationer
eller liknande instrument med diskonterade kassaflöden. Angivna värden är
indikativa och kommer inte nödvändigtvis att realiseras.
För ytterligare information se Not 27 Finansiella instrument och finansiella
risker för koncernen på sidan 110.
Swedish Match 2021 124
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
19
Derivat som omfattas av nettingavtal
För att reducera kreditrisken i de fordringar som uppstår på banker via
derivat har Swedish Match ingått nettingavtal, så kallade ISDA Master
Agreements, med samtliga motparter. Dessa avtal ger rätt till nettning
av värderingar på tillgångar och skulder, om motparten inte fullgör sina
skyldigheter, som vid inställda betalningar. Tabellen visar nettoexponeringar
per den 31 december. Inga säkerheter har tagits emot eller ställts. Samtliga
derrivat är relaterade till koncernens centrala upplåning.
Finansiella instrument som omfattas av nettingavtal
2021
Bruttobelopp
för finansiella
instrument
Belopp för finansiella
instrument som inte kvittas
i balansräkningen, men som
är föremål för nettingavtal Netto
Derivat – Tillgångar 745 –97 647
Derivat – Skulder 173 –97 76
2020
Bruttobelopp
för finansiella
instrument
Belopp för finansiella
instrument som inte kvittas
i balansräkningen, men som
är föremål för nettingavtal Netto
Derivat – Tillgångar 460 –134 326
Derivat – Skulder 259 –134 124
20
Operationella leasingavtal
Totala kostnader för operationella leasingavtal 2021 uppgick till 21 MSEK
(14). De operationella leasingavtalen hänför sig i huvudsak till hyra av
kontors lokaler och förråd. Avtalen är inte möjliga att avsluta under överens-
kommen leasingperiod och innehåller vissa indexeringsklausuler.
Framtida årliga minimileaseavgifter enligt icke uppsägningsbara opera-
tionella leasingavtal med initiala eller återstående löptider på ett år eller
mer förfaller enligt följande:
Minimileaseavgifter 2021 2020
Inom ett år 25 19
Mellan ett år och fem år 25 48
Längre än fem år
Totalt 50 67
Vissa delar av de hyrda lokalerna hyrs ut i andra hand till ett av Swedish
Match ABs dotterföretag. Hyresintäkter under 2021 för de delar som hyrs ut i
andra hand till dotterföretaget uppgick 17 MSEK (12).
21
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Ställda säkerheter hänförde sig till kapitalförsäkringar som ställts som
säkerhet för pensionsförpliktelser och uppgick till 157 MSEK (128).
I enlighet med IAS 19 har kapitalförsäkringar ställda som säkerhet för
vissa pensionsförpliktelser i form av avgiftsbestämda planer kvittats mot
pensions åtaganden som redovisas i övriga avsättningar.
Eventualförpliktelser 2021 2020
Borgensförbindelser till förmån för dotterföretag 303 291
Totalt 303 291
22
Vinstdisposition
Styrelsens förslag till vinstdisposition
Utdelning (1:86 SEK baserat på 1 531 235 190 aktier) SEK 2 848 097 453
Vinstmedel att balanseras i ny räkning SEK 7 042 718 802
Totalt SEK 9 890 816 255
23
Närstående
Sammanställning över närståendetransaktioner
Dotterföretag
2021 2020
Intäkter
Utdelningar 3 436 4 185
Koncernbidrag 3 140 2 406
Försäljning av tjänster 32 27
Hyresintäkter 17 12
Kostnader
Koncernbidrag –494 –14
Räntekostnader –40 –32
Inköp av varor/tjänster –29 –44
Fordringar 3 153 2 416
Skulder 6 138 4 064
Eventualförpliktelser 303 291
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Förinformation om ersättning till ledande befattningshavare se koncernens
Not 5 Personal.
Inom ramen för den normala verksamheten genomför moderbolaget
transaktioner med dotterföretag. För information om direktägda dotter-
företag se Not 8 Koncernföretag.
Swedish Match 2021 125
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Avstämning av uppkomna skulder i finansieringsverksamheten
Poster som inte ingår i kassaflödet
2020 Kassaflöden
Justering från lång-
fristig del till kortfristig
Förändring av
kursdifferenser
Verkligt värde
förändringar 2021
Långfristiga räntebärande skulder 13 514 1 393 –944 234 14 197
Kortfristiga räntebärande skulder 1 849 –1 849 944 42 987
Nettotillgångar för säkring mot långfristiga ränte-
bärande skulder –248 –12 –279 –82 –621
Summa skulder från finansieringsverksamheten 15 115 –468 –3 –82 14 562
25
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Swedish Match AB har pensionsförpliktelser som är försäkrade i svenska
pensionsstiftelser. Swedish Match AB har också övertagit ansvaret som
huvudman för en pensionsstiftelse som omfattar före detta anställda i det
avyttrade Swedish Match UK Ltd.
Per den 31 december 2021 visade de svenska pensionsplanerna och
pensionsplanen för anställda i Storbritannien ett nettoöverskott. I enlighet
med RFR 2 har nettoöverskottet i pensionsplanerna inte redovisats i balans-
räkningen.
Tabellerna nedan visar pensionsåtaganden för Swedish Match AB:
Förmånsbestämda pensionsplaner 2021 2020
Nuvärdet av fonderade förpliktelser 833 827
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde –977 –887
Överskott, netto –144 –60
Överskott netto i pensionsstiftelse som inte redovisas
ibalansräkningen 144 92
Netto pensionsskuld redovisad i balansräkningen 0 32
Specifikation av förändringar i nettoskuld redovisad i balansräkningen
hänförlig till pensioner:
Pensionsskuld, netto 2021 2020
Bokfört värde vid årets början 32 43
Utbetalda ersättningar 12 20
Gottgörelse från pensionsstiftelse –12 –20
Förändring i pensionsavsättningar –32 –11
Bokfört värde vid årets slut 0 32
140 MSEK (92) av den totala nettopensionstillgången omfattas av Tryggande-
lagen.
Specifikation av kostnader och intäkter hänförliga till pensioner:
Förmånsbestämda pensionsplaner 2021 2020
Skillnad mellan gottgörelse från pensionsstiftelse och
utbetalda pensioner 0 0
Räntekostnad på förpliktelser –12 –16
Faktisk avkastning på förvaltningstillgångar 59 47
Förändring i pensionsavsättningar 32 11
Netto intäkter för pensioner 80 42
Pensioner som omfattas av försäkringspremier:
Kostnader för försäkringspremier redovisade
i resultaträkningen –19 –17
Förändring av överskott i pensionsstiftelser –48 –31
Kostnader netto redovisade i resultaträkningen,
hänförliga till pensioner 13 –6
Kostnaderna hänförliga till pensioner redovisas i resultaträkningen som
administrationskostnader.
Den faktiska avkastningen på förvaltningstillgångar var 6,7 procent (4,9).
Förvaltningstillgångar i pensionsstiftelserna består av följande:
Förvaltningstillgångar 2021 2020
Skuldinstrument 76 72
Aktiebaserade instrument 172 130
Andra tillgångar
1)
729 684
Totalt 977 887
1)
Större delen omfattar livränta hos försäkringsbolaget Aviva i Storbritannien
Viktigare aktuariella antaganden på balansdagen
Förpliktelserna beräknas utifrån en viktad genomsnittlig diskonteringsränta
på 1,8 procent (1,3).
Ett kapitaltillskott om cirka 6 MSEK till pensionsstiftelsen i Storbritannien
kommer att betalas in under första kvartalet 2022.
24
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Betalda och erhållna räntor och erhållen utdelning 2021 2020
Erhållen utdelning 3 436 4 185
Erlagd ränta, externa –316 –261
Erlagd ränta, koncernföretag –40 –32
Totalt 3 080 3 892
Betalda och erhållna räntor redovisas som kassaflöden från den löpande
verksamheten.
Justering för poster som inte ingår i kassaflöden m.m. 2021 2020
Avskrivningar 0 0
Nedskrivning av dotterföretag 299 287
Förändring upplupna räntor 5 48
Förändring i pensionsavsättningar –32 –11
Totalt 272 324
Likvida medel 2021 2020
Kassa och bank 0 0
Övriga kortfristiga placeringar
1)
108 250
Totalt 109 250
1)
Övriga kortfristiga placeringar har klassificerats som likvida medel eftersom de snabbt kan
omsättas till likvida medel.
26
Händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Swedish Match 2021 126
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Swedish Match AB (publ), organisationsnummer 556015-0756
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Swedish Match AB för räkenskapsåret 2021-01-01–2021-12-31. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 11, 31–33, 71–72
och 75–126 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets nansiella ställning per den 31 december 2021 och av
dess nansiella resultat och kassaöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens nan-
siella ställning per den 31 december 2021 och av dess nansiella resultat
och kassaöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med Revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men
vigör inga separata uttalanden om dessa områden.
Värdering av immateriella tillgångar
Swedish Match redovisar immateriella tillgångar om 2 281 MSEK per den
31december 2021. För kassagenererande enheter som innehåller immate-
riella tillgångar, fastställandet av återvinningsvärde, vilket är det högsta av
verkligt värde eer avdrag för försäljningskostnader och nyttjandevärde,
kräver att företagsledningen gör bedömningar för att både identiera och
värdera de relevanta kassagenererande enheterna. Företagsledningen har
upprättat nedskrivningsprövningar, i enlighet med gällande regelverk, för
kassagenererande enheter baserat på beräkning av nyttjandevärdet. Fast-
ställandet av återvinningsvärdet bygger på företagsledningens antaganden
om olika parametrar såsom försäljningstillväxt, EBITDA-marginal, evig
tillväxttakt och diskonteringsränta.
Upplysningar om immateriella tillgångar ingår i not 1 Redovisnings-
principer och not 11 Immateriella tillgångar.
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande gransknings-
åtgärder:
kartlagt processen för nedskrivningsprövning samt bedömt utformning
och implementering av relevanta interna kontroller;
med involvering av våra interna värderingsspecialister, utvärderat och
utmanat viktiga antaganden i företagsledningens nedskrivningspröv-
ningar, såsom antaganden om försäljningstillväxt, EBITDA-marginal,
evigtillväxt och diskonteringsränta;
granskat den aritmetiska korrektheten i modellerna för nedskrivnings-
prövning, och
granskat att erforderliga upplysningar lämnas i de nansiella rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och åternns på sidorna 2–10, 12–30, 34–70,
73–74, 130–135 och 149–151. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsent-
lig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
idet avseendet.
Swedish Match 2021 127
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva-
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt dri. Antagandet om fortsatt
dri tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan nns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen nns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning för Swedish Match AB för räkenskapsåret 2021-01-01–2021-12-31
samtav förslaget till dispositioner beträande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
f örvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekono-
miska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nöd-
vändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
avkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisnings-
lagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
r evision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen nns på Revisorsinspektionens webb-
plats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.
Swedish Match 2021 128
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Stockholm den 24 mars 2022
Deloitte AB
Peter Ekberg
Auktoriserad revisor
Revisorns uttalande om ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Swedish Match AB
för räkenskapsåret 2021-01-01–2021-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i
ettformat som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommenda-
tion beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till Swedish Match AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktörensom har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, och för att det nns en sådan intern kon-
troll som styrelsen och verkställande direktörenbedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgi är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan nns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag
som utför revision och översiktlig granskning av nansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett
allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade rikt-
linjer och rutiner avseende eerlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
attEsef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhet-
lig elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i sye att utforma gransk-
ningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i sye att göra ett uttalande om eektiviteten i den interna kontrol-
len. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om len som innehåller Esef-rapporten uppfyller den
tekniska specikation som anges i kommissionens delegerade förordning
(EU) 2019/815 och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-
rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullstän-
dig maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar samt kassaödesanalysen.
Deloitte AB, utsågs till Swedish Match ABs revisor av bolagsstämman
2021-04-13 och har varit bolagets revisor sedan 2017-05-04.
Swedish Match 2021 129
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Femårsöversikt 2017–2021
Koncernens resultaträkning i sammandrag , MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
1)
Nettoomsättning 18 489 16 698 14 739 12 966 11 751
Bruttoresultat 12 240 10 947 9 363 8 133 7 396
Större engångsposter 300 –367 373
Rörelseresultat 8 286 6 991 5 307 4 812 4 592
Finansnetto –345 –347 –247 –281 –240
Resultat före skatt 7 941 6 644 5 060 4 531 4 353
Årets resultat 6 218 4 888 3 896 3 578 3 400
EBITDA
2)
8 601 7 580 6 222 5 227 4 600
1)
Koncernens resultat- och balansräkning samt tillhörande noter för 2017 har räknats om i enlighet med IFRS 15. För ytterligare information om effekten av antagandet av IFRS 15, se Not 1.
2)
Exklusive större engångsposter
Koncernens balansräkning i sammandrag , MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
1)
Immateriella anläggningstillgångar 2 281 2 237 2 355 2 708 2 088
Materiella anläggningstillgångar
2)
4 556 3 633 3 255 2 941 2 558
Nyttjanderättstillgångar 388 278 255
Andelar i intresseföretag 41 42 42 24 22
Övriga långfristiga tillgångar och operativa fordringar
3)
25 20 18 19 22
Övriga långfristiga finansiella tillgångar och fordringar 1 832 1 556 1 826 1 420 1 254
Summa anläggningstillgångar 9 123 7 765 7 750 7 113 5 944
Övriga kortfristiga finansiella fordringar 374 219 195 226 263
Kortfristiga operativa tillgångar och fordringar 4 534 3 732 3 905 3 762 3 171
Likvida medel 2 121 3 411 2 370 2 886 3 998
Summa omsättningstillgångar 7 029 7 362 6 471 6 874 7 432
Tillgångar som innehas för försäljning
4)
28 16
Summa tillgångar 16 152 15 155 14 237 13 987 13 376
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare –6 686 –7 814 –6 324 –5 611 –4 202
Innehav utan bestämmande inflytande 17 16 16 16 1
Summa eget kapital –6 669 –7 798 –6 308 –5 595 –4 201
Långfristiga finansiella avsättningar 1 397 1 268 1 228 1 186 1 200
Långfristiga räntebärande skulder 14 197 13 514 12 130 12 282 10 277
Övriga långfristiga finansiella skulder
5)
1 883 1 926 1 626 1 140 1 218
Övriga långfristiga operativa skulder 504 485 434 415 368
Summa långfristiga skulder 17 981 17 194 15 417 15 024 13 063
Kortfristiga räntebärande skulder 990 1 850 1 300 1 229 1 253
Övriga kortfristiga finansiella skulder
6)
368 653 715 245 534
Övriga kortfristiga operativa skulder 3 482 3 257 3 112 3 085 2 727
Summa kortfristiga skulder 4 840 5 759 5 127 4 559 4 514
Summa skulder 22 821 22 953 20 544 19 582 17 577
Summa eget kapital och skulder 16 152 15 155 14 237 13 987 13 376
1)
Omräknat i enlighet med IFRS 15.
2)
Inkluderar skogsplanteringar.
3)
Inkluderar pensionstillgångar och derivatinstrument.
4)
Tillgångar som innehas till försäljning hänförs till mark och land. Det verkliga värdet minus försäljningskostnader förväntas inte vara lägre än det redovisade värdet.
5)
Inkluderar pensionsförpliktelser och finansiella derivatinstrument.
6)
Inkluderar kortfristiga finansiella derivatinstrument
Koncernens kassaflöde i sammandrag, MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
2)
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 336 5 607 5 080 3 705 3 402
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 156 –1 173 –815 –1 204 1 594
Kassaflöde som överförts till aktieägarna –6 171 –5 119 –4 766 –5 423 –5 498
Kassaflöde från övrig finansieringsverksamhet –440 2 000 –38 1 727 1 215
Minskning/ökning av likvida medel –1 431 1 315 –539 –1 195 713
Likvida medel vid årets början 3 411 2 370 2 886 3 998 3 364
Valutakursdifferens i likvida medel 141 –274 23 83 –79
Likvida medel vid årets slut 2 121 3 411 2 370 2 886 3 998
Swedish Match 2021 130
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Nyckeltal
1)
2021 2020 2019 2018 2017
2)
Nettolåneskuld, MSEK 14 035 13 523 11 925 10 843 8 183
Investeringar i materiella anläggningstillgångar, MSEK 1 172 1 126 720 649 369
Rörelsemarginal från produktsegment, % 44,8 43,8 40,5 39,0 37,9
Rörelsemarginal, %
3)
44,8 41,9 36,0 37,1 39,1
EBITA räntetäckningsgrad 24,3 21,4 23,4 17,5 12,6
Nettolåneskuld/EBITA 1,7 1,9 2,1 2,2 1,9
Aktiedata
Aktiekapital, MSEK 390 390 390 390 390
Ordinarie utdelning per aktie, SEK
4)5)
1:86 1:50 1:25 1:05 0:92
Extra utdelning per aktie, SEK
5)
0:74
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK
Inklusive större engångsposter
5)
3:97 3:04 2:32 2:06 1:89
Inklusive större engångsposter, exklusive intäkter från STG
5)
3:97 3:04 2:32 2:06 1:84
Exklusive större engångsposter och intäkter från STG
5)
3:82 3:22 2:54 2:06 1:64
1)
Alla nyckeltal har beräknats exklusive större engångsposter om inget annat anges.
2)
2017 har räknats om i enlighet med IFRS 15.
3)
Koncernens rörelsemarginal inklusive större engångsposter
4)
Styrelsens förslag.
5)
En aktiesplit (1:10) gjordes i Maj 2021. Historisk aktiedata i denna rapport har justerats i enlighet med IAS 33.
Nettoomsättning per produktsegment, MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
1)
Rökfria produkter 12 120 10 651 8 914 7 477 6 661
Cigarrer 4 688 4 533 4 249 3 890 3 457
Tändprodukter 1 338 1 149 1 200 1 246 1 291
Nettoomsättning från produktsegment 18 145 16 332 14 363 12 612 11 410
Övrig verksamhet 344 366 376 353 342
Nettoomsättning 18 489 16 698 14 739 12 966 11 751
1)
2017 har räknats om i enlighet med IFRS 15.
Rörelseresultat per produktsegment, MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
1)
Rökfria produkter 5 998 5 142 3 997 3 317 2 798
Cigarrer 1 841 1 796 1 577 1 412 1 314
Tändprodukter 297 222 238 189 211
Rörelseresultat från produktsegment 8 136 7 160 5 812 4 918 4 323
Övrig verksamhet –150 –169 –137 –106 –104
Avyttring av aktier i STG 197
Intäkt från ändrad förmånsplan 69
Realisationsvinst från försäljning av tomt 107
Förlikningsintäkt 300
Nedskrivning i europeiska tuggtobaksverksamheten –367
Rörelseresultat 8 286 6 991 5 307 4 812 4 592
1)
2017 har räknats om i enlighet med IFRS 15.
Rörelsemarginal per produktsegment, % 2021 2020 2019 2018 2017
1)
Rökfria produkter 49,5 48,3 44,8 44,4 42,0
Cigarrer 39,3 39,6 37,1 36,3 38,0
Tändprodukter 22,2 19,3 19,8 15,2 16,4
Rörelsemarginal från produktsegment 44,8 43,8 40,5 39,0 37,9
1)
Omräknat i enlighet med IFRS 15.
Swedish Match 2021 131
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Kvartalsdata 2020–2021
2021 2020
Koncernens resultaträkning i sammandrag, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 4 751 4 778 4 505 4 455 4 136 4 400 4 133 4 029
Bruttoresultat 3 099 3 166 2 990 2 986 2 677 2 990 2 672 2 607
Rörelseresultat 1 901 2 075 1 956 2 354 1 650 2 048 1 693 1 601
Finansiella poster, netto –83 –88 –85 –89 –80 –105 –84 –78
Resultat före skatt 1 818 1 987 1 871 2 265 1 570 1 943 1 609 1 523
Periodens resultat 1 457 1 540 1 441 1 780 1 244 1 222 1 254 1 168
EBITDA
1)
2 070 2 227 2 107 2 197 1 796 2 193 1 841 1 749
1)
Exklusive större engångsposter.
Nyckeltal Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rörelsemarginal, % 40,0 43,4 43,4 52,8 39,9 46,5 41,0 39,7
Investeringar i materiella anläggningstillgångar, MSEK 313 284 298 277 379 231 324 192
Resultat per aktie före utspädning, SEK
2)
0:94 0:99 0:92 1:12 0:78 0:76 0:78 0:72
1)
En aktiesplit (1:10) gjordes i maj 2021. Historisk aktiedata i denna rapport har blivigt justerat i enlighet med IAS 33.
Nettoomsättning per produktsegment, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rökfria produkter
3 242 3 100 2 955 2 823 2 606 2 842 2 695 2 508
Cigarrer
1 063 1 237 1 138 1 249 1 152 1 184 1 069 1 128
Tändprodukter 357 354 321 305 288 277 275 309
Nettoomsättning från produktsegment 4 663 4 691 4 414 4 376 4 045 4 303 4 039 3 945
Övrig verksamhet 88 87 90 78 91 97 94 84
Nettoomsättning 4 751 4 778 4 505 4 455 4 136 4 400 4 133 4 029
Rörelseresultat per produktsegment, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rökfria produkter
1 547 1 558 1 428 1 465 1 168 1 519 1 301 1 154
Cigarrer
343 481 458 560 481 499 378 438
Tändprodukter 67 60 103 67 46 57 52 67
Rörelseresultat från produktsegment 1 957 2 099 1 988 2 092 1 695 2 075 1 731 1 659
Övrig verksamhet –57 –24 –32 –37 –45 –28 –38 –58
Förlikningsintäkt 300
Rörelseresultat 1 901 2 075 1 956 2 354 1 650 2 048 1 693 1 601
Rörelsemarginal per produktsegment, % Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rökfria produkter
47,7 50,3 48,3 51,9 44,8 53,5 48,3 46,0
Cigarrer
32,3 38,8 40,3 44,8 41,7 42,2 35,4 38,8
Tändprodukter 18,7 17,0 31,9 22,0 16,0 20,5 18,9 21,7
Rörelsemarginal från produktsegment 42,0 44,7 45,0 47,8 41,9 48,2 42,9 42,1
EBITDA per produktsegment, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rökfria produkter
1 668 1 663 1 532 1 561 1 269 1 617 1 401 1 252
Cigarrer
365 502 479 581 503 520 400 460
Tändprodukter 78 71 113 77 54 67 62 78
EBITDA per produktsegment 2 111 2 236 2 124 2 219 1 826 2 204 1 863 1 790
EBITDA marginal per produktsegment, % Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Rökfria produkter
51,4 53,6 51,8 55,3 48,7 56,9 52,0 49,9
Cigarrer
34,3 40,6 42,1 46,5 43,6 43,9 37,4 40,8
Tändprodukter 21,8 20,0 35,3 25,3 18,8 24,1 22,7 25,2
EBITDA marginal per produktsegment 45,3 47,7 48,1 50,7 45,1 51,2 46,1 45,4
Avskrivningar och nedskrivningar, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Materiella anläggningstillgångar 124 110 109 101 105 103 106 105
Nyttjanaderättstillgångar 26 24 23 23 23 23 23 22
Immateriella anläggningstillgångar 19 19 18 18 18 19 20 21
Summa 169 152 151 142 146 145 149 148
Finansnetto, MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Ränteintäkter 12 6 7 11 5 7 8 30
Räntekostnader –91 –92 –90 –93 –91 –109 –93 –87
Räntekostnader, netto 79 86 84 83 86 102 85 57
Övriga finansiella kostnader, netto –4 –3 –2 –6 6 –3 1 –21
Summa finansnetto 83 88 85 89 80 105 84 78
Swedish Match 2021 132
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
Definitioner
Swedish Match redovisar ett flertal finansiella mått som ligger utanför IFRS definitioner för att investerare och företagsledningen effektivt ska kunna
bedöma koncernens finansiella ställning och resultat. Detta innebär att dessa nyckeltal inte alltid är jämförbara med mått som andra företag använder.
De ska därför ses som ett komplement till nyckeltal som definieras enligt IFRS. Swedish Match tillämpar dessa alternativa nyckeltal konsekvent över tid.
Nyckeltalen är alternativa nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer om inget annat anges.
Nettoomsättning från produktsegment
Definition/beräkning
Nettoomsättning från rörelsesegment vilken exkluderar Övrig verksamhet
Syfte
Används som ett mått på Swedish Match kommersiella kärnverksamhets
nettoomsättning, oaktat effekten av Övrig verksamhet (inkl. den svenska
funktionen för distribution).
Rörelseresultat (EBIT) från produktsegment
Definition/beräkning
Rörelseresultat från rörelsesegment exklusive Övrig verksamhet och större
engångsposter
Syfte
Används som ett mått på Swedish Match kommersiella kärnverksamhets
operativa resultat, oaktat effekten av Övrig verksamhet (inkl. den svenska
funktionen för distribution) och poster som påverkar jämförbarheten mellan
perioder.
Rörelsemarginal från produktsegment (%)
Definition/beräkning
100 × Rörelseresultat från produktsegment ÷ Nettoomsättning från produkt-
segment
Syfte
Används som ett mått på Swedish Match kärnverksamhets lönsamhet,
oaktat effekten av Övrig verksamhet (inkl. den svenska funktionen för
distribution).
Periodens resultat, exklusive större engångsposter
Definition/beräkning
Periodens resultat exklusive större engångsposter
Syfte
Används som ett alternativt mått på den löpande verksamhetens resultat för
perioden som inte påverkas av poster som påverkar jämförbarheten mellan
perioder.
Utdelningsandel (%)
SEK 2021 2020
Utdelning (föreslagen efter årets slut) 1:86 1:50
Justerat resultat per aktie från kvarvarande verksamhet,
före utspädning 3:82 3:22
Utdelningsandel (%) 49 47
Definition/beräkning
100 x Utdelning (föreslagen efter årets slut) ÷ Justerat resultat per aktie
från kvar varande verksamhet, före utspädning
Syfte
Används som ett mått på den procentuella andel av nettoresultatet som
distribueras som utdelning till aktieägarna.
Direktavkastning (%)
SEK 2021 2020
Utdelning (föreslagen efter årets slut) 1:86 1:50
Börskurs vid året slut 72:02 63:78
Direktavkastning (%) 2,58 2,35
Definition/beräkning
100 x Utdelning (föreslagen efter årets slut) ÷ Börskurs vid årets slut
Syfte
Direktavkastning används som ett mått på avkastningen till aktieägarna.
Totalavkastning (%)
SEK 2021 2020
Börskurs vid årets slut 72:02 63:78
Betald utdelning 1:50 1:25
Avkastning på återinvesterad utdelning 0:02 0:13
Börskurs vid föregående årsslut 63:78 48:28
Totalavkastning (%) 15,3 35,0
Definition/beräkning
100 × (Börskurs vid årets slut – Börskurs vid föregående årsslut) + (Betald
utdelning + Avkastning på återinvesterad utdelning) ÷ Börskurs vid
föregående årsslut
Syfte
Används som ett mått på koncernens totala värdeskapande för aktieä-
garna, inklusive avkastning och värdeökning/värdeminskning på aktie-
kursen.
P/E-tal
SEK 2021 2020
Börskurs vid årets slut 72:02 63:78
Resultat per aktie från kvarvarande verksamhet, före
utspädning 3:97 3:04
P/E-tal 18,1 21,0
Definition/beräkning
Börskurs vid årets slut ÷ Resultat per aktie
Syfte
Används som ett mått på marknadsvärdet I relation till koncernens netto-
vinstgenerering.
Swedish Match 2021 133
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
EBIT-multipel
MSEK 2021 2020
Börsvärde 110 280 101 032
Nettolåneskuld 14 035 13 523
Innehav utan bestämmande inflytande 17 16
Rörelseresultat 8 286 6 991
EBIT-multipel 15,0 16,4
Definition/beräkning
(Börsvärde + Nettolåneskuld + Innehav utan bestämmande inflytande) ÷
Rörelseresultat
Syfte
Används som ett mått på koncernens värde i förhållande till rörelseresultat-
generering.
EBITA och EBITDA
MSEK 2021 2020
Periodens resultat 6 218 4 888
Skatter 1 723 1 756
Finansnetto 345 347
Periodens rörelseresultat 8 286 6 991
Större engångsposter –300
Av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar 75 77
EBITA 8 061 7 068
Av- och nedskrivningar på materiella tillgångar och
nyttjanderättstillgångar 540 511
EBITDA 8 601 7 580
EBITA
Definition/beräkning
Periodens resultat exklusive större engångsposter, finansiella poster, skatt
samt av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar
Syfte
Används som ett mått på operativt resultat i relation till koncernens finan-
siella förpliktelser.
EBITDA
Definition/beräkning
Periodens resultat exklusive större engångsposter, finansiella poster, skatt
samt av- och nedskrivningar på materiella och immateriella tillgångar
samt nyttjanderättstillgångar
Syfte
Används som ett alternativt mått på operativt resultat som inte påverkats
av historiska investeringar och dess redovisningsmässiga hantering och
inte heller av poster som påverkar jämförbarheten mellan perioder.
EBITDA och EBITDA marginal från produktsegment
MSEK 2021 2020
Periodens rörelseresultat 8 286 6 991
Avgår, rörelseresultat från Övrig verksamhet 150 169
Avgår, större engångsposter –300
Rörelseresultat från produktsegment 8 136 7 160
Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar 615 588
Avgår, av- och nedskrivningar på materiella och
immateriella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar
förÖvrig verksamhet –61 –65
EBITDA från produktsegment 8 690 7 684
Nettoomsättning från produktsegment 18 145 16 332
EBITDA marginal från produktsegment, % 47,9 47,0
EBITDA från produktsegment
Definition/beräkning
Rörelseresultat från produktsegment exklusive av- och nedskrivningar på
materiella och immateriella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Syfte
Används som ett alternativt mått på Swedish Match kommersiella
kärnverksamhets operativa resultat som inte påverkats av historiska
investeringar och dess redovisningsmässiga hantering och inte heller
avposter som påverkar jämförbarheten mellan perioder.
EBITDA marginal från produktsegment (%)
Definition/beräkning
100 × EBITDA från produktsegment ÷ Nettoomsättning från produkt-
segment
Syfte
Används som ett alternativt mått på Swedish Match kommersiella
kärnverksamhets lönsamhet.
Större engångsposter
MSEK 2021 2020
Förlikningsintäkt 300
Summa större engångsposter I rörelseresultatet 300
Skatt hänförlig till förlikningsintäkt –62
Skattekostnad inklusive ränta hänförlig till en negativ
dom i ett skatteärende i Sverige –286
Summa större engångsposter i nettoresultatet 238 –286
Definition/beräkning
Större engångsposter är särredovisade intäkter och kostnader av
engångskaraktär som vanligtvis är hänförliga till större kapitalvinster eller
förluster från avyttringar, större nedskrivningar och omstruktureringskost-
nader samt övriga större intäkter och kostnader av engångskaraktär under
perioden
Syfte
Används för att informera om poster som påverkar jämförbarheten mellan
perioder.
DEFINITIONER Fortsättning
Swedish Match 2021 134
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet
DEFINITIONER Fortsättning
Justerat resultat per aktie
Före och efter utspädning 2021 2020
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, MSEK 6 217 4 888
Förlikningsintäkt i nettoresultat, MSEK –238
Skattekostnad inklusive ränta, MSEK 286
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, exkl. större engångsposter, MSEK 5 979 5 174
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier,
tusental, tusental
1)
1 565 397 1 608 665
Justerat resultat per aktie, SEK 3:82 3:22
1)
En aktiesplit (10:1) genomfördes i maj 2021. Historiska aktiedata har i denna rapport omräknats i
enlighet med IAS 33.
Definition/beräkning
Periodens resultat exklusive större engångsposter, netto efter skatt ÷
Genomsnittligt antal utestående aktier
Syfte
Används som ett alternativt mått för resultat per aktie som inte påverkats
av poster som påverkar jämförbarheten mellan perioder.
EBITA räntetäckningsgrad
MSEK 2021 2020
EBITA 8 061 7 068
Ränteintäkter 36 49
Räntekostnader –367 –379
EBITA räntetäckningsgrad 24,3 21,4
Definition/beräkning
EBITA ÷ (Ränteintäkter - Räntekostnader)
Syfte
Används som ett mått på förmågan att betala räntekostnader.
Nettolåneskuld/EBITA
MSEK 2021 2020
Nettolåneskuld 14 035 13 523
EBITA 8 061 7 068
Nettolåneskuld/EBITA 1,7 1,9
Definition/beräkning
Nettolåneskuld ÷ EBITA
Syfte
Används som indikation på den tid (i år) som krävs för att finansiera
befintliga finansiella förpliktelser med koncernens fria kassaflöde från
denlöpande verksamheten.
Nettolåneskuld
MSEK 2021 2020
Långfristiga räntebärande skulder 14 197 13 514
Kortfristiga räntebärande skulder 990 1 850
Komponenter av derivat (skulder)
1)
112 420
Komponenter av derivat (tillgångar)
2)
–851 –546
Långfristiga leasingskulder
3)
307 208
Kortfristiga leasingskulder
4)
96 77
Nettoavsättning till pensioner och liknande förpliktelser
3)
1 445 1 503
Nettopensionstillgångar och liknande fordringar
5)
–140 –92
Likvida medel –2 121 –3 411
Nettolåneskuld 14 035 13 523
1)
Inkluderat i Övriga långfristiga finansiella skulder och Övriga kortfristiga finansiella skulder i koncer-
nens balansräkning i sammandrag.
2)
Inkluderat i Övriga långfristiga finansiella tillgångar och fordringar och Övriga kortfristiga finansiella
fordringar i koncernens balansräkning i sammandrag.
3)
Inkluderat i Övriga långfristiga finansiella skulder i koncernens balansräkning i sammandrag.
4)
Inkluderat i Övriga kortfristiga finansiella skulder i koncernens balansräkning i sammandrag.
5)
Inkluderat i Övriga långfristiga finansiella tillgångar och fordringar i koncernens balansräkning
i sammandrag.
Valutakomponenter för derivat som inkluderas i nettolåneskulden redovisas
i koncernens balansräkning i sammandrag och baseras på det totala värdet
av samtliga komponenter i det finansiella instrumentet, dvs om det totala
värdet av det finansiella instrumentet är en tillgång, men inkluderar en negativ
derivatkomponent redovisas denna derivatkomponent som en negativ tillgång
ikoncernens balansräkning i sammandrag och vice versa.
Definition/beräkning
Kort- och långfristiga skulder justerat för komponenter av derivat
(tillgångar och skulder) som hänförs till dessa skulder + nettoavsättningar
för pensioner och liknande förpliktelser + kort- och långfristiga leasing-
skulder – likvida medel och kortfristiga placeringar
Syfte
Används som ett mått på netto finansiella förpliktelser.
Börsvärde
MSEK 2021 2020
Börskurs vid årets slut, SEK 72:02 63:78
Antalet aktier utestående vid årets slut 1 531 235 190 1 584 070 830
Börsvärde, miljarder SEK 110,3 101,0
Definition/beräkning
Börskurs vid årets slut × Antalet aktier utestående vid årets slut
Syfte
Används som mått på koncernens marknadsvärde.
Swedish Match 2021 135
CFO kommenterar
Revisionsberättelse
Innehåll
Femårsöversikt
Finansiell översikt
Kvartalsdata
Förslag till vinstdisposition
Definitioner
Koncernens räkenskaper Moderbolagets räkenskaper
Koncernen Hållbarhet Aktieägarinformation Finansiella rapporter BolagsstyrningVerksamhet