Data per aktie

Se data per aktie enligt IFRS från år 2004. Under fliken SW GAAP hittar du tidigare data, till och med år 2004, enligt Swedish GAAP.
2016201520142013201220112010200920082007200620052004
Resultat per aktie, före utspädning, SEK
Från kvarvarande verksamhet**27:3814:4813:2313:6314:3312:1413:129:678:307:227:474:97-
Inklusive avvecklad verksamhet-------12:888,987:828:135:616:18
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK
Från kvarvarande verksamhet**27:3814:4813:2213:6114:2512:0713:099:668:297:207:444:95-
Inklusive avvecklad verksamhet-------12:878:967:808:105:596:15
Utdelning per aktie, SEK16:00*20:00*7:507:307:306:505:504:754:103:502:502:101:90
Börskurs vid årets slut, SEK289,80300,20244,80206,70218,20244:3194:70156:90111:75154:50128:0093:5077:00
P/E-tal efter skatt (inkl, avvecklad verksamhet)10,620,718,515,215,320,214,912,212,419,815,816,712,5
EBIT-multipel (inkl, avvecklad verksamhet)9,616,114,812,813,015,912,613,611,716,213,011,211,1
Genomsnittligt antal aktier, före utspädning, tusental187 116193 507198 476198 930202 889209 001225 332244 260251 867262 605287 062315 129325 709
Genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, tusental187 116193 530198 583199 274203 995210 297225 969244 440252 212263 406288 161316 226327 014
Antal aktieägare54 04649 80647 95249 40551 24451 64653 23855 12753 21554 59458 28787 84094 860

*Styrelsens förslag.

** 2009 och tidigare räkenskaper exkluderar den sydafrikanska verksamheten,

200420032002200120001999199819971996
Vinst efter skatt före jämförelsestörande poster, före utspädning, SEK3,644,684,233,542,762,261,922,152,48
Vinst efter skatt efter jämförelsestörande poster, före utspädning, SEK5,614,684,103,402,7610,561,562,152,28
Utdelning, SEK1.901,701.601,451,351,221,081,071,07
Börskurs vid årets slut, SEK77,0073,5068,5055,5036,5029,0628,8625,3422,89
Eget kapital, SEK13,5512,2111,7211,7312,2213,474,896,124,76
P/E-tal efter skatt13,715,716,716,313,22,818,711,810,0
EBIT-multipel7,612,311,311,29,06,910,48,17,0
Börskurs/Eget kapital5,76,05,84,73,02,25,94,14,8
Direktavkastning, %2,52,32,32,63,74,23,74,24,6
Totalavkastning, %7,010,125,555,632,04,318,615,5-
Genomsnittligt antal aktier325 709332 679348 295361 506410 177431 340450 134463 558463 558
Antal aktieägare94 86098 425100 260101 200105 950115 019127 710142 859167 062

  Värdena har i förekommande fall justerats för fondemissionselement vid inlösen

* Från och med 2001 tillämpar Swedish Match Redovisningsrådets nya rekommendation RR9 Inkomstskatter.

  Jämförelsetalen för 2000 har räknats om enligt de nya principerna.